اگر آسم دارید و قصد عمل بینی دارید حتما این مطلب را بخوانید

اگر آسم دارید و قصد عمل بینی دارید حتما این مطلب را بخوانید

30 اردیبهشت 1402 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 4 دقیقه

اگر به آسم مبتلا هستید و قصد انجام جراحی بینی را دارید حتما این مطلب را بخوانید. به نظر شما جراحی بینی و آسم می توانند ارتباطی با یدیگر داشته باشند ؟ با عمل کردن بینی میتوان مشکل تنگی نفس را حل کرد ؟ برای اطلاع از همه موارد ، این مطلب را تا پایان بخوانید.

جراحی بینی و آسم

جراحی بینی و آسم

عمل بینی برای افرادی که به آسم مبتلا می باشند :

در آمریکایی شمالی، بیشتراز ۱۷٫۱ میلیون بزرگسال میباشند که دچار  بیماری آسم در سال ۲۰۱۳ گزارش شدند. بیش تر از ۲۱۷۰۰۰ نفر هم رینوپلاستی یا این که کار بینی ایفا داده بودند. داشتن آسم منجر نمی‌شود که شخص را از کار بینی پشیمان نماید. یااینکه هر جراحی همگانی دیگری. زیرا قابلیت و امکان در دست گرفتن آن یا این که اقداماتی برای موقعیت حمله آسمی میباشد. حتی پیش از آن!

انواع متفاوتی از بیماری آسم می باشند، از جمله :

 •  ناشی از آلرژی
 •  ناشی از ورزش
 •  شبانه

آسم ناشی از آلرژی باید روی استفاده از تجهیزات دقت شود. و البته متریالی که قرار است در طی جراحی استفاده شود، چون ممکن است دارای آلرژن باشند. تا باعث بروز و تحریک عکس العملی نشوند. خصوصا، پزشکان باید در رابطه با آلرژی به لاتکس یا مواد بیهوشی کاملا آگاه و مراقب باشند. با اینکه به لحاظا آماری خیلی نادر می باشد.

نظارت و کنترل آسم قبل از جراحی بینی :

در ادامه مطلب ارتباط جراحی بینی و آسم باید گفت که مثل هر بیماری دیگری ، آسم هم می تواند با عادت های خوب کنترل شود ، شامل :

 • واکنش به یکسری علائم که دیده می شود.
 • جلوگیری از تحریک کننده های آسم

هیچ گونه واکنشی به داروهای بدون نسخه داشتن که باعث بهبود سریع علائم آسم می شوند. در هفته های بعد از جراحی، شما و پزشک تان می توانید ببینید چقدر خوب علائم و نشانه های آن مدیریت شده است. و آن هایی که به خوبی پیش رفته باشند، تحت خطر کمتری در جراحی مربوطه قرار دارند.

تست های عملکردی ریوی چیست؟

علاوه بر اینکه عادت های فرد بررسی می شود، راه های دیگری برای بررسی اینکه چقدر ریه های بیمار خوب کار می کنند، می باشد. این تست موارد زیر را بررسی می کند :

 • حجم ذخیره بازدم
 • ظرفیت ریه
 • ظرفیت انتشار به مونوکسیدکربن
 • اوج جریان بازدم

استروئیدهای پیش از جراحی به التهاب می توانند کمک کنند!

 

اگر آسم دارید و قصد عمل بینی دارید

 

التهاب یک واکنش از جانب سیستم ایمنی بدن میباشد. بخشی از روند التهاب نیز می‌تواند سلول های با عملکرد ضعیف یا بدون عملکرد را تخریب نماید، و همین به صورت های گوناگون دیده می شود. مانند بالا رفتن دمای بدن. در همان فرصت عملکردهای ترمیمی بدن تحریک می‌شوند، متاسفانه التهاب آزاردهنده بوده می تواند راه و روش هوایی را ببندد. چیزی که در حالت های آسمی رخ میدهد.

استروئیدها یا کورتیکواستروئیدها خصوصا، میزان التهاب ناشی از مواد شیمیایی را کاهش میدهند. برای کاهش تورم های بعداز جراحی هم بسیاری از جراحان، موقع اعمال جراحی از استروئیدها پیش از جراحی استفاده می نمایند. که همین میتواند بعنوان یک کانال قدرتمند و ایمن دوبرابر عمل کرده. برای اشخاصی که از آسم رنج می‌برد.

