شستشوی بینی بعد از جراحی

شستشوی بینی بعد از جراحی

16 آبان 1401 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 6 دقیقه

عمل بینی یک فرایند جراحی مینیاتوری و ظریف است که اجرای آن چه در طول جراحی در اتاق عمل چه در طول مراقبت های قبل و بعد از  عمل باید با دقت بالا انجام شود تا نتیجه نهایی ، بتواند در خور و شایسته صورت شما بوده و رضایت تان را تامین کند. شستشوی بینی بعد از جراحی فرایندی است که در بخش مراقبت های بعد از عمل گنجانده شده و در طول اجرای آن با هدف جلوگیری از بروز عفونت در بینی ، باید بسیار مراقب بود تا به بافت های ظریف بینی کوچک ترین آسیبی  وارد نشود. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران ، در طول جلسه مشاوره با بیمار خود ، دستورالعمل ها و آموزش های لازم را در خصوص شستشوی بینی بعد از عمل ، ارائه می دهد. در ادامه ، بخشی از این توضیحات گردآوری شده است.

شستشوی بینی بعد از جراحی - دکتر محمدی مفرد

چرا شستشوی بینی بعد از جراحی بینی مهم است؟

تعداد بسیاری از زنان  و مردان هر ساله داوطلب جراحی هستند. برخی از آنها این فرایند جراحی را با هدف بهبود کیفیت تنفس انجام می دهند و برخی دیگر هدف ارتقا دادن زیبایی خود را دنبال می کنند. دنبال کردن دستورالعمل های بعد از جراحی زیبایی دماغ در طول دوره ریکاوری از قبیل شستشوی بینی بعد از عمل ، بخش مهمی از فرایند جهت دستیابی به نتیجه مطلوب محسوب می شود. مراقبت خوب از بینی در طول دوره ریکاوری می تواند تاثیر مثبتی بر روی نتیجه جراحی بر جای گذارد. شستشوی بینی بعد از جراحی می تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 • از تجمع مخاط و شکل گیری عفونت بعد از عمل ، جلوگیری به عمل آورد.
 • گرفتگی بینی را رفع کرده و به تجربه یک تنفس آسان تر و بهتر کمک کند.
 • خون خشک شده در داخل سوراخ های بینی را پاکسازی نماید.
 • از ایجاد بوی بد در بینی جلوگیری به عمل آورد.

چه زمان باید شستشو و تمیز کردن بینی بعد از عمل را آغاز کنیم ؟

زمانی که مرکز درمان را به مقصد منزل ترک می کنید ، دوره تمیز کردن بینی آغاز می شود. در طول سه هفته اول بعد از جراحی ، شستشوی بینی مجاز نمی باشد. چون بعد از عمل جراحی ، بهترین جراح بینی در تهران بر روی بینی شما قطعه ای به نام اسپلینت را قرار می دهد و آن را پانسمان می کند. گاهی اوقات علاوه بر اسپلینت یا گچ بینی ، در داخل بینی از تامپون نیز استفاده می شود. به همین دلیل شستشوی بینی مادامی که اسپلینت و تامپون بر روی سطح خارجی و داخل بینی قرار دارد ، مجاز نمی باشد.

شستشوی بینی بعد از جراحی چگونه انجام می شود؟

تمیز کردن بینی بعد از عمل برای افرادی که تحت این فرایند جراحی قرار گرفته اند ، یک چالش محسوب می شود. روش شستشوی بینی در هر هفته بر اساس تغییراتی که در بینی اتفاق می افتد و نیز بعد از برداشته شدن اسپلینت ، متفاوت می باشد. به همین دلیل ، پزشک توضیحات لازم را در خصوص نحوه تمیز کردن بینی در طول دوره ریکاروی به تفصیل برای بیمار تشریح می کند.

 • شستشوی بینی بعد از عمل در طول هفته اول 

همانطور که پیشتر ذکر شد ، در طول هفته اول بعد از عمل ، تا زمانی که گچ و تامپون در بینی شما وجود دارد ، نباید بینی تان را خیس کنید. ولی در روزهای سوم یا چهارم ، خونابه و ترشحاتی از بینی خارج می شود که باید تمیز شود و صورت نیز باید با استفاده از گوش پاک کن و آب گرم ، پاک شود. به طور همزمان ، استفاده از قطره های توصیه شده توسط پزشک ، الزامی می باشد. در نهایت ، در روز ششم ، قبل از برداشتن گچ بینی ، باید به حمام بروید و اجازه بدهید آب دوش بر روی بینی شما به طور کامل جریان پیدا کرده و آن را کاملاً خیس کند. چنین کاری باعث می شود که گچ بینی شل شود و زمانی که به مطب پزشک مراجعه می کنید ، راحت تر از روی بینی جدا شود.

 • شستشوی بینی با سرم و گوش پاک کن در هفته های دوم یا سوم بعد از جراحی

بهترین مایع برای شستشوی بینی بعد از جراحی ، سرم سالین 9% نرمال یا سرم کلیرید سدیم می باشد. شما می توانید این سرم را از داروخانه محلی خریداری کرده یا در منزل تهیه کنید. در طول هفته های دوم و سوم بعد از عمل ، از یک گوش پاک کن آغشته شده به این سرم برای تمیز کردن بینی استفاده کنید. شما باید این کار را با دقت بسیار بالا انجام دهید تا هیچ آسیبی به بینی شما وارد نشود. در طول این دوره باید از قطره ای که پزشک برایتان تجویز کرده است نیز استفاده کنید.

