مراقبت های بعد از عمل بینی + دکتر محمدی مفرد

مراقبت های بعد از عمل بینی + دکتر محمدی مفرد

28 آبان 1402 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 11 دقیقه

بعد از پایان فرایند جراحی بینی ، بی صبرانه منتظر هستید تا پاداش این همه صبوری را که همان درخشیدن نگین زیبای بینی بر روی انگشتر صورت تان است دریافت کنید. رویای ارتقاء زیبایی ظاهری تان را به سپردن عمل به دستان یک جراح بینی ماهر و با تجربه ، گره زده اید و در تلاش هستید تا نسخه بهتری از خودتان را خلق کنید. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران ، بیماران داوطلب جراحی را افراد شجاعی تعریف می کند که با شهامت ، در تعقیب رویاهای منطقی خود ، با خلق نسخه بهتری از خود برای خلق زندگی با کیفیت بهتر ، تلاش می کنند. او مشتاقانه در این تلاش بیمار برای تحقق این هدف چشم نواز ، خود را شریک کرده و بعد از خلق نتیجه ای زیبا بر روی بینی بیمار با مانور دستهای هنرمند خود ، اکنون دستورالعمل های مربوط به مراقبت های بعد از عمل بینی را در اختیار بیمار قرار می دهد تا با اجرای دقیق و صحیح آنها به تصویر تجسم شده در ذهن ، تجلی واقعی ببخشد.

 

دوره نقاهت جراحی بینی

 

فهرست مقاله

در طول 7 روز اول بعد از عمل بینی چه انتظاری دارید؟

 • مراقبت های بعد از عمل بینی در روز جراحی

1 . در طول 24 ساعت اول بعد از بعد از عمل ، احساس خستگی می کنید. این کاملاً طبیعی بوده و گاهی منجر به حالت تهوع می شود. داروها و مایعاتی که در طول درمان مورد استفاده قرار گرفته اند ، باعث بروز چنین حالاتی می شود. حدوداً 5 درصد از بیماران ، چنین حالتی را بعد از فرایند تجربه می کنند.

2 . کبودی اطراف چشم ها ، آشکار تر می شوند.

3 . با اوج گرفتن تورم که بعد از جراحی شروع می شود ، بینی شما سربالا به نظر رسیده و سوراخ های بینی نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. اصلاً جای نگرانی نیست و این حالت دائمی نخواهد بود. با کاهش یافتن تورم در طول چند روز بعد از جراحی ، نوک و سوراخ های بینی شما به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

4 . خونریزی مختصر از بینی طبیعی است و شما می توانید با استفاده از پدهای مخصوص ، این ترشحات را مهار کنید. این کار را تا متوقف شدن ترشحات خونابه ای از بینی ادامه دهید.

 • اقدامات بعد از عمل بینی در روز اول

1 . کبودی در مقایسه با روز قبل افزایش می یابد و تورم در اطراف لب بالا زیاد می شود. این حالت نرمال بوده و همه بیماران آن را تجربه خواهند کرد.

2 . خونریزی از بینی همچنان ادامه دارد و می توانید آن را با استفاده از پد های مخصوص تحت کنترل در آورید.

3 . اگر داروهای گیاهی مثل آرنیکا مصرف می کنید می توانید مصرف آن را مجدد از سر بگیرید.

4 . بینی شما کاملاً گرفته است و بخصوص در طول شب ناچارید از راه دهان نفس بکشید.

 • مراقبت های بعد از عمل بینی در روز دوم

1 . کبودی در اطراف گونه ها و چشم ها آشکار تر می شود. این کاملاً نرمال بوده و در مقایسه با روز قبل ، شدیدتر است.

2 . 40 درصد از بیماران هنوز در روز دوم تخلیه ترشحات خونابه ای از بینی را تجربه می کنند.

3 . تنفس شما از راه بینی هنوز مقدور نیست ولی این کاملاً طبیعی محسوب می شود.

 • اقدامات بعد از جراحی بینی در روز سوم

1 . کبودی و تورم به اوج خود رسیده و اندکی در مقایسه با روز دوم ، بیشتر است. گاهی شدت تورم به جایی می رسد که باز کردن چشم ها دشوار است.

2 . در 95 درصد بیماران ، ترشحات خونابه ای از بینی ، متوقف می شود. کمپرس یخ را در فواصل ده دقیقه ای بر روی گونه ها قرار دهید.

3 . داخل بینی شما پر از تورم ، لخته خون و بافت ملتهب است. لطفاً به هیچ وجه داخل بینی را دستکاری نکنید. این حالت کاملاً موقتی بوده و نباید بینی تان را لمس کنید.

 • مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی در روز چهارم

1 . خونریزی متوقف شده است. تورم و کبودی در حال کاهش است و تنها لکه های کبودی برروی پوست مشاهده می شود.

2 . بینی اندکی نامتقارن دیده می شود. نگران نباشید. تقریباً 70 درصد بیماران این حالت را تجربه می کنند و بعد از فروکش کردن تورم بینی شما ، این مشکل نیز به طورکامل رفع خواهد شد.

 • مراقبت های بعد از جراحی بینی در روز پنجم

1 . در مقایسه با روز سوم ، تورم و کبودی به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. گچ بینی شما اندکی تغییر موقعیت داده است. این به دلیل تغییرات در تورم است و کاملاً طبیعی محسوب می شود. اصلاً به گچ بینی تان دست نزنید و اجازه بدهید در حالت طبیعی خودش باشد.

 • مراقبت های بعد از عمل بینی در روز ششم

1 . کاهش تورم و کبودی به طرز چشمگیری ادامه داشته و حرکات صورت شما طبیعی تر شده است.

2 . معمولاً اولین جلسه ملاقات با پزشک بعد از جراحی ، در این روز مقرر می شود. شما موظف به شرکت در این جلسه هستید.

 • نکات مراقبتی بعد از عمل بینی در روز هفتم

1 . شما برای برداشتن گچ بینی ، به پزشک مراجعه می کنید. قبل از آن باید به طور کامل دوش بگیرید و اجازه بدهید آب بر روی بینی تان جریان پیدا کند.

2 . روند صعودی کاهش تورم و کبودی ، همچنان در حال ادامه می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی – فعالیت های فیزیکی

به محض رسیدن به منزل ، سعی کنید تا جایی که می توانید استراحت کنید و حتماً سطح فعالیت و حرکت خود را به حداقل برسانید. هر کس که مسئولیت مراقبت های بعد از عمل بینی شمارا در شب اول بعد از جراحی بر عهده گرفته است ، باید به شما در امور زیر کمک کند:

 • کمک به در آوردن کفش ها در زمان رسیدن به منزل و عوض کردن لباس ها
 • کمک به شما در قرار گرفتن در یک موقعیت مناسب جهت استراحت کردن

هر گونه فعالیت فیزیکی می تواند باعث وارد آمدن فشار به بینی شود. بنابراین از هر گونه اقدامی که باعث بالا رفتن فشار خون و افزایش احتمال خونریزی شود ، خودداری شود. فعالیت های حرکتی خود را به بلند شدن از جا و قدم زدن برای یک مسافت و مدت زمان کوتاه محدود کنید.

خوردن و آشامیدن بعد از عمل جراحی بینی

در طول 7 روز اول بعد از عمل دماغ بعنوان بخشی از اقدامات بعد از جراحی بینی ، از خوردن غذاهای تند اجتناب کنید. غذاهای تند می تواند میزان تولید مخاط در اطراف بینی را افزایش دهد و در نتیجه باعث انسداد بینی شده و در اطراف یا داخل سوراخ های بینی پوسته هایی را بوجود آورد. سعی کنید غذاهایی میل کنید که جویدن آنها آسان باشد. غذاهایی از قبیل ماهی ، مرغ و پاستا غذاهایی هستند که جویدن آنها آسان بوده و فشاری به بینی وارد نمی کنند. سعی کنید از خوردن غذاهایی مثل استیک که به جویدن زیاد نیاز دارند خودداری کنید. همچنین جویدن آدامس نیز در طول 7 روز اول بعد از جراحی ممنوع می باشد.

سعی کنید هر روز دو لیتر آب بنوشید. دمای نوشیدنی باید هم دمای اتاق باشد. در طول 72 ساعت اول بعد از عمل از نوشیدنی های داغ اجتناب کنید. نوشیدنی های داغ باعث تحریک سینوس و تولید مخاط بینی بیشتر شده و خونریزی را به همراه خواهد داشت. بهتر است در طول 3 روز اول بعد از رینوپلاستی ، چای یا قهوه که حتی دمای آن از دمای اتاق نیز خنک تر است را بنوشید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

 

مراقبت های بعد از عمل بینی

 

در پکیج دستورالعمل های مربوط به مراقبت های بعد از عمل بینی ، نکاتی در خصوص نحوه خوابیدن ارائه می شود. خوابیدن برای برخی بیماران در طول چندین شب اول ، بسیار آزار دهنده است. در طول 7 شب اول ، به پشت بخوابید و حتماً سر شما در مقایسه با بدن ، در موقعیت بالاتری باشد. این کار باعث می شود گردش خون به شکل بهتری انجام شود و در نتیجه فرایند بهبود ، پیشرفت بیشتری داشته باشد. توصیه می شود که حداقل دو بالش در زیر سر قرار دهید.

دوش گرفتن و رعایت بهداشت پس از جراحی زیبایی بینی 

زودترین زمان برای دوش گرفتن بعد از ظهر روز بعد از جراحی می باشد. نکات مهمی که در زمان دوش گرفتن باید رعایت کنید تا به نتیجه جراحی آسیبی وارد نشود ، شامل موارد زیر می باشد :

 1. برای تمیز کردن بدن از دوش دستی استفاده کنید. کل بدن را بشویید ولی مراقب باشید که سر خود را به سمت پایین خم نکنید.
 2. دمای آب باید ولرم باشد. نفس کشیدن در محیط بخار می تواند باعث بروز خونریزی و باز شدن برش های داخل بینی شود.
 3. به هیچ وجه صورت خود را تا 7 روز در آب فرو نبرید. وقتی موهایتان را می شویید ، سر را به سمت عقب ببرید و از کسی بخواهید تا موهای شما را از پشت بشوید. به این ترتیب از خیس شدن گچ بینی جلوگیری به عمل خواهد آمد.
 4. سعی کنید صورت را به شکلی پاک کنید که گچ بینی خشک بماند. از اسفنج های مخصوص برای تمیز کردن صورت در طول 5 تا 7 روز اول بعد از عمل بینی استفاده کنید.

کنترل عفونت در چارچوب اقدامات بعد از عمل بینی

همیشه به خاطر داشته باشید که بعد از رینوپلاستی نیز مانند هر فرایند جراحی دیگری احتمال ابتلا به آلودگی ناشی از تجمع باکتری در مراحل اولیه ریکاوری وجود دارد. در برخی موارد بوی تند در زمان نفس کشیدن یا مزه ترش در دهان احساس می شود. پزشک برای جلوگیری از بروز این مشکلات ، مصرف یک دوره آنتی بیوتیک را برای مدت 5 الی 7 روز به صورت خوراکی ، تجویز می کند.

تجمع عفونت باکتریایی مادامی که به درستی و در بازه زمانی صحیح درمان شود ، نمی تواند نتیجه جراحی بینی را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از علائم عفونت ، خونریزی مستمر می باشد. این خونریزی مستمر نشان دهنده این است که باکتری مانع از بهبود و بسته شدن برش شده است. در صورت بروز چنین مشکلی ، لطفاً حتماً با پزشک تماس بگیرید.

تمیز کردن بینی بعد از رینوپلاستی

در طو 72 ساعت اول بعد از جراحی زیبایی دماغ ، احساس سرگیجه می کنید. بعلاوه ، ترشحات بینی در داخل سوراخ های بینی خشک شده و باعث انسداد سوراخ های بینی گردیده است. در زمان تمیز کردن بینی بعد از جراحی ، صبور باشید و دستورالعمل های پزشک مربوط به این فاز مراقبت های بعد از عمل بینی را با دقت اجرا کنید.

مرحله 1:

یک گلوله پنبه ای را در آب داغ فرو ببرید و به آرامی اطراف سوراخ های بینی را ماساژ دهید. به این ترتیب ، پوسته های اطراف سوراخ های بینی تمیز می شود. حدوداً نیم ساعت طول می کشد تا این کار را انجام دهید.

مرحله 2 :

گلوله پنبه ای را به مقداری وازلین آغشته کنید و به آرامی به سوراخ های بینی بمالید. این کار را هر از چند گاهی برای از بین بردن پس ماندهای خشک شده در بینی انجام دهید. حتی اگر احساس گرفتگی شدید بینی می کنید ، اصلاً فین نکنید. فین کردن باعث می شود احتمال خونریزی افزایش پیدا کند. از اسپری سالین برای کمک به تمیز کردن داخل بینی استفاده کنید.

