ورزش بعد از عمل بینی + دکتر محمدی مفرد

ورزش بعد از عمل بینی + دکتر محمدی مفرد

26 دی 1401 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 10 دقیقه

وقتی عمل بینی انجام می دهید ، اندکی درد و تورم بعد از جراحی ، کاملاً طبیعی و قابل انتظار خواهد بود ولی آنچه که ممکن است از آن بی اطلاع باشید این است که به عنوان بخشی از ریکاوری عمل تان ، فاصله گرفتن از ورزش برای مدتی کوتاه ، با هدف دستیابی بدن به بهبود کافی ، امری الزامی تلقی می شود. در ادامه ، مفید ترین توصیه های یکی از بهترین جراحان بینی تهران ، دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، در خصوص علت نیاز به فاصله گرفتن از ورزش بعد از عمل بینی ، زمان از سر گیری ورزش بعد از جراحی بینی  و آنچه در زمان انجام فعالیت های ورزشی با هدف مراقبت از بینی تازه جراحی شده تان باید رعایت کنید ، آمده است. با مطالعه این توصیه های مفید می توانید هم از بینی تان مراقبت لازم را به عمل آورید و هم از انجام فعالیت های ورزشی در قالب یک چارچوب صحیح لذت ببرید.

 

ورزش بعد از عمل بینی - دکتر محمدی مفرد

 

قبل از شروع به توضیح درباره ورزش بعد از عمل بینی ، بهتر است اطلاعات کلی درباره جراحی به دست آوریم. جراحی زیبایی دماغ ، فرایندی برای تغییر شکل ، اندازه و زاویه بینی بوده و اغلب تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. پزشک در خصوص نوع بیهوشی متناسب با دامنه جراحی و شرایط بیمار در طول جلسه مشاوره ، با بیمار خود گفتگو می کند.

در طول فرایند ، برشی عرضی در حد فاصل بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود. برش های ریزی نیز در داخل سوراخ های بینی بوجود می آید. سپس جراح تغییراتی را در استخوان و غضروف بینی با هدف شکل دهی به بینی ایجاد می کند و بینی را به اندازه و شکل طراحی شده در طرح درمان ، تغییر می دهد.

این جراحی یکی از چالش برانگیز ترین جراحی ها در حوزه زیبایی است چراکه بینی هر فرد باید متناسب با ویژگی های صورت هر بیمار ، به هارمونی مطلوب رسانده شود به گونه ای که برازنده صورت بیمار بوده و با سایر مولفه های صورت در هماهنگی لازم باشد. این فرایند جراحی در حدود 1.5 تا 3 ساعت طول می کشد. ولی در برخی موارد در صورت شدید بودن بدشکلی یا آسیب دیدگی بینی ، این فرایند تا شش ساعت به طول انجامیده و جراح برای خلق یک چارچوب استاندارد در بینی ، ناچار به برداشت غضروف از گوش و حتی دنده می شود.

سپس بینی شما گچ گرفته می شود و بعد از یک هفته ، اسپلینت یا گچ بینی به همراه بخیه ها برداشته می شوند و بینی چسب زده می شود. کبودی و بخش عمده ای از تورم برای یک دوره چند هفته ای فروکش می کند ولی از بین رفتن کامل تورم به چند ماه زمان نیاز دارد.

برنامه زمانی ورزش بعد از عمل بینی

 • یک هفته بعد

در این مدت باید بیشتر از هر زمان دیگری استراحت کنید. کاری بیشتر از پیاده روی در خانه، آن هم به مدت حداکثر بیست دقیقه انجام ندهید. پیاده روی گردش خون را افزایش می دهد، همین موضوع ریسک لخته شدن خون را بالا می برد و در بهبودی مانع ایجاد می کند. زمانی که احساس نفس تنگی یا بی حالی کردید دست از کار بکشید، این یکی از نشانه های بالا رفتن ضربان قلب است که شما را در خطر خونریزی قرار می دهد. تمرکز شما در هفت روز اول باید روی بهبود درد، تورم و کبودی باشد.

 • هفته دوم تا چهارم

در این نقطه اسپلینت و بخیه ها کشیده شده اند. می توانید به تدریج مدت پیاده روی خود را بیشتر کنید و به آن ورزش های خیلی سبک که برای انجام آن ها نیازی به تماس با دیگران نیست را اضافه کنید. تمرینات قدرتی نیز تا زمانی که باعث گرفتگی عضلات نشوند مجاز می باشند.
از فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری پرهیز کنید، چون احتمال دارد زمین بخورید و به بینی آسیب بزنید. ورزش هایی مثل یوگا مناسب تر هستند، البته تا وقتی که سر را بیش از حد خم نکنید. در طی این مدت همچنان احتمال اینکه ضربان قلب بالا برود و خون به سمت سر جریان پیدا کند هست. علاوه بر این دماغ هنوز به لمس و ضربه حساس است.

