آیا کشیدن تامپون بینی درد دارد

آیا کشیدن تامپون بینی درد دارد

31 مرداد 1402 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 6 دقیقه

بعد از جراحی بینی ، یکی از مراحل پانسمان ، قرار دادن تامپون بینی است. شاید در نگاه اول وجود یک جسم درون بینی عمل شده کمی ناراحت کننده به نظر برسد اما پشت استفاده از تامپون ، اهدافی وجود دارد. شایان ذکر است که امروزه به با توجه به توسعه و پیشرفت های تجهیزات پزشکی و تکنیک های جراحی ، در مواردی پس از جراحی کدن دماغ ، از تامپون استفاده نمی شود. اگر شما هم ب دنبال اطلاعات کاملی از تامپون هستید و میخواهید بدانید آیا وجود آن در بینی یا حتی برداشتن آن پس از معدت معلوم با درد همراه است یا خیر ، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

آیا کشیدن تامپون بینی دردناک است؟

 

هدف از استفاده از تامپون بینی چیست؟

مهم تربن کاربرد استفاده از تامپون، کنترل خونریزی از طریق وارد آوردن فشار روی رگ های خونی بینی می باشد. دومین کاربرد تامپون نرم و مرطوب نگه داشتن حفره های بینی با استفاده از محتویات آنتی بیوتیک می باشد. به این ترتیب پوست بینی مرطوب مانده و داخل بینی زخم نخواهد شد. سومین کاربرد تامپون کاربردی شبیه به اسپلینت می باشد. تامپون بینی می تواند مانند اسپلینت داخلی بینی از تغییر شکل پیدا کردن تیغه بینی جلوگیری کرده و مانع بروز هماتوم شده و تیغه بینی را در موقعیت جدید حفظ کند.

تامپون چند روز باید در داخل بینی بماند؟

در حقیقت هیچ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد چون زمان مناسب برای برداشتن تامپون در بیماران مختلف، متفاوت بوده و به پیش بینی جراح در خصوص میزان خونریزی بعد از جراحی وابسته است. در گذشته بیشتر جراحان، تامپون را 7 تا 14 روز بعد از جراحی از بینی خارج می کردند. ولی این کار باعث بروز عفونت و آسیب دیدن بینی و نتیجه جراحی می شد. به همین دلیل امروزه جراحان بین 4 تا 24 ساعت بعد از جراحی، تامپون را از بینی خارج می کنند. محدود کردن این شکاف زمانی باعث می شود که بینی در برابر آسیب های ناشی از عفونت در امان باشد. به طور کلی تامپون بین 4 تا 6 ساعت بعد از جراحی برداشته می شود. ولی در برخی جراحی های خاص از قبیل جراحی انحراف یا شکستگی بینی، تامپون باید تا 24 ساعت در داخل بینی بماند.

 

پروسه برداشتن تامپون بینی

آیا کشیدن تامپون بینی درد دارد؟

 

امروزه در جراحی های بینی تنها در موارد کمی از تامپون استفاده می گردد و برای حفظ حالت غضروف بینی از بخیه های ظریف داخل بینی استفاده می شود و یا از حجم کمتری از تامپون در بینی استفاده خواهد شد که این امر برداشتن تامپون را آسان تر می نماید، برداشتن تامپون از داخل بینی یا بلافاصله پس از اتمام جراحی انجام می گیرد یا چند روز پس از جراحی با مراجعه بیمار به بهترین جراح بینی تهران ، اقدام به برداشتن تامپون از داخل بینی خواهد کرد.

خارج کردن تامپون از بینی باید به دست جراح انجام شود. اقدام به برداشتن آن در منزل منجر به آسیب دیدگی تیغه بینی خواهد شد. جراح با استفاده از ابزاری شبیه به فورسپس جراحی، تامپون را بر می دارد. در این میان علائم خونریزی را با وارد کردن فشار ملایم به غشای مخاطی بینی کنترل می کند. سپس از قطره ای مثل فنیل افرین استفاده می کند. اگر علائمی از خونریزی بعد از برداشتن تامپون وجود نداشته باشد از بیمار خواسته می شود تا برای چند دقیقه استراحت کند. پس از سپری شدن این مدت و اطمینان از نرمال بودن شرایط می توانید محل را ترک کنید.