روز جراحی، معمولا داروهایی که برای درمان بیماری‌آسم داده گردیده بود، باید اورده شود. ولی نیازی به به کارگیری از داروهای استنشاقی قبل از بیهوشی عمومی وجود ندارد. آسم هم یک بیماریست که نیاز به هماهنگی های خاص میان پزشک معالج خانوادگی مریض و جراح زیبایی دارااست. پس بایستی همه این قبل از جراحی پر‌نور گردد، هنگامی هم که همه چیز معلوم شد، دیگر نیازی به نگرانی وجود ندارد.

آیا افراد مبتلا به آسم می توانند تحت عمل جراحی بینی قرار بگیرند؟

اصلی ترین موردی که متقاضیان یمخواهیند در خصوص ارتباط جراحی بینی و آسم بدانند این است که با وجود مشکل تنگی نفس ، می توانند بینی شان را عمل کندد یا نه ! برخی از افرادی که داوطلب جراحی بینی هستند ممکن است از بیماری هایی از قبیل آسم و آلرژی ها و مشکلات ریوی رنج ببرند و همین امر در آنها ایجاد ترس کرده و علیرغم اینکه به شدت مشتاق رفع ایرادات بینی خود هستند، نسبت به قرار گرفتن تحت جراحی بینی تردید داشته باشند. به طور کلی، رینوپلاستی برای افرادی که دچار حساسیت هستند یا به مشکلات ریوی یا آسم دچارند، خطر جدی را به همراه ندارد و تهدیدی برای سلامت آنها محسوب نمی شود. تنها لازم است که این افراد در طول جلسه مشاوره قبل از عمل بینی یعنی زمانی که پزشک به مرور سابقه پزشکی بیمار می پردازد، در صورت ابتلا به یکی از بیماری های فوق، پزشک را از این موضوع مطلع سازند. زمانی که فرد به آلرژی دچار باشد، پزشک استفاده از داروهای ضد حساسیت را توصیه می کند تا بیمار در دوره مشخصی قبل از جراحی، آنها را مورد مصرف قرار داده و برای مدتی بعد از جراحی نیز همچنان به استفاده از آنها ادامه دهد. در کنار داروها، پزشک به بیمار توصیه می کند تا از عواملی که باعث تحریک و تشدید حساسیت، آسم یا مشکلات ریوی در او می شود نیز دوری کند.

به بیان کلی می توان گفت که جراحی بینی یکی از جراحی هایی است که هرچند ماهیت جراحی ماژور را دارد ولی در خانواده جراحی های بی خطر قرار داشته و در صورتی که اجرای آن به دست یک پزشک ماهر و صاحب تجربه سپرده شود، با تحت کنترل قرار دادن بیماری هایی که ممکن است مداخلاتی را در فرایند ایجاد کنند، خطری را برای سلامت بیمار به همراه نخواهد داشت. بنابراین، اگر صاحب یک بینی زیبا شدن و ارتقا جذابیت چهره یکی از رویاهایی است که مدت ها در سر پرورانده اید و از طرفی به یکی از بیماری های فوق مبتلا هستید، خبر خوب برای شما این است که هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد و تنها با اجرای صحیح مسئولیت خود در فاز انتخاب جراح بینی خوب که حفظ استانداردهای سلامت و ایمنی بیمار در نظر او در جایگاه نخست قرار دارد می توانید رویای خود را محقق کنید.

 

در پایان لازم به ذکر است که بیماران مبتلا به آسم ، در جلسه مشاوره جراحی بینی حتما این مسئله را با جراح خود درمیان بگذارند ؛ زیرا وجود این عامل می تواند در تمامی مراحل رینوپلاستی تاثیر گذار باشد. بنابراین جراح باید نسبت به شرایط بیمار خود آگاه بوده و با توجه به آن درست ترین تصمیم گیری را به انجام برساند.

دریافت نوبت

لطفا هنگام دریافت نوبت این نکات را در نظر داشته باشید

 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید زیرا قبل از دریافت نوبت می بایست آدرس ایمیل و یا شماره تماس شما تایید شود.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
زمان ترجیحی*