 • ورزش بعد از عمل بینی در هفته چهارم تا ششم

پس از یک ماه، مشکلی ندارد اگر زمان و شدت فعالیت ها را زیاد کنید. اگر تا الان در خانه تمرین می کردید، می توانید به باشگاه برگردید. اما مراقب باشید به کسی برخورد نکنید و زمین نخورید. در نظر داشته باشید نباید وضع جدید خود را با پیش از زمانی که تحت عمل رینوپلاستی قرار بگیرید مقایسه کنید و تنها باید هشتاد درصد قدرت خود را استفاده کنید. در صورتی که زخم ها کاملا خوب شده باشند، می توانید به سراغ شنا کردن نیز بروید.

 • هفته ششم به بعد

برای اغلب افراد، حدود یک ماه و چهارده روز طول می کشد تا تمامی بافت های ساختاری بهم بچسبند. با اینکه دیگر خطری تهدیدتان نمی کند، ولی باز هم فقط با دستور پزشک می توانید به ورزش هایی بپردازید که نیازمند تماس با دیگر بازیکنان هستند. توجه داشته باشید طی نکردن دوره نقاهت به صورت کامل می تواند نتیجه عکس داشته باشد. شاید بی حرکت بودن و عدم انجام ورزش بعد از عمل بینی شما را عصبی کند، اما مطمئن باشید از نتیجه آن پشیمان نخواهید شد.

این نکات در مورد ورزش بعد از عمل بینی به یاد داشته باشید :

 1. ممکن است دروه ریکاوری همه افراد با همدیگر یکسان نباشد ؛ بنابراین برای تعین زمان مناسب جهت آغاز فعالیت های ورزشی حتما به شرایط بدن خود توجه نموده و با جراح بینی تان مشورت نمایید.
 2. دست کم 6 هفته طول می کشد تا بافت ها به یک بهبودی نسبی برسند. پس پیش از این زمتان بهترست فعالیت ورزشی تان را به پیاده روی محدود کنید.
 3. دقت داشته باشید که بعد از اجازه جراح بینی برای شروعتمرینات ورزشی ، با توجه به این که مدتی از انجام این چنین فعالیت ها دور مانده اید ، نباید یک دفعه تمرینات پر فشار را از سر بگیرید ؛ بلکه لازم است کم کم بدن را به فشارهای نشای زا ورزش عادت دهید تا واکنش ناخوشایندی را نسب به این اعمال بروز ندهد.

چرا باید از ورزش بعد از عمل بینی اجتناب کنیم ؟

دلایل متعددی وجود دارد که اجتناب از ورزش بعد از جراحی بینی برای مدت مشخصی را به امری الزامی تبدیل می کند. در روزهای اولیه بعد از جراحی ، بینی شما متورم است و درد را تجربه می کنید. بعلاوه با توجه به اینکه بینی شما گچ گرفته شده است ، تنفس از راه بینی برایتان دشوار است.

اگر یکی از انواع جراحی با استفاده از غضروف دنده استفاده شده باشد ، همین امر نیز بر روی توانایی شما در ورزش کردن تاثیر گذار خواهد بود.

هر چند برداشت غضروف در طول جراحی ، فرایند چندان تهاجمی محسوب نمی شود و تنها یک برش کوچک 2 الی 3 سانتی متری در زیر سینه ایجاد می شود ولی همین برش کوچک می تواند دشواری را در تنفس برای چند هفته تا زمان بهبود ناحیه ، برای شما ایجاد کرده و همین امر ، فعالیت ورزشی بعد از عمل بینی را تا زمان بهبود ، محدود می کند. اینکه دقیقاً تا چه مدت باید برای از سر گیری فعالیت ورزشی بعد از جراحی بینی دست نگه دارید ، بر حسب نوع ورزش ، دامنه جراحی و ویژگی های بدن هر بیمار متفاوت می باشد.

ورزش های هوازی بعد از جراحی بینی

وقتی سخن از ورزش هایی از قبیل دوچرخه سواری ، ایروبیک یا دویدن بعد از عمل زیبایی بینی به میان می آید ، انتظار می رود اندکی استراحت کنید و از این نوع ورزش بعد از عمل بینی برای مدتی فاصله بگیرید. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران ، حداقل برای 10 روز به بیماران خود در خصوص انجام ورزش های هوازی ، نه مطلق را توصیه می کند. این ورزش ها باعث بالا رفتن فشار خون شده و می تواند خطر خونریزی در این دوره را به همراه داشته باشد و همین امر به نوبه خود می تواند باعث بروز عفونت گردیده و نتیجه جراحی را تخریب کند.