مراقبت های بعد از برداشتن تامپون بینی

انجام توصیه های مربوط به مراقبت های بعد از برداشتن تامپون می تواند دوره ریکاوری را سرعت بخشیده و از بروز عوارض جانبی جلوگیری کند.

 • بلافاصله بعد از برداشتن تامپون دچار آبریزش بینی می شوید. مایع خارج شده از بینی شبیه به خونابه است. این حالت کاملاً طبیعی بوده و هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت.
 • برای خارج کردن خون های خشک شده از بینی به هیچ وجه فین نکنید. به طور کلی تا سه هفته بعد از جراحی نباید فین کنید چون فین کردن خطر خونریزی را تشدید می کند.
 • بعد از برداشتن تامپون طبق دستورالعمل زیر بینی را تمیز کنید:
 • برای سفت شدن رگ های خونی و کاهش التهاب، به مدت ده دقیقه روی بینی کمپرس سرد قرار دهید.
 • قطره های بینی تجویز شده توسط پزشک را با هدف پیشگیری از گرفتگی بینی مورد استفاده قرار دهید.
 • در زمان عطسه کردن، دهان را باز کنید.
 • به مدت 48 ساعت بعد از جراحی خم نشوید و از انجام فعالیت های سنگین که احتمال وارد آمدن فشار به بینی را تشدید می کند خودداری کنید.

آیا کشیدن تامپون بینی دردناک است؟

کشیدن تامپون ، جراحی های بینی چه با هدف زیباسازی انجام گیرد و چه با هدف بهبود عملکرد بینی و رفع انسداد آن روند بهبود پس از جراحی بسیار دردناک و ناخوشایند خواهد بود، یکی از مواردی که ممکن است درد ناشی از جراحی را افزایش دهد استفاده از تامپون حین جراحی می باشد اما عوارض و درد پس از برداشتن تامپون بینی چه میزان می باشد.

تامپون می تواند شامل یک گاز استریل یا تکه ای پنبه استریل شده باشد که در هنگام جراحی کردن جهت جلوگیری از خونریزی آن بین حفره های بینی کار گذاشته می شود این تامپون ها که به صورت استریل شده وجود دارند دارای زائده و نخی می باشند که در بیرون ببینی قرار داده می شوند و می توان پس از گذشت چند روز از جراحی آنها را با کمک همین نخ از بینی خارج کرد، تامپون بینی ممکن است شامل لوله ای در وسط خود باشد که تنفس بیمار را راحت کند، جراح با فشرده ساختن تامپون زیر غضروف بینی شکل و ساختار بینی را حفظ می نماید.

جراحان در حین جراحی بینی تامپون را با هدف اعمال فشار مستقیم بر روی عروق خونی در غضروف بینی قرار می دهند تا خونریزی بینی کنترل شود و بعد از جراحی ترشحات بینی جذب تامپون گردد.

عوارض و درد ناشی از برداشتن تامپون از بینی

امروزه به دلیل اینکه در پرسوه راینوپلاستی از حجم کمتری از تامپون استفاده می شود فرآیند برداشتن آن چندان دردناک نخواهد بود و پزشک با کمک اسپری عمل برداشتن تامپون را بدون درد برای بیمار انجام می دهد و فقط ممکن است بیمار کمی ناراحتی جزئی داشته باشد ، بعد از برداشتن تامپون ممکن است بیمار دچار خونریزی کمی گردد که این امر بعد از برداشتن تامپون بسیار عادی خواهد بود اما در صورت ادامه خونریزی و دچار شدن بیمار به خونریزی شدید وی باید حتما جهت معاینه به جراح مراجعه نماید.

 

جراحی بینی در تهران

 

 

آیا بعد از برداشتن تامپون بینی ، با خونریزی همراه است؟

 • بینی دارای تعداد زیادی رگ های خونی است که به دلایل مختلف از قبیل فین کردن مکرر، خشک شدن بینی یا وارد آمدن فشار به آن دچار خونریزی می شوند. بخش عمده خونریزی در تیغه بینی اتفاق می افتد و بعد از برداشتن تامپون می تواند به دلیل وارد آمدن فشار به رگ های خونی حادث شود. در صورت تداوم خونریزی حتماً به پزشک اطلاع دهید.
 • اصلاً نترسید و آرام باشید چون اظطراب زیاد باعث بالا رفتن فشار خون شده و خونریزی را تشدید می کند.
 • با دو انگشت، نوک بینی را به مدت سه دقیقه نگه دارید.
 • داروی مسکن مصرف کنید.
 • با آب خنک صورت و گردن را بشویید و از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • دراز نکشید و سرتان را خم نکنید.

کشیدن تامپون بینی در خانه

لازم است که تامپون بینی توسط پزشک برداشته شود تا مشکلاتی از قبیل خونریزی و وارد آمدن آسیب به بافت های ظریف داخل بینی که به تازگی شکل داده شده اند را موجب نشود. پزشک به بیمار خود توصیه می کند که یک ساعت قبل از مراجعه به مطب برای برداشتن تامپون، داروی مسکن مصرف کند. سپس پزشک برای کمک به کاهش احساس درد در بیمار در زمان برداشته شدن تامپون، از مقدار اندکی داروی بی حس کننده استفاده می کند و بعد از آن با استفاده از نخی که در انتهای تامپون تعبیه شده است اقدام به خارج کردن آن می نماید. بیرون کشیدن تامپون از بینی یک فرایند بسیار ساده بوده و تنها چند دقیقه طول می کشد. 

در چه شرایطی بعد از عمل بینی، از تامپون استفاده نمی شود؟

اخیراً، برخی پزشکان از تامپون در طول فرایند عمل بینی، استفاده نمی کنند. علت چنین اقدامی را می توان به دلایل زیر نسبت داد:

در برخی موارد جراح از بخیه های جذبی در داخل بینی استفاده می کند و همین بخیه ها برای نگه داشتن مخاط بینی در محل خود و فراهم آوردن شرایطی برای دستیابی به نتیجه مورد نظر کفایت می کند. علاوه بر این مورد، مجرای تنفس از راه بینی نیز مسدود نمی شود. البته همیشه این امکان وجود ندارد که بتوان این روش را به جای استفاده از تامپون مورد استفاده قرار داد. پزشک با بررسی شرایط، بهترین فرایند را متناسب با شرایط بیمار انتخاب می کند.

در برخی موارد نیز پزشک، جراحی سپتوم بینی را با استفاده از پروسیجر اندوسکوپیک انجام می دهد. در این روش، اصلاحات انجام شده در بینی مستقیماً و بدون نیاز به ایجاد برش در بافت بینی انجام می شود. در چنین شرایطی استفاده از پانسمان یا تامپون مورد نیاز نخواهد بود.

آیا تامپون باعث ایجاد تغییر شکل در بینی می شود؟

تامپون نه تنها باعث دفرمه شدن یا تغییر شکل بینی نمی شود بلکه به حفظ شکل زیبایی که در طول فرایند جراحی در بینی ایجاد شده است کمک می کند و بافت های تازه شکل داده شده را محکم سر جای خود نگه می دارد.

آیا بعد از برداشته شدن تامپون، بینی باید شستشو داده شود؟

معمولاً بعد از برداشتن تامپون به مدت دو هفته متوالی، به تعداد چهار بار در روز، بینی شستشو داده می شود تا ترشحات داخل بینی سفت نشود و خون خشک شده در داخل بینی خارج شود.