شستشوی بینی بعد از جراحی بینی | بهترین روش شستشو بینی چیست ؟
شستشو بینی بعد از عمل

شستشوی بینی بعد از جراحی بینی | بهترین روش شستشو بینی چیست ؟

24 شهریور 1400 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 8 دقیقه

فهرست مقاله

شستشوی بینی بعد از جراحی بینی | بهترین روش شستشو بینی چیست ؟

 

طریقه شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

طریقه شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

 

طریقه شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

بعد از عمل بینی یکی از بزرگترین نگرانی ها در بین افرادی است که جراحی بینی انجام می دهند. در دوره بهبودی بعد از عمل شستشوی صورت و داخل بینی با سرم نمکی(نرمال سالین) و استفاده صحیح از پمادهای بعد از عمل بینی بسیار مهم است. زیرا تمیز کردن بینی از عفونت و بوی بد بینی بعد از عمل جلوگیری می کند. به دنبال آن از گرفتگی بینی بعد از عمل در اثر تجمع مخاط و خون خشک شده در بینی نیز پیشگیری می شود.

 

اهمیت شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

بسیاری از افراد هر ساله تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرند. برخی از آنها برای بهبود تنفس خود جراحی می کنند. برخی دیگر این کار را برای بهبود ظاهر خود انجام می دهند. اما رعایت دستورالعمل های بهداشتی بعد از عمل در دوره نقاهت نیز به اندازه خود عمل حائز اهمیت است. زیرا مراقبت صحیح در این دوران می تواند بر نتیجه جراحی اثر گذار باشد. یکی از این مراقبت ها شستشو و تمیز نگه داشتن بینی است که فواید بسیاری دارد از جمله :

این مطلب را هم ببینید
عمل بینی چقدر طول می کشد ؟

– جلوگیری از جمع شدن مخاط و عفونت بعد از عمل بینی

– رفع گرفتگی بینی و کمک به تنفس بهتر و آسانتر

– خارج شدن لخته ها و خون های خشک شده در بینی

– جلوگیری از ایجاد بوی بد بینی بعد از عمل

 

بعد از عمل از چه زمانی می توانیم بینی خود تمیز کنیم ؟

از لحظه ای که از بیمارستان ترخیص شده و به منزل می آیید می توانید بینی خود را تمیز کنید. ولی در سه هفته اول نمی توانید بینی خود را شستشو دهید. زیرا پس از اتمام عمل جراح یک آتل پلاستیکی یا سیلیکونی را روی بینی قرار داده و آن را پانسمان می کند. گاهی اوقات علاوه بر آتل ممکن است برای چند ساعت در داخل حفره های بینی آتل داخلی یا تامپون بینی هم داشته باشید. به همین دلایل تا برداشتن آتل و پانسمان اجازه شستشوی بینی را ندارید، چون نباید به هیچ عنوان نباید آتل و پانسمان شما خیس شود، ولی می توانید آن را تمیز کنید.

 

شستشوی بینی بعد از عمل چگونه است ؟

تمیز کردن بینی بعد از اتمام جراحی همیشه یکی از چالش های پیش رو برای کسانی بوده است که بینی خود را جراحی می کنند. چگونگی شستشوی بینی بعد از عمل جراحی در هر هفته با توجه به تغییرات بینی و وجود آتل یا بخیه متفاوت است. به همین علت ما در ادامه نحوه صحیح شستشوی بینی را به تفکیک هفته شرح داده ایم :

 

شستشوی بینی در هفته اول و شستشوی صورت

همانطور که پیش تر گفته شد؛ در هفته اول نباید آتل و پانسمان خیس شود. پس نمی توانید بینی خود را شستشو دهید. ولی چون در ۳ یا ۴ روز اول ممکن است کمی خونابه از بینی خارج شود، برای تمیز کردن آن و همچنین شستشوی صورت می توانید از دستمال مرطوب یا پنبه و آب گرم استفاده کرده و اطراف بینی و پانسمان را به آرامی تمیز کنید. در این مدت از قطره بینی که توسط پزشک تان تجویز شده نیز استفاده کنید.

