جراحی بینی و بارداری + دکتر محمدی مفرد

جراحی بینی و بارداری + دکتر محمدی مفرد

24 مرداد 1402 مقالات
زمان مطالعه : 7 دقیقه

جراحی بینی برای بهبود شکل ظاهری بینی و تنفس از راه این اندام طراحی شده است. در این فرایند جراح ، با استفاده از علم و نگاه هنری خود ، یک اثر مینیاتوری زیبا را بر روی صورت شما خلق می نماید. سالانه تعداد زیادی مرد و زن ، داوطلب این روند جراحی هستند. حال اینکه در پاسخ به دغدغه داوطلبین زن در خصوص این فرایند می خواهیم بدانیم که آیا این پروسیجر جراحی در صورت متقارن شدن با یکی از بزرگ ترین اتفاقات زیبای زندگی یک خانم یعنی بارداری ، چگونه به بهترین شکل ممکن قابل مدیریت کردن می باشد. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران ، در ادامه ، توضیحات جامعی را در خصوص عمل بینی و بارداری در اختیار شما قرار داده است.

عمل بینی و بارداری - دکتر محمدی مفرد

آشنایی با فرایند کلی عمل جراحی زیبایی بینی

افراد به دلایل مختلف ، تحت عمل ذماغ قرار می گیرند. برخی هدف بهبود شکل ظاهری بینی و برخی دیگر هدف بهبود کیفیت تنفس را دنبال می کنند. عمل جراحی موفقیت آمیز ، صرفنظر از اجرا با هدف زیبایی یا فانکشنال ، مزایای متعددی را به همراه دارد. این فرایند با اصلاح ایرادات بینی ، تحت دو رویکرد عمل به روش باز یا بسته ، و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی ، چهره ای جذاب تر و کیفیت تنفس بهتر را برای شما به ارمغان می آورد. عمل زیبایی دماغ یک فرایند به هم پیوسته متشکل از چند مرحله است که اجرای دقیق هر یک از این مراحل ، رابطه مستقیم با نتیجه نهایی عمل دارد. در اولین قدم ، انتخاب یک جراح بینی ، بزرگ ترین و مهم ترین ماموریت بیمار تلقی می شود. پزشک ، دستورالعمل هایی را در قالب اقدامات قبل از جراحی به بیمار توصیه می کند که اجرای دقیق آنها شرایط مساعد را برای اجرای یک فرایند جراحی موفقیت آمیز به همراه دارد. بعد از اجرای پروسیجر ، بیمار موظف به اجرای دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک در قالب مراقبت های بعد از عمل می باشد. محصول اجرای دقیق تمام این مراحل ، خلق یک بینی زیبا و نتیجه ای شگفت انگیز خواهد بود.

بارداری بعد از عمل بینی

به طور کلی ، انجام هیچگونه عمل جراحی در طول دوره بارداری به بانوان توصیه نمی شود چراکه عوارض ناشی از آن می تواند جنین را در معرض خطر قرار دهد. جراحی ها معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند و همه جراحان در خصوص عمل بینی و بارداری توافق دارند که حتی المقدور باید در دوره بارداری از انجام جراحی بمنظور حفظ سلامت مادر و جنین خودداری نمود. البته برخی جراحی ها برای نجات جان بیمار ضروری هستند ولی جراحی های گزینشی از قبیل عمل ، که به تعویق انداختن آن مشکلی را به وجود نمی آورد ، بهتر است به یک زمان مناسب موکول شود.

به این ترتیب ، بهتر است در خصوص تعیین زمان انجام جراحی بینی و بارداری ، چند ماهی بعد از بارداری ، دست نگه داریم. برخی پزشکان معتقدند بعد از پایان دوره مصرف داروهای تجویز شده پس از عمل ، می توان تحت جراحی قرار گرفت. ولی برخی دیگر بر این باورند که این فرایند باید به 4 الی 6 ماه بعد از بارداری به تعویق بیافتد.

بدن افراد مختلف از نظر واکنش نشان دادن به فرایند بهبود ، دارای ویژگی های متفاوتی می باشد. در برخی ، دوره بهبود با سرعت و کیفیت بهتری سپری می شود. پزشک در دوره بعد از عمل ، داروهایی از قبیل داروهای مسکن و آنتی بیوتیک را توصیه می کند که دو داروی قوی محسوب می شوند و قطعاً ورود آنها در سیستم بدن در طول دوره بارداری ، می توان عوارض ناخوشایندی را د صورت اجرای همزمان عمل بینی و بارداری بر روی جنین بر جای گذارد.