رفتن به سفر هوایی بعد از جراحی بینی

 • سفر های دو ساعته یا کمتر ، در طول 24 اول بعد از جراحی ، بلامانع می باشد. پزشک ، دستورالعمل های خاصی را در این خصوص در اختیار شما قرار خواهد داد.
 • 7 روز بعد از جراحی می توانید سفرهای هوایی خود را به 4 الی 12 ساعت افزایش دهید.

توصیه هایی در خصوص کبودی و تورم بعد از عمل زیبایی بینی

کبودی به اندازه خونریزی رایج است و رینوپلاستی در ناحیه بافت نرم پوست در نزدیکی چشم ها و گونه ها که در برابر کبودی آسیب پذیر هستند اتفاق می افتد. اگر بعد از جراحی در طول مدتی که هنوز از محل درمان مرخص نشده اید ، کبودی نمایان شد ، فرایند ریکاوری و مراقبت های بعد از عمل بینی شما با سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد. اگر تورم و کبودی 24 ساعت بعد از جراحی آغاز شد ، احتمال به تاخیر افتادن ریکاوری وجود دارد.

اگر تورم و کبودی شما 48 ساعت بعد از جراحی ، مختصر باشد ، خیلی خوش شانس هستید و احتمالاً اصلاً دچار کبودی نخواهید شد و ریکاوری شما با سرعت سپری خواهد گشت. محل شکل گیری کبودی ، همیشه در افراد مختلف ، متفاوت است. گاهی کبودی در فرو رفتگی زیر چشم ها و گاهی در بالای پلک ها اتفاق می افتد. به طور کلی ، گونه های شما تا فک ، دچار تورم می شود. همانطور که پیشتر ذکر شد ، نرم ترین بافت به بینی که به آسیب دیدگی واکنش نشان می دهد ، همان ناحیه ای است که دچار کبودی می شود. کبودی اطراف این ناحیه در طول 72 ساعت اول بعد از جراحی افزایش می یابد و سپس در طول یک دوره 7 الی 10 روزه کاهش یافته و نهایتاً ناپدید می شود.

کبودی و تورم و دامنه آنها به هیچ وجه قابل پیش بینی نمی باشد. مکانیسم دفاعی هر بیمار به آسیب دیدگی کاملاً متفاوت می باشد. برخی افراد دوره ریکاوری سریع تری را سپری می کنند در حالیکه برخی دیگر به مدت زمان بیشتری برای رسیدن به بهبود کامل نیاز دارند.

نحوه ماساژ دادن بینی بعد از عمل

بهترین دکتر عمل بینی در تهران به منظور کمک به کاهش ورم و تسریع ریکاوری و روند ترمیم بافت ها ، جراح بینی به بیمار توصیه می کند که بینی خود را ماساژ دهد. فشار وارده بر دماغ به منظور ماساژ باید آرام و کنترل شده باشد. ماساي آرام کمک می کند تا خون راحت تر در ان بخش گردش داشته باشد. فشار بیش از اندازه باعث درد و کبودی بیشتر و حتی دفورمیتی بینی می شود. مراقب باشید هنگام ماساژ ، به نواحی از بینی که هنوز به طور کامل شکل نگرفته ، فشار ناشی ماساژ وارد نکنید. برای انجام حرکات ماساژ به جای کف دست ، از انگشتان دست کمک بگیرید.

جلوگیری از خشکی دهان

بعد از جراحی بینی ممکن است متوجه خشکی دهان خود شوید . البته این امر چندان مسئله نگران کننده ای نیست. با توجه به این که پس از اتمام جراحی بینی پانسمان شده و گچی روی آن قرار می گیرد ، همچنین تا مدتی بافت های آن متورم باقی میمانند ، نفس کشیدن از راه دهان اتفاق می افتد.

برای کنترل خشکی دهان تا زمانی که تنفس شما به حالت عادی برگردد ، توصیه می شود در روزهای ابتدایی از غذاهایی استفاده کنید که حالت مایعی داشته و میتوانند محیط دهان شما را مرطوب نگه دارند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که خشکی دهان، شب ها به هنگام خواب ، شدت بیشتری پیدا می کند. برای جلوگیری از تشدید یافتن این مسئله در مراقبت های بعد از جراحی بینی پیشنهاد میشود در محیط محل استراحت خود از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید. همچنین در کنار خود یک پارچ آب قرار دهید تا به محض بیدار شدن ابتدا با نوشیدن آب، خشکی دهان و گلو خود را برطرف کنید.