این مطلب را هم ببینید
عوارض عمل بینی و معایب عمل بینی

در نهایت پس از گذشت این مدت، روز قبل از برداشتن آتل یعنی روز ششم باید به حمام رفته و اجازه دهید آب به آرامی از روی آتل عبور کند. این کار باعث می شود که در روز هفتم که برای برداشتن آتل به مطب مراجعه می کنید، آتل راحت تر از بینی جدا شود.

 

 شستشوی بینی   در هفته دوم و سوم ( با گوش پاک کن و سرم )

بهترین محلول برای شستشوی بینی سرم نرمال سالین ۹٪ یا همان سرم سدیم کلراید است. این محلول را می توانید از داروخانه ها خریداری کرده و یا خودتان در خانه درست کنید. (روش درست کردن آن در ادامه شرح داده خواهد شد). در طی هفته دوم و سوم با استفاده از گوش پاکن آغشته به محلول نرمال سالین بینی خود را تمیز کنید. این کار باید به آرامی و با احتیاط انجام شود تا آسیبی به بینی وارد نشود. در این مدت از قطره بینی که توسط پزشک تان تجویز شده نیز استفاده کنید.

 شستشوی بینی از هفته چهارم به بعد ( با سرنگ و سرم )

در این مرحله بینی و ساختار استخوانی آن به بهبودی نسبتا خوبی رسیدهاند. بنابراین اجازه دارید از سرنگ برای وارد کردن سرم به مجاری بینی و شستشوی آن استفاده کنید.

توصیه خواندن : عمل بینی چند ساعت طول میکشه ؟

 

طریقه شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

طریقه شستشوی بینی بعد از عمل جراحی با دکتر محمدی مفرد

چطور بینی را شستشو دهیم ؟

روش کار بدین صورت است که باید یک سرنگ ۱۰ سی سی پلمپ شده از داروخانه تهیه کنید. سووزن آن را دور بیندازید. سپس در حالت نشسته یا ایستاده کمی سر خود را به جلو خم کنید. سپس با محلول را توسط سرنگ به حفره بینی وارد کنید. همزمان کمی هوای بینی را به بیرون بدمید. مراقب باشید محلول وارد حلق نشود ! اینکار را برای هر دو سوراخ بینی انجام دهید. ممکن است در حین شستشوی بینی بخیه های جذبی همراه با خون خشک شده از بینی خارج شود. نگران نشوید و به شستن ادامه دهید. شستشوی بینی بعد از عمل انحراف بینی (سپتوپلاستی) و یا سینوزیت هم به همین صورت می باشد.

نکات مهمی که باید در هنگام شستشوی بینی رعایت کنید !

– برای تمیز کردن بینی و خارج کردن لخته های خون فین نکنید. حداقل تا ۳ ماه بعد از عمل نباید فین کنید. زیرا اینکار باعث آسیب به بینی می شود. از عوارض فين كردن بعد از عمل بيني می توان به آسیب به مجاری بینی و پارکی رگ های خونی اشاره کرد.

این مطلب را هم ببینید
بینی گوشتی - آیا بعد از جراحی بینی گوشتی برمیگردد؟

– به هیچ عنوان از انگشت یا دستمال یا هر جسم خارجی دیگری به جز آنچه در این مطلب عنوان شد، برای تمیز کردن بینی استفاده نکنید.

– مراقب باشید در حین شستشوی بینی ضربه ای به بینی وارد نشود.

– اگر در حین تمیز کردن بینی احساس عطسه یا سرفه داشتید با دهان باز اینکار را انجام دهید.

– بعد از هر بار شستشو برای جلوگیری از خشک شدن بینی حتما از پمادهایی که در ادامه گفته می شود استفاده کنید.