بر خلاف برخی پروسیجرهای دیگر ، تاثیر ورزش کردن بر روی نفس کشیدن از راه بینی ، باعث می شود که محدود کردن فعالیت های ورزشی بعد از جراحی زیبایی بینی تا یک دوره خاص ، به امری الزامی تبدیل شود. بنابراین ، هر گونه فعالیت سنگین ، 4 الی 6 هفته ممنوع می باشد ولی از هفته سوم به بعد ، فعالیت های ملایم از قبیل قدم زدن بلامانع است و بعد از هفته ششم نیز می توانید رفتن به باشگاه ، دویدن و دوچرخه سواری را انجام دهید. ورزش هایی از قبیل فوتبال ، والیبال ، هاکی یا بوکس که احتمال وارد آمدن ضربه به بینی در آنها زیاد است تا 3 ماه ممنوع می باشد.

در حالت نرمال توصیه می شود که فعالیت های ورزشی سنگین 4 تا 6 هفته بعد از جراحی به تعویق انداخته شوند ولی با توجه به اینکه بدن هر فرد دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد و دوره ریکاوری بر حسب نوع جراحی ، متفاوت است ، بهترین راه برای دریافت جامع ترین توصیه ، مراجعه به پزشک می باشد.

وزنه برداری بعد از عمل بینی

قوانین بالا برای ورزش های قدرتی از قبیل وزنه برداری بعد از عمل دماغ نیز مصداق دارد. شما باید عضویت خود را در کلوپ ورزشی وزنه برداری برای چند هفته به تعویق بیاندازید تا بدن شما بهبود پیدا کرده و فشار ناشی از بلند کردن وزنه و بالا رفتن فشار خون ، پیامد های منفی را بر روی نتیجه زیبای جراحی شما بر جای نگذارد.

یوگا بعد از عمل جراحی بینی

ظاهراً یوگا ورزش ملایم تری در مقایسه با دویدن یا پریدن به نظر می رسد و شما می توانید زمانی که احساس کردید حالتان خوب است ، 2 الی 3 هفته بعد از جراحی ، انجام این فعالیت ورزشی را از سر بگیرید. هرچند یوگا به ظاهر ورزش ملایمی به نظر می رسد ولی با توجه به اینکه در طول اجرای آن خون به سمت سر هدایت می شود و فشار خون بالا می رود و به ناحیه صورت فشار وارد می شود ، انجام آن تا مدت مقرر شده ، توصیه نمی شود.

همین قانون برای پیلاتس نیز مصداق دارد. در طول ورزش بعد از عمل بینی ، حرکاتی انجام می دهید که در طول آن سر خم می شود و همین حرکت باعث جریان یافتن  خون به سر ، بالا رفتن فشار در ناحیه صورت و آسیب دیدن ناحیه درمان می شود.

شنا کردن بعد از عمل زیبایی بینی

تا زمانی که داخل و خارج بینی به طور کامل بهبود پیدا نکرده است ، نمی توانید به استخر بروید. این دوره بهبود معمولاً 3 الی 4 هفته به طول می انجامد. استخرها علیرغم ضد عفونی با کلرین ، معمولاً محیط هایی آلوده تر از دریا هستند و همین امر می تواند خطر بروز عفونت را افزایش دهد.

البته ، علاوه بر احتمال بروز خطر عفونت در صورت رفتن به استخر زودتر از صلاحدید پزشک ، خطر بزرگ تر شنا کردن ، زمین خوردن در محیط استخر و آسیب دیدن بینی می باشد. به همین دلیل پزشک توصیه می کند که به مدت 6 الی 12 هفته بعد از جراحی ، از رفتن به استخر خودداری کنید. زمانی که شیرجه می زنید یا زمانی که به لبه های استخر نزدیک می شوید ، مراقب باشید. برای کاهش خطر آسیب دیدگی ، سعی کنید در اوقات خلوت ، به استخر بروید. همچنین عینک شنای شما نیز نباید تا اندازه ای سفت باشد که به بینی شما آسیب وارد کند.

📍 از بینی جدیدتان مراقبت کنید

همانطور که از پاسخ های ذکر شده در بالا ، توسط دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران مشاهده می کنید ، سپری شدن دوره بهبود ، بدون آسیب دیدگی بینی برای شما و پزشک ، یک دغدغه محسوب می شود. شاید اینطور تصور کنید که این نگرانی به این معنی است که در طول دوره بهبود ، باید به طور کامل از ورزش بعد از عمل بینی ، استعفا دهید و فقط استراحت کنید. ولی این پزشک ماهر بیان می کند که چنین تصوری اصلاً درست نیست.