اهمیت راه رفتن بعد از عمل بینی

کسانی که بینی شان را عمل می کنند ، حتما از جراح خود می شنوند که پس از عمل نباید فعالیت فیزیکی داشته باشند. اگر شما هم در صدد جراحی کردن بینی تان هستید باید در خصوص نوع فعالیت های فیزیکی پس از عمل  اطلاعات کاملی  داشته باشید.

طبق نکات مراقبت های بعد از عمل بینی ، فعالیت های بدنی نباید بلافاصله پس از عمل آغاز شوند. زیرا بدن باید به یک بهبودی نسبی دست پیدا کند تا فشارهای ناشی از تمرینات ورزشی و حرکات جسمانی ، باعث تحت فشار قرار گرفتن موضع جراحی شده نشوند.

اما جدا از فعالیت های سنگین ، جراح از بیمار می خواهد ، بعد از رفع احساس سرگیجه و خواب آلودگی ناشی از داروی بیهوشی ، به راه رفتن بعد از عمل بینی بپردازد. قدم زدن باعث می شود جریان خون بهتری در بدن راه افتد ؛ بدین ترتیب التهابات بوجود آمده با سرعت بیشتری کاهش پیدا کرده و ترمیم در موضع جراحی شده سریع تر اتفاق می افتد. در شروع پیاده روی بهتر است مسافت کوتاهی را با سرعت کم طی نمایید و به مرور با حاصل شدن بهبودی، بر میزان مسافت و سرعت بیفزایید.

حرف زدن بعد از عمل دماغ

پس از جراحی بینی ، مشکلی برای حرف زدن و صحبت کردن نخواهید داشت ؛ اما در این راستا خوب است به نکاتی دقت داشته باشید :

 1. هنگام صحبت کردن از وارد آوردن فشار بر روی بیان کلمات خودداری کنید
 2. آهسته و آرام صحبت کرده و از داد زدن اجتناب نمایید
 3. هنگام حرف زدن سعی کنید حالت چهره تان خیلی تغییر پیدا نکند

این نکات مهم در خصوص مراقبت های بعد از جراحی بینی را به یاد داشته باشید :

 • محیط داخلی بینی خود را مرطوب نگه دارید. این امر به رفع گرفتگی و تنفس بهتر شما کمک می کند.
 • مراقب پوست بینی تان باشد چرا که در این بازه حساسیت آن ناحیه بیشتر شده است. د دو هفته ابتدایی هنگام شست و شو از شوینده های ملایم استفاده کنید و پیش از بیرون رفتن در آن موضع کرم ضد آفتاب اعمال نماید.
 • امکان دارد در روزهای ابتدایی بوی بد از داخل بینی استشمام شود که البته مسئله غیر عادی نیست. به آرامی با استفاده از گوش پاک کن سوراخ های دماغ را تمیز کنید.
 • متورم بودن بینی پس از عمل طبیعی است. چسب زدن ، استفاده از کمپرس سرد و ماساژ دادن به گونه ای که بهترین جراح  بینی تهران آموزش داده ، در کاهش شدت آن موثر است.
 • تا زمانی که بافت و استخوان بینی شکل جدید را به خود بگیرند و به فرم ثابتی برسند ، اجازه ندارید از عینک استفاده کنید.
 • حداقل تا 6 هفته نباید هیچگونه پروسه زیبایی مثل اصلاح صورت را انجام دهید.

دقت کنید ! یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی دوری از افرادی است که به سرما خوردگی دچار هستند. حتی اگر تنها علائم بیماری را دارا هستند باید از قرارگیری در کنار آن ها اجتناب کنید. سرماخوردگی در دوره ریکاوری می تواند تاثیر منفی در نتیجه بگذارد. زیرا شما به عطسه و سرفه مداوم دچار می شوید که باعث تحت فشار رار گرفتن دماغ می شوند. همچنین ممکن است تب کنید ؛ بالا رفتن دمای بدن روند پروسه ترمیم و رسیدن به بهبودی را کند می کند. این را هم به یاد داشته باشید که در این شرایط بدن ضعیف تر و آسیب پذیر تر شده و به میزان بیشتری در معرض عارضه هایی مثل عفونت قرار می گیرد.

 

 • لطفا نام و نام خانوادگي خود را براي ما بنويسيد
 • لطفا تلفن همراه خود را جهت تماس و مشاوره رايگان كارشناسان ما وارد نماييد