انتظار برای سپری شدن مدت زمان بیشتر و فرصت دادن به بدن برای قرار گرفتن در شرایط مساعد تر برای تجربه کردن یک جراحی بینی و بارداری موفقیت آمیز ، بدون شک می تواند یک اقدام منطقی تر و محتاطانه تر برای تولد یک نوزاد سالم تر باشد.

علاوه بر موارد فوق الذکر ، باید متذکر شویم که بارداری فرایند است که برای ورود به آن باید از نظر روحی و جسمی در شرایط مساعد باشیم. بعد از عمل بینی ، این اندام ، بسیار حساس است. شما احساس می کنید اندکی ناخوش احوال هستید و گچ و چسب بینی ، اندکی آزار دهنده هستند. به دلیل وجود تورم ، تنفس اندکی دشوار است و شما درد را بعنوان یکی از عوارض جانبی بعد از عمل ، تجربه می کنید. ولی بعد از گذر چند ماه ، این علائم رفع می شوند و بدن شما از آمادگی لازم برای تمرکز بر روی یک بارداری موفقیت آمیز برخوردار خواهد بود. بچه دار شدن یکی از تجربیات شگفت انگیز برای هر مادر است و از یک چشم انداز پزشکی بهتر است این تجربه را با ایجاد یک شرایط بدون استرس برای خود به یک تجربه شیرین تبدیل کنیم. بنابراین تجربه همزمان عمل دماغ و بارداری ، بدون شک نمی تواند بعنوان یک تجربه شیرین در ذهن شما ماندگار باشد.

بارداری قبل از عمل بینی

عمل رینوپلاستی تنها ورود به اتاق عمل و اجرای یک فرایند جراحی بر روی بینی نیست ، بلکه زنجیره ای از اقدامات قبل و مراقبت های بعد از عمل می باشد که دقت عمل به خرج دادن در اجرای هر بخش ، تاثیر مستقیمی بر روی نتیجه درمان خواهد داشت. پزشکان توصیه می کنند که اگر قصد دارید قبل از عمل خود باردار شوید ، اجازه بدهید تا مدت کافی از دوره شیردهی سپری شود و بدن دوره ریکاوری بعد از زایمان را با موفقیت سپری کرده و در شرایط مساعد برای آماده شدن جهت تجربه کردن جراحی موفقیت آمیز قرار گیرد.

جراحی بینی در دوره بارداری

هیچ نوع جراحی در طول دوره بارداری توصیه نمی شود. بنابراین بیشتر پزشکان ، متقارن شدن عمل بینی و بارداری را اتفاق خوشایندی تلقی نمی کنند. آنچه در طول یک فرایند جراحی اتفاق می افتد می تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد. بهترین قدم در تعیین مناسب ترین زمان برای جراحی کردن بینی قبل یا بعد از بارداری ، مشاوره با یک جراح خوب و صاحب تجربه ای است که نسبت به سلامت بیمار متعهد بوده و بهترین توصیه را در اختیار بیمار خود قرار می دهد.

آیا بارداری بلافاصله بعد از جراحی زیبایی بینی عوارض دارد؟

در فرایند جراحی ، معمولاً از بیهوشی عمومی برای اجرای پروسیجر استفاده می شود. بعلاوه در طول مراقبت های بعد از جراحی بینی ، به بیمار توصیه می شود دستورالعمل هایی را در قالب مراقبت های بعد از عمل ، بمنظور دستیابی به یک نتیجه چشم نواز ، اجرا نماید. مواردی از این دستورالعمل ها ، مصرف داروهای مسکن و آنتی بیوتیک و داروهای مسکن ، جهت کنترل درد و پیشگیری از بروز عفونت می باشد. به همین دلیل برای جلوگیری از تداخل تاثیرات ناشی از مصرف این داروها با سلامت جنین ، پزشک ، اقدام به بارداری بلافاصله بعد از جراحی را اکیداً ممنوع اعلام می کند. توصیه پزشک برای زمان مناسب جهت اقدام به بارداری بعد از عمل بینی ، حداقل شش ماه بعد از جراحی است.

عمل بینی و بارداری – عوامل منع کننده

به طور کلی می توان گفت که یکی از اصلی ترین علت هایی که جراح بینی بانوان را از جراحی کردن بینی شان در حین دوره حاملگی و حتی پس از آن منع می کنند ، مسئله بیهوشی است. شایان ذکر است که این دارو می تواند اثرات جانبی داشته باشد و بر جنین تاثیر بگذارد به گونه ای که سلامت آن تهدید شود. مورد دیگر این است که بانوان در زمان حاملگی به دلیل تغییرات هورمونی ، برخی از نقاط بدن و صورت شان متورم شده و حالت طبیعی خود را ندارند ؛ بنابراین عمل کردن بینی در این شرایط نمی تواند نتیجه مثبتی را به همراه باشد چرا که جراح قادر نخواهد بود چهره اصلی فرد را بررسی کند و مطابق با آن معیارها ، فرم بینی را شکل دهد.

نکته : برای باردار شدن بعد از جراحی بینی ، بهتر است حداقل 6 ماه از پروسه گذشته باشد.

آیا نوع زایمان بر روی جراحی دماغ اثر دارد؟

تعداد افراد علاقمند به بهره مند شدن از مزایای جراحی در میان زنان و مردان در حال تجربه کردن یک آمار روز افزون است. اما یکی از دغدغه های رایج در میان داوطلبین زن این فرایند ، این مطلب است که آیا می توانند بعد از عمل خود ، زایمان طبیعی داشته باشند. کلیه مادران ، چه مادرانی که بینی آنها تحت عمل جراحی قرار گرفته و چه آنهایی که بینی  آنها جراحی نشده است ، از شانس برابر برای انجام زایمان خود به روش طبیعی برخوردار هستند. البته ، نکته حائز اهمیت این است که بعد از عمل ، بهتر است به طور متوسط شش ماه برای باردار شدن دست نگه دارید.

افتادگی بینی بعد از بارداری

برخی بانوان تصور می کنند که بینی آنها بعد از بارداری و زایمان دچار افتادگی خصوصاً در نوک بینی می شود. همین امر برای بسیاری از افرادی که بعد از عمل خود ، بارداری را تجربه کرده و صاحب فرزند شده اند ، نگران کننده بوده و این دغدغه را دارند که مبادا نتیجه جراحی آنها تحت تاثیر بارداری قرار گرفته و خراب شود. در پاسخ به این دسته افراد باید بگوییم که بینی بعد از بارداری دچار هیچگونه افتادگی نمی شود و تورم بوجود آمده در طول دوره بارداری در بخش های مختلف بدن از جمله بینی ، بعد از مدتی فروکش خواهد کرد.

عمل بینی و بارداری – تاثیر قرص ضد بارداری بر روی نتیجه جراحی 

قرص ضد بارداری یکی از قرص های رایجی است که بسیاری از زنان مورد استفاده قرار می دهند. این قرص ها به خودی خود عوارضی از قبیل سردرد ، تغییر وزن ، حالت تهوع ، تغییر فشار و برخی موارد دیگر را به همراه دارند ولی از بخواهیم تاثیر مصرف این قرص ها بر روی نتیجه عمل را مورد ارزیابی قرار دهیم باید بگوییم که از نگاه پزشکی ، این قرص ها هیچ اختلالی در نتیجه جراحی بر جای نخواهند گذاشت.

ورم ناشی از بارداری و عمل بینی

در دوره بارداری بیشتر بخش های بدن از جمله بینی ورم می کند. زمانی که چندماه بعد از عمل اقدام به باردار شدن می کنید ، متورم شدن بینی در طول دوره بارداری ، بعنوان یک فرایند طبیعی در این دوران ، به طور نرمال اتفاق خواهد افتاد. این ورم ، بعد از زایمان فروکش کرده و به این ترتیب می توان گفت که هیچ تاثیر منفی بر روی نتیجه جراحی شما بر جای نخواهد گذاشت. بنابراین ، اگر عمل انجام داده اید و اکنون در حال سپری کردن دوره بارداری خود هستید و بدن و بینی شما به طور طبیعی دچار ورم دوره بارداری شده است ، اصلاً نگران نباشید.

درباره زمان مناسب بارداری و جراحی بینی بیشتر بدانیم:

مراجعه به یک جراح بینی خوب جهت مشاوره و کسب اطلاعات در خصوص بهترین زمