آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی + دکتر محمدی مفرد

آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی + دکتر محمدی مفرد

5 آبان 1401 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 7 دقیقه

بسیاری از افرادی که دچار آلرژی یا حساسیت هستند ، در این خصوص دغدغه دارند که آیا می توانند تحت عمل بینی قرار گرفته و مزایای آن بهره مند شوند. پاسخ سوال این دسته از داوطلبین در خصوص آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی را در ادامه از دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران جویا شده و در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار داده ایم. با ما تا انتها همراه باشید.

 

رینوپلاستی نوعی فرایند جراحی است و کمک می کند تا ما صاحب یک بینی با شکل ظاهری و عملکرد مطلوب شویم. این فرایند شامل ایجاد برش هایی در سوراخ های بینی به دست یک جراح حرفه ای و ماهر می باشد. در پی این برش ها برای دستیابی به چارچوب داخلی بینی ، جراح غضروف و استخوان های بینی را با هدف دستیابی به شکل ظاهری مطلوب ، شکل می دهد. این فرایند با هدف زیبایی و درمانی انجام می شود. این عمل یک فرآیند برای درمان آلرژی ها و حساسیت های بینی نمی باشد. البته ، عمل دماغ می تواند بدشکلی های ناشی از مشکلات مادرزادی و آسیب دیدگی های وارده به این اندام را درمان کند. علاوه بر این ، می تواند مشکلات تنفسی را نیز درمان کرده و مشکلاتی از قبیل خر خر کردن را نیز رفع کند.

آلرژی بینی چیست؟

آلرژی بینی مشکلی است که برخی افراد در اثر عفوت های غیر میکروبی از آن گلایه دارند. عوامل آلرژی زا در محیط زیست ، از طریق تنفس وارد مجاری بینی می شوند و به سطوح داخلی این اندام می چسبند. برخی علائم در افرادی که به این موقعیت حساس هستند ، بروز می کند. علائم آلرژی یا حساسیت بینی ، شامل موارد زیر می باشد:

  • احساس خارش در بینی و آبریزش بینی
  • عطسه مستمر
  • خارش کام
  • تمایل به صاف کردن مکرر گلو
  • اشک آلود شدن چشم ها
  • احساس خستگی

بررسی رابطه آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی

معمولاً آلرژی بینی ، مشکلی نیست که یک تهدید برای سلامت و زندگی فرد تلقی شود ولی می تواند برای فرد مبتلا ، یک فاکتور آزار دهنده باشد. امروزه ، بسیاری از افراد از آلرژی رنج می برند. حساسیت ها در ناحیه بینی ، باعث بروز علائمی آزار دهنده می شود که گاهاً زندگی فرد مبتلا را مختل می کند. در این میان باید اشاره کنیم که مشکلات ساختاری در بینی ، عامل ایجاد این آلرژی ها محسوب نمی شود.

آیا آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی درمان می شود؟

به طور کلی ، هیچ جراحی نمی تواند آلرژی و حساسیت در بینی را درمان کند. البته ، شما می توانید از آن بعنوان یک فرایند واسطه برای تسکین دادن علائم آلرژی استفاده کنید. این مشکلات شامل مواردی از قبیل پولیپ های بینی ، هایپرتروفی توربینت و سپتوم کج می باشد.

دو نوع رینوپلاستی وجود دارد : جراحی زیبایی ، جراحی درمانی.

در نوع زیبایی این فرایند ، شکل ظاهری بینی ، بهبود پیدا می کند. نوع درمانی یا فانکشنال این پروسیجر ، با هدف قرار دادن چارچوب بینی در موقعیتی که بتواند عملکرد های خود را به درستی و با کیفیت بالا انجام دهد ، اجرا می گردد. اگر آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی ، درمان نشود می تواند عوارض جانبی را به همراه داشته باشد. سینوزیت مزمن یکی از این عوارض جانبی می باشد. این عوارض جانبی می تواند به شکل گرفتگی بینی یا ترشح از پشت بینی بروز کند. بیمارانی که از این مشکلات رنج می برند ، می توانند با تسکین علائم دائمی این بیماری به وسیله عمل ، از مزیت درمان آلرژی و حساسیت در جراحی بینی ، بهره مند شوند.