وی اینگونه شرح می دهد که ورزش بعد از جراحی بینی ، مادامی که فشار خون شما بالا نرود ، ضربه یا فشاری به بینی وارد نشود و حرکاتی که در آن خم شدن سر اتفاق می افتد وجود نداشته باشد ، بلامانع است. ورزش های سبک مانند پیاده روی در فواصل زمانی و مسافتی کوتاه ، می تواند به گردش خون متعادل شما کمک کرده و از بروز مشکلاتی از قبیل یبوست یا لخته شدن خون جلوگیری می کند.

تغییرات تنفسی و تاثیر آن بر روی ورزش بعد از عمل بینی

نکته ای که بعد از عمل متوجه آن می شوید ، متفاوت شدن وضعیت تنفس شما می باشد. معمولاً ورزش کردن با بینی که تورم آن حداقل تا شش ماه ماندگار است ، ایده خوبی به نظر نمی رسد. با فروکش کردن تورم ، تنفس شما کیفیت بهتری پیدا می کند. همین امر بر روی کیفیت ورزش بعد از عمل زیبایی بینی تاثیر مثبتی بر جای می گذارد.

نگران ورم بینی در زمان ورزش بعد از جراحی بینی نباشید. وقتی بعد از عمل دوباره ورزش کردن را از سر می گیرید ، ممکن است تورم در ابتدای فعالیت ورزشی اتفاق بیافتد. البته زمانی که سیستم لنفاوی و خونرسانی به بینی به شرایط نرمال خود باز می گردد ، تجربه کردن تورم نیز در زمان ورزش کردن ، کمتر می شود.

تکنیکی که جراح بینی شما برای اجرای فرایند جراحی مورد استفاده قرار می دهد در این میان ایفای نقش می کند. فرایند جراحی به روش بسته ، حداقل اختلال را در سیستم لنفاوی ایجاد می کند و این به معنی محدود بودن تورم ، سرعت گرفتن ریکاوری و بازگشت به حالت نرمال بعد از چند هفته می باشد.

عمل به روش باز ، یک فرایند جامع است که گاهی گرافتینگ نیز در طول آن انجام می شود و کانال های لنفاوی درگیر شده و درجه تورم بیشتر خواهد بود. حتی در طول ورزش بعد از عمل بینی ، ممکن است آبریزش بینی را نیز تجربه کنید. این حالت نیز بعد از مدتی به شرایط نرمال خود باز می گردد. علت این است که بینی هنوز با شرایط جدید خود سازگار نشده است.

زمان مناسب برای مصرف مکمل های ورزشی

افرادی که در کنار رفتن به باشگاه از مکمل های ویتامینه و پروتئینه ورزشی استفاده می کنند. برای مصرف آن ها بعد از عمل بینی ، حداقل بایستی 48 ساعت از جراحی گذشته باشد. اما پیشنهاد بهتر در این زمینه این است که همزمان با آغاز فعالیت های ورزشی و رفتن به باشگاه ، مصرف مکمل ها را نیز آغاز نمایید.

ورزش ها رزمی بعد از جراحی بینی

اگر در حوزه ورزش های رزمی مثل بوکس فعالیت دارید ، بایستی پس از عمل مراقبت های لازم را به عمل آورید. ورزش ها مبارزه ای بینی افراد را به میزان بیشتری در معرض خطر قرار می دهد. این دست از ورزشکاران تا زمانی که بافت های جراحی شده به ترمیم و بهبودی کامل نرسیده اند ، یعنی حداقل 6 هفته ،  نباید فعالیت های ورزشی خود را آغاز نمایند. توجه داشته باشید که در مراقبت های بعد از جراحی بینی ذکر می شود که برای شرکت در مسابقات ورزشی خود بایستی محافظ استفاده کنند.

دوچرخه سواری بعد از جراحی بینی

یکی دیگر از ورزش هایی که تاثیر کمی در ناحیه عمل شده پس از جراحی بینی دارد ، دوچرخه سواری است. منتها ورزشکاران باید مراقبت چند نکته باشند :

 • در زمان شروع ، پدال زنی سنگین و فشرده نداشته باشند
 • مسیرهای صاف و هموار را برای دوچرخه سواری انتخاب کنند
 • در روزهای ابتدایی با سرعت حرکت نکنند.

در غیر این صورت ممکن است عوارضی مثل خونریزی و ورم نمود پیدا کنند.

ورزش پیلاتس پس از رینوپلاستی

در تمرینات پیلاتس ، تمرکز اصلی حرکات بر تقویت ماهیچه های مرکزی است و با توجه به این که نوع حرکات آرام و تدریجی هستند ، فشار چندانی را به بدن وارد نمی سازند. از این رو میتوان این فعالیت را در برنامه ورزش بعد از جراحی بینی قرار داد.

 

 • لطفا نام و نام خانوادگي خود را براي ما بنويسيد
 • لطفا تلفن همراه خود را جهت تماس و مشاوره رايگان كارشناسان ما وارد نماييد