 • شستشوی بینی بعد از عمل بینی در هفته چهارم

در این مرحله ، بینی و چارچوب داخلی آن به یک ریکاوری مطلوب رسیده است. بنابراین می توانید با استفاده از یک سرنگ بدون سوزن ، که با محلول سالین پر شده است ، کار شستشوی بینی بعد از جراحی را انجام دهید.

در طول فرایند شستشوی بینی بعد از رینوپلاستی ، نخست یک سرنگ 10 سی سی را از داروخانه خریداری کنید. سپس سوزن آن را جدا کرده و در مقابل سینک بایستید. سرنگ را با محلول سالین پر کنید و نوک سرنگ را در داخل سوراخ بینی قرار دهید. محتویات سرنگ را در داخل بینی وارد کنید و به طور همزمان به آرامی و با ملایمت ، فین کنید. مراقب باشید که مایع سرم ، وارد گلوی شما نشود. این کار را در هر دو سوراخ بینی انجام دهید. در طول شستشوی بینی بعد از عمل ، بخیه های جذبی به همراه مقداری خون خشک شده از سوراخ های بینی شما خارج می شود. نگران نباشید و کار شستشوی بینی بعد از جراحی زیبایی را طبق آموزش انجام دهید.

نکات مهم در خصوص شستشوی بینی بعد از جراحی بینی 

 • برای تمیز کردن بینی و خارج نمودن لخته های خون خشک شده در داخل سوراخ های بینی ، به هیچ وجه فین نکنید. حداقل تا سه ماه بعد از جراحی بینی ، نباید فین کنید. اگر فین کنید رگ های خونی بینی شما پاره می شوند و مجاری بینی دچار آسیب دیدگی شده و نتیجه جراحی مختل خواهد شد.
 • برای تمیز کردن بینی ، به هیچ وجه انگشت تان را در بینی فرو نبرید.
 • در طول شستشوی بینی بعد از عمل ، مراقب باشید که هیچگونه آسیبی به بینی وارد نشود.
 • اگر در طول شستشوی بینی بعد از عمل احساس عطسه کردن به شما دست داد ، دهان را کاملاً باز کنید تا فشاری به بینی تان وارد نشود.
 • پس از شستشوی بینی بعد از زینوپلاستی ، از پمادی که پزشک برای جلوگیری از خشک شدن بینی توصیه کرده است ، استفاده کنید.

شستشوی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی تا چه مدت ادامه دارد؟

پزشک به شما توصیه می کند که تا دو ماه بعد از جراحی ، هر شش ساعت یک بار ، کار شستشوی بینی بعد از عمل را انجام دهید. بعد از سپری شدن این دوره دو ماهه ، می توانید شستشوی بینی را طبق روال قبل ، دنبال کنید.

برای شستشوی بینی بعد از رینوپلاستی ، چگونه محلول سالین را در منزل تهیه کنیم ؟

ابتدا مقداری آب را بجوشانید و یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید و اجازه بدهید تا به طور کامل خنک شود. اکنون محلول شستشوی بینی بعد از عمل شما آماده است.

شستشوی بینی بعد از جراحی را طبق روش آموزش داده شده در بالا اجرا کنید.

پس از شستشوی بینی  بعد از عمل ، چه پمادی مورد استفاده قرار می گیرد؟

بعد از جراحی ، در طول هفته اول ، پمادهای آنتی بیوتیک از قبیل تتراسایکلین برای جلوگیری از بروز عفونت و خشکی بینی ، توسط پزشک تجویز می شود. روش صحیح استفاده از این پماد بعد از جراحی به شرح زیر می باشد:

نخست بخیه ها را با استفاده از یک گوش پاک کن آغشته به محلول سالین نرمال تمیز کرده و سپس از یک گوش پاک کن دیگر برای تمیز کردن بخیه های بیرونی زیر بینی استفاده کنید. پس از آن مجدداً از گوش پاک کن تمیز دیگری برای قرار دادن پماد بر روی بخیه های استفاده کنید. مراقب باشید که به هیچ عنوان گوش پاک کن را به داخل سوراخ های بینی ، فرو نبرید.

بعد از هفته دوم ، پس از شستشوی بینی بعد از جراحی ، چه پمادی استفاده می شود؟

در طول هفته دوم بعد از عمل بینی ، می توانید از پماد تجویز شده توسط پزشک برای نرم نگه داشتن بخیه های بیرونی و داخل بینی استفاده کنید. در این زمان گچ بینی شما برداشته شده و باید با انجام مراقبت های لازم از بر جای ماندن جای زخم جلوگیری به عمل آورید. شما می توانید از پماد های مخصوص برای جلوگیری از بر جای ماندن اسکار استفاده کنید. پماد ویتامین A و وازلین ، گزینه های خوبی برای از بین بردن جای بخیه و جلوگیری از بر جای ماندن جای اسکار به شمار می آیند.

به این صورت ناحیه بیرونی بینی خود را تمیز کنید :

علاوره بر شستشوی داخل بینی ، می بایست در تمیز کردن بخش بیرونی هم اقداماتی انجام دهید. بدین نحو بعد از برداشتن هر گونه پانسمان ، می توانید این کار را انجام دهید. برای شست و شو از شوینده ای ملایم استفاده نمایید تا حساسیت پوست بینی را بالا نبرد.همچنین دقت داشته باشید که برای پاک کردن مالش و فشار زیادی وارد نکنید. اگر به خاطر چسب ، پوست بینی حالت چسبنده ای پیدا کرده ، به کمک پنبه و الکل این اثر را از بین ببرید.

در نهایت ، باید بدانید که اجرای دستورالعمل های پزشک در طول دوره ریکاوری در خصوص شستشوی بینی بعد از عمل ، باید با دقت بالا انجام شود.