در طول آلرژی های فصلی ، بیماری که دچار سپتوم کج است ، دوره سختی را در زمان تنفس از راه بینی تجربه می کند. با درمان آلرژی و حساسیت قبل و بعد جراحی بینی ، می توان به باز شدن مجاری بینی کمک کرده و اختلالات مرتبط با تورم بینی در اثر ابتلا به آلرژی را کاهش داد. یک عمل درمانی ، می تواند عواملی را که باعث گرفتگی و انسداد مجاری بینی می شود ، درمان کند. در طول آلرژی های فصلی ، شاخک های بزرگ شده بینی متورم می شوند و همین امر نفس کشیدن از راه بینی را به امری پر چالش برای فرد مبتلا تبدیل می کند. کاهش اندازه این بخش از بینی ، می تواند نقش مهمی را در بهبود کیفیت تنفس از راه بینی برای فرد مبتلا به همراه داشته باشد. البته باید بازهم متذکر شویم که آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی درمان نمی شود و تنها عوامل بوجود آورده آن ، تسکین یافته و در نتیجه فرد مبتلا از احساس بهتری برخوردار خواهد بود.

بررسی تاثیر آلرژی و حساسیت قبل و بعد جراحی بینی و نتیجه آن

اگر شما خواننده عزیز ، یکی از افرادی هستید که از آلرژی و حساسیت رنج می برید و از طرفی قصد دارید تحت جراحی قرار بگیرید ، قطعاً تاثیر حساسیت و آلرژی در عمل جراحی بینی و نتیجه آن ، یکی از دغدغه هایی است که ذهن شما را به خود مشغول کرده است. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران در مشاوره با این گروه از بیماران خود ، شرح می دهد که این نگرانی کاملاً بی دلیل است و انجام جراحی دماغ برای افرادی که دچار حساسیت یا آلرژی هستند ، کاملاً بی خطر بوده و این افراد می توانند مانند سایر بیماران ، از مزایای این فرایند بهره مند شوند.

البته ، وی در ادامه توضیحات خود برای این دسته از بیماران ، شرح می دهد که دوره ریکاوری برای افراد مبتلا به آلرژی و حساسیت در مقایسه با سایر افراد ، اندکی متفاوت تر است. افرادی که به آلرژی یا حساسیت دچار هستند ، بیشتر از افراد عادی ، فین می کنند. توصیه پزشک به این بیماران این است که در دوره ریکاوری ، از فین کردن اجتناب کنند. به همین دلیل ، پزشک به بیماران مبتلا به آلرژی های فصلی ، توصیه می کند که تاریخ عمل خود را به زمانی که حساسیت آنها عود نمی کند ، موکول نمایند تا دوره ریکاوری هموار تری را سپری کنند.

نقش عمل بینی در درمان آلرژی یا حساسیت

عمل زیبایی دماغ به طور مستقیم ، آلرژی یا حساسیت بینی را درمان نمی کند. اگر بیمار به مشکلاتی از قبیل انحنا در بینی دچار باشد ، جراحی می توان این مشکل را درمان کند. حفره های بینی گشاد می شوند و تنفس بهبود پیدا می کند. علاوه بر این ، توربینکتومی نیز قابل اجرا می باشد. جراحی زیبایی بینی یک فرایند مفید و کاربردی در تسکین آلرژی یا حساسیت می باشد. در طول این فرایند، سطحی که در معرض عوامل حساسیت زا قرار می گیرد ، کاهش داده می شود. این امر مزیت فیزیکی را به دنبال داشته و باعث کاهش حساسیت می شود. بنابرین می توان مشاهده کرد که رابطه آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی برای تسکین مشکلاتی که افراد مبتلا به آلرژی از آن رنج می برند ، یک رابطه غیر مستقیم می باشد که فرد مبتلا به آلرژی می تواند با قرار گرفتن تحت پروسه مذکور، از تاثیرات مثبت آن منتفع شود. به این ترتیب ، عوامل حساسیت زای کمتری به غشای داخلی بینی می چسبد و کیفیت زندگی بهبود پیدا می کند.

من مبتلا به آلرژی هستم. آیا می توانم جراحی بینی انجام دهم ؟

کاملاً قابل درک است که افراد مبتلا به آلرژی در بخش عمده ای از سال ، نیاز دارند که مرتباً فین کنند یا با یک تغییر دمای ساده مرتباً عطسه می کنند و به همین دلیل می ترسند که نتیجه جراحی آنها در معرض خطر قرار گیرد. بعد از عمل، احساس گرفتگی بینی کاملاً طبیعی است و اگر یک واکنش آلرژیک به دوره ریکاوری اضافه شود ، می تواند این دوره را به یک مرحله آزار دهنده تبدیل کند. برای کنترل عطسه ، برخی افراد ، شگردهایی از قبیل نفس عمیق را انجام می دهند یا دهان خود را کاملاً باز می کنند.

شما باید به خاطر داشته باشید که داروهایی هستند که باید چندین هفته قبل از پروسیجر ، مصرف آنها را متوقف کنید. بعلاوه ، اگر از حمله آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی هراس دارید و نگران تاثیر منفی آن در نتیجه عمل هستید ، قبل از هر اقدامی ، باید با جراح بینی منتخب خود مشورت کنید تا او به اجرای دستورالعمل هایی از عوامل ایجاد کننده اختلال در فرایند بهبود ، پیشگیری کند.

بهترین زمان برای پیشگیری از بروز اختلالات ناشی از آلرژی و حساسیت در عمل بینی ، انتخاب یک زمان خوب برای قرار گرفتن تحت عمل می باشد. اگر در فصول خاصی دچار حساسیت و آلرژی می شوید ، می توانید زمان جراحی خود را به موقعی موکول کنید که در طول آن دوره ، حساسیت و آلرژی شما در حالت خفته بوده و در نتیجه ، تاثیر منفی آلرژی و حساسیت قبل و بعد جراحی بینی ، تجربه نخواهد شد. اگر از جمله افرادی می باشید که در سراسر سال دچار آلرژی هستید و هیچ زمان ایده الی برای اجرای فرایند برای شما وجود ندارد ، ایده آل ترین کار ، اجتناب از قرار گرفتن در معرض عوامل حساسیت زایی می باشد که باعث بروز و تشدید علائم می شود.

چگونه آلرژی و حساسیت قبل و بعد عمل بینی را مدیریت کنیم ؟

دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران ، بیماران مبتلا به آلرژی خود را به مدیریت آلرژی های فصلی با هدف سپری کردن یک دوره بهبود موفقیت آمیز تشویق می کند. در این بخش ، 3 نکته مهم از تذکرات مهم آمده است.

  1. با پزشک خود در خصوص آلرژی و حساسیت خود صحبت کنید. پزشک در طول جلسه مشاوره از بیمار خود در خصوص سابقه آلرژی و داروهایی مرتبط با این اختلال و نیز فصل هایی که علائم آلرژیک در بدترین شکل خود بروز می کند ، سوال می کند. استروئیدها و داروهای رفع احتقان می توانند در به حداقل رساندن علائم مفید واقع شوند. در برخی موارد ، استفاده از این داروها می تواند در رینوپلاستی یا فرایند بهبود ، اختلال ایجاد کند. بنابراین ، منطقی است که زمان جراحی را به موقعی که این علائم ، در حداقل سطح ممکن بروز می کنند ، موکول کنیم.
  2. آماده شوید. بعد از دریافت تائیدیه برای جراحی ، باید برای ورود به مرحله اجرا و دوره ریکاوری ، همه چیز را آماده کنید. داروهای آلرژی تائید شده توسط پزشک را تهیه کرده و طبق دستور پزشک در سیستم قرار بدهید. پزشک به شما توصیه می کند در طول دوره ریکاوری ، فین نکنید. توصیه های پزشک را با دقت دنبال کنید.