حتما بخوانید : ماساژ بینی بعد از عمل زیبایی

 

شستشو بینی بعد از عمل تا چند وقت باید ادامه یابد ؟

بهتر است تا ۲ ماه بعد از عمل هر ۶ ساعت بینی خود را به روشی که گفته شد شستشو دهید. پس از ۲ ماه می توانید همانند گذشته بینی خود را تمیز کنید.

 

طرز تهیه سرم نمکی شستشوی بینی در منزل

ابتدا به اندازه یک فنجان آب را بجوشانید. سپس نصف قاشق چای خوری نمک را در همان یک فنجان آب حل کرده و بگذارید تا سرد شود. محلول شستشوی بینی شما آماده است.

 

پمادهای بعد عمل بینی چیست ؟

 

 پمادهایی که در هفته اول باید استفاده کنید

بعد از جراحی بینی در هفته اول از پمادهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشکتان مانند پماد تتراسایکلین جهت جلوگیری از عفونت و خشک شدن بینی و بخیه ها استفاده کنید. روش صحیح پماد زدن بعد عمل بینی این گونه است که ابتدا روی بخیه ها را با گوش پاکن آغشته به سرم نرمال سالین تمیز کرده و سپس با یک گوش پاکن تمیز دیگر که به پماد آغشته شده روی بخیه های خارجی زیر سوراخ های بینی را پماد بزنید. به طوری که یک لایه پماد روی محل بخیه ها قرار بگیرد.

پس از آن مجددا یک گوش پاک کن تمیز آغشته به پماد را با احتیاط کامل تا قسمت پنبه ای آن داخل حفره های بینی کرده و آنها را پماد بزنید. فقط قسمت جلویی سوراخ بینی را باید به پماد آغشته کنید به هیچ عنوان گوش پاک کن را ناگهانی و یا تا نیمه در بینی فرو نکنید.

این مطلب را هم ببینید
بهترین جراح بینی در تهران کیست؟

 پمادهایی که از هفته دوم به بعد باید استفاده کنید

از شروع هفته دوم بعد از جراحی بینی چون بخیه ها کشیده شده و آتل برداشته می شود می توانید از پماد A چشمی فقط برای نرم نگه داشتن محل بخیه های خارجی و داخل حفره های بینی استفاده کنید. چنانچه نگران باقی ماندن اسکار جراحی روی کلوملا (فاصله بین دو حفره بینی) هستید می توانید از کرم یا پماد برای از بین بردن جای بخیه استفاده کنید. پماد ویتامین آ د و وازلین هم می تواند برای ترمیم رد بخیه مفید باشد.

حتما بخوانید : مراقبت های بعد از عمل بینی

 

طریقه شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

طریقه شستشوی بینی بعد از عمل جراحی

 

شستشوی بینی بعد از عمل با سرنگ

به دلیل اهمیت شستشوی بینی بعد از عمل، برای شستشوی بینی بعد از عمل روش‌ها و وسائل مختلفی معرفی شده است. انواع پوارها، بطری‌ها و ظروف مخصوص شستشوی بینی در حال حاضر به بازار آمده و در داروخانه‌ها در دسترس‌اند.

توجه داشته باشید که برای شستشوی بینی بعد از عمل انحراف، سیرکوله کردن محلول شستشو در داخل بینی، وارد کردن محلول از یک حفره و خارج کردن آن از حفره دیگر، مد نظر نیست. همچنین در نظر داشته باشید که برای شستشوی بینی بعد از عمل، بهتر است ۳ هفته از عمل جراحی گذشته باشد. در 3 هفته اول، استفاده از قطره‌های بینی برای شستشوی بینی بعد از عمل انحراف و رفع گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی کفایت می‌کند.

 

تهیه محلول برای شستشوی بینی با سرم شستشو

به جای قطره سدیم کلراید بعد از عمل بینی، می‌توانید در خانه نیز محلول لازم برای شستشوی بینی با سرم بعد از عمل را در خانه تهیه کنید. روش تهیه سرم شستشوی ایزوتونیک بینی صورت زیر است:

برای تهیه محلول و شستشوی بینی با سرم بعد از عمل، نصف قاشق چایخوری نمک را در داخل یک لیوان آب جوش حل و چند دقیقه صبر کنید تا آب ولرم شود. به همین راحتی سرم شستشو برای شستشوی بینی بعد از عمل ساخته اید. سرم شستشوی بینی معمولا محلول ۹ درصد نمک در آب است. بنابراین با نصف قاشق چایخوری نمک (معادل تقریبا ۱/۵ گرم) و یک لیوان آب (معادل تقریبا ۱۶۷ گرم) می‌توان محلول نرمال سالین یا ایزوتونیک ساخت که برای شستشوی بینی بعد از عمل مناسب است.

حتما بخوانید : آیا جراحی بینی گوشتی بازگشت دارد ؟

 

روش شستشوی بینی بعد از عمل انحراف با سرم شستشو

برای شستشوی بینی با سرم بعد از عمل، یک سرنگ ۱۰ سی سی را باز کنید و سوزن آن را دور بیندازید. بخش پلاستیکی یا تنه سرنگ را با سرم شستشو پر کنید. در حالی که پشت سینک دستشویی ایستاده و سرتان را کمی به جلو خم کرده‌اید، زیر هر یک از حفره‌های بینی بگیرید و به آرامی پیستون سرنگ را فشار دهید تا محلول شستشو وارد بینی شود.

این مطلب را هم ببینید
بینی | انواع بینی | اجزای بینی | عکس بینی

اگر به آرامی این کار را انجام دهید، محلول وارد حلق نمی‌شود. اما اگر هنگام شستشوی بینی با سرم بعد از عمل کمی محلول (مثلا قطره سدیم کلراید بعد از عمل بینی) وارد حلق شد، مشکلی نیست و بلعیدن آن خطری ندارد. اگر چه بیرون دادن آن نیز بلامانع است. بخش کمی از محلول نیز پس از شستشوی بینی با سرم شستشو داخل بینی باقی می‌ماند.

در ادامه شستشوی بینی با سرم شستشو، به آرامی و با فین کردن ملایم بینی را خالی کنید تا محلول باقی مانده از بینی خارج شود. همین کار را با حفره دیگر بینی نیز تکرار کنید. بعد از پایان شستشو، پیستون سرنگ را بیرون آورده، سرنگ و پیستون را با آب بشویید و به صورت وارونه تا زمان استفاده مجدد داخل یک لیوان تمیز قرار دهید. شستشوی بینی با سرم بعد از عمل را از هفته سوم بعد از عمل جراحی به مدت ۲ هفته هر ۶ ساعت یک بار با این روش تکرار کنید.

حتما بخوانید : نحوه چسب زدن بینی 

 

نمونه جراحی بینی از دکتر امیر حسین محمدی مفرد

 

 

برای دیدن نمونه کار های بیشتر  به بخش گالری در سایت مراجعه کنید و یا روی لینک کلیک کنید . 

 

دکتر امیر حسین محمدی مفرد ،  بهترین جراح بینی در تهران می باشد ایشان : 

  • متخصص فک ، صورت و پلاستیک بینی
  • مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
  • جز رتبه های برتر آزمون برد تخصصی

همچنین شما میتوانید از مشاوره رایگان عمل بینی در  تایم های مشخص شده شنبه، دوشنبه، چهارشنبه 15 الی 18 بعدازظهر در این کلینیک زیبایی بهره مند شوید ، برای در یافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره tel:09215256755 تماس بگیرید و یا فرم زیر را پر کنید .

دریافت نوبت

لطفا هنگام دریافت نوبت این نکات را در نظر داشته باشید

  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید زیرا قبل از دریافت نوبت می بایست آدرس ایمیل و یا شماره تماس شما تایید شود.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
زمان ترجیحی*