درمان سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی
درمان سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی

درمان سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی

22 خرداد 1400 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 6 دقیقه

درمان سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی

سرما خوردگی بعد از عمل بینی

شما جدیداً یک عمل بینی انجام داده اید و روز اولیه بهبودی خویش را شروع نموده اید که ناگهان با سرماخوردگی روبرو می‌شوید، گرچه هیچ زمانی بدتر از روزهای شروع بهبودی پس از رینوپلاستی برای سرما خوردگی وجود ندارد، اما متاسفانه بسیار معمول میباشد چون سیستم ایمنی بدن بعد از یک عمل تهاجمی ضعیف و مستعد ابتلا به بیماری است.

سرماخوردگی درین مقطع ممکن میباشد شمارا وحشت زده و درگیر استرس نماید چون حاصل بهبودی را تا حدی تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ البته جای نگرانی وجود ندارد؛ در صورتیکه شما هم در زمان بهبودی پس از انجام عمل بینی می باشید، در اینجا نکاتی برای نبرد با سرما خوردگی بدون به خطر انداختن فرآیند بهبودی جمع آوری کرده ایم.

این مطلب را هم ببینید
عمل جراحی بینی چگونه است ؟ | هزینه، مزایا و عوارض

 

سرماخوردگی و عمل بینی

درمان سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی

 

اقدامات موردنیاز برای معالجه سرماخوردگی پس از فعالیت بینی:

شما پیش از جراحی زیبایی رینوپلاستی احساس خوبی داشتید ، البته سپس سرماخوردگی ممکن میباشد شما‌را وحشت زده نماید

و به شدت به شما ضربه بزند. در این صورت ممکن میباشد احساس احتقان کنید، آب بینی شما جاری گردد و نتوانید جلوی عطسه را بگیرید!

در حالی که جراحان پلاستیک صورت بر اهمیت تاخیر پرتاب کردن در کار بینی در شکل ابتلا به بیماری سرماخوردگی تأکید می نمایند، اگر سرما خوردگی در زمان بهبودی کار بینی صورت بپذیرد چه کاری انجام می دهید؟ در پی یک سری نکته برای رویا رویی با سرماخوردگی بعداز فعالیت جراحی رینوپلاستی ارائه گردیده‌است.

 • تماس با پزشک و پرهیز از مصرف خودسرانه دارو

از آنجا که یک عارضه جانبی رایج رینوپلاستی تورم است، اضافه شدن بافت ملتهب از سرما ممکن است باعث شود احساس خفگی کنید. با جراح خود تماس بگیرید قبل از صحبت با جراح خود، هیچ داروی ضد سرماخوردگی بدون نسخه مصرف نکنید؛

زیرا ممکن است دارویی استفاده کنید که مانع روند بهبودی شود. برخی داروهای سرماخوردگی حاوی ایبوپروفن (Advil) هستند و این یک داروی ایده آل برای انجام جراحی نیست. جراح شما ممکن است توصیه های مختلف غیر دارویی برای شما داشته باشد، به طور مثال به شما توصیه نماید که یک اسپری نمکی بینی برای رفع فشار احتقان بر روی بینی استفاده نمایید.

توصیه خواندن : عادت ماهانه و جراحی بینی

 

 • بینی را مالش ندهید یا تخلیه نکنید

جراح شما احتمالاً به شما هشدار داده است كه بینی خود را تخلیه نکنید یا به بینی خود دست نزنید. این کارها می تواند به برش ها و بخیه بعد از عمل بینی آسیب برساند. اگر سرماخوردگی باعث خارش بینی شود، شما نمی توانید بینی را مالش دهید.

اگر بینی شما آبریزش دارد، آن را به آرامی با یک پد بهداشتی مخصوص پاک کنید. برگه دستورالعمل بعد از عمل جراح رینوپلاستی خود را که جراح به شما داده مطالعه کنید و درباره پاک کردن بینی بدون دمیدن یا همان فین کردن توصیه ها را اجرا کنید.

این مطلب را هم ببینید
آموزش صحیح ماساژ بینی بعد عمل

حتما بخوانید : ماساژ بینی بعد از عمل

 

 • عطسه بعد از عمل بینی

در این بین ممکن است سوال پیش بیاید چه اتفاقی می افتد اگر شما عطسه کنید؟ متأسفانه، عطسه و سرماخوردگی اغلب همراه با هم هستند و نمی توان از آن اجتناب کرد. اگر نمی توانید از عطسه جلوگیری کنید، دهان خود را باز کنید تا نیروی عطسه به مجرای بینی محدود شود و باعث نشود که برش ها و بخیه تحت تأثیر این نیرو قرار بگیرد.

 • به شکل درست استراحت کنید

بدن شما در روند بهبودی بعد از عمل بینی نیاز به استراحت کافی برای ترمیم دارد و اکنون ویروسی نیز برای نبرد وجود دارد. مطمئن شوید که استراحت بیشتری داشته باشید. در مورد رینوپلاستی دراز کشیدن می تواند تورم شما را بدتر کند.

جراح پلاستیک به شما توصیه می کند که از خواب بلند شوید و حرکت کنید تا به کاهش تورم کمک کند. با سرماخوردگی، ممکن است احساس نشاط و بی نظیری نکنید اگر این وضعیت رخ داد، بیشتر در حالت نشسته استراحت کنید.

یا اگر نیاز دارید که حتماً دراز بکشید؛ برای جلوگیری از تورم بیش از حد، در یک بستر یا در رختخواب جایی که بالش های اضافی برای بالاتر بودن سر از قلب و بدن تعبیه کرده‌ اید، بخوابید.

حتما بخوانید : قیمت لیفت ابرو

 

 • میزان مصرف مایعات خود را افزایش دهید | مصرف مایعات و جراحی بینی

نوشیدن مقدار زیادی دمنوش، آب و آب میوه طبیعی می تواند به شل شدن مخاط در حفره سینوس شما کمک کند. این امر به رفع به احتقان کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که نوشیدنی ها کافئین ندارند. کافئین تمایل بدن را به سمت کم آبی سوق می دهد و ممکن است سرماخوردگی شما را بدتر کند.

این مطلب را هم ببینید
بینی | انواع بینی | اجزای بینی | عکس بینی

برای اطمینان از بهبودی سریع، با نوشیدن مایعات فراوان و دریافت مقدار کافی از آنها ایمنی بدن خود را در حد امکان تقویت کنید.

 

درمان سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی

درمان سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی

 

 • سوپ مرغ را فراموش نکنید

جراح پلاستیک شما ممکن است چند روز بعد از جراحی زیبایی بینی، رژیم غذایی نرم و آبکی را توصیه کند. سوپ مرغ یکی از بهترین مواردی است که در طی دوره نقاهت باید آن را مصرف کنید. این سوپ نه تنها به تخلیه مخاط کمک می کند بلکه خاصیت ضد التهابی نیز دارد.

مقدار نمک را در سوپ خود به حداقل برسانید تا از احتباس مایعات جلوگیری شود. علاوه بر این، در صورت سرماخوردگی نیز سوپ مرغ از خواص زیادی برای درمان این بیماری برخوردار است و به شما در بالا بردن توان بدن کمک می کند.

 • ویتامین C تجویز شده توسط پزشک را حتماً مصرف کنید

ممکن است پزشک شما پیش از بروز سرماخوردگی و در دورانی بهبودی بعد از عمل بینی، برای افزایش تعداد گلبول های سفید خون، مصرف مکمل هایی چون ویتامین ث را توصیه کند. این تجویز بدین خاطر است که به بدن شما کمک می کند تا از بیماری های احتمالی دفاع کند و سرماخوردگی شما را کنترل کند.

بنابراین چه در صورت ابتلا به سرماخوردگی و چه در صورتی که به این بیماری مبتلا نیستید، مکمل های تجویزی خود را به درستی مصرف کنید. مصرف میوه و مرکبات دارای ویتامین ث هم در این امر بسیار به شما کمک خواهد کرد و مفید واقع می شود.

این مطلب را هم ببینید
ترس از درد ، بیهوشی و عوارض بعد از عمل زیبایی بینی

حتما بخوانید :نکات و مراقبت های بعد عمل بینی

 

در ادامه به برخی دیگر از اقدامات قبل از عمل بینی می پردازیم:

 1. شب قبل از عمل بینی خود شام سبک میل کرده و به مدت 8 ساعت قبل از جراحی رینوپلاستی ناشتا باشید.
 2. 2 هفته قبل از رسیدن زمان جراحی بینی مصرف سیگار و الکل را کنار بگذارید. زیرا این دو ماده، اکسیژن رسانی خون در بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
 3. از اقدامات قبل از جراحی بینی برای بانوان این است که نباید قبل از عمل رینوپلاستی آرایشی داشته باشند.
 4. آقایان نیز باید ریش و سبیل خود را تراشیده باشند.
 5. یکی از اقدامات شب قبل از عمل بینی این است که استحمام نمایید تا اگر پس از عمل بینی امکان حمام رفتن نداشتید دچار مشکل نشوید.
 6. لباسی که می پوشید بهتر است دارای دکمه باشد تا برای تعویض آن پس از جراحی رینوپلاستی ضربه ای به بینی خود وارد نکنید.
 7. آزمایشات تجویز شده توسط پزشک خود را قبل از عمل بینی انجام داده و نتایج آن را در روز عمل رینوپلاستی همراه داشته باشید.

سخن پایانی

بیماری های چون سرماخوردگی در هر شرایطی ممکن است رخ دهد. اگر بعد از عمل بینی دچار سرماخوردگی شدید، با عطسه دردناک، آبریزش بینی و مواردی از این دست روبرو شوید؛ باید بدانید که هرگونه فشار و مالش که بر روی مجرای بینی اعمال می شود می تواند عوارض جانبی در مرحله بهبودی داشته باشد.

هرچه ممکن است خودداری از مالیدن بینی خود و دست زدن به بینی سخت باشد و شما احساس کنید که این یک آزمایش بزرگ برای قدرت اراده شما است، اما به خاطر داشته باشید که هرگونه مداخله در بهبود جراحی زیبایی بینی می تواند نتایج منفی به همراه داشته باشد.

این مطلب را هم ببینید
رابطه جنسی بعد از عمل بینی - رابطه زناشویی بعد از عمل بینی

عمل به توصیه های پزشکان، مراقبت از خود، مصرف مکمل ها و … اقدامات پیشگیرانه ای هستند که شما را از قرار گرفتن در چنین موقعیت استرس زایی دور خواهد کرد. با وجود این موارد اگر احساس سرماخوردگی کردید اولین گام تماس با پزشک جراح است. فراموش نکنید که بهترین شخص که با ویژگی و شرایط جسمی شما آشناست و می تواند توصیه های درستی در این دوران داشته باشد؛ تنها جراح است.

 

نمونه جراحی بینی دکتر امیر حسین محمدی مفرد

 

اگر نیاز به دیدن نمونه کار بیشتر از دکتر امیر حسین محمدی مفرد دارید حتما به گالری سایت سر بزنید .
 • متخصص فک ، صورت و پلاستیک بینی
 • مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
 • جز رتبه های برتر آزمون برد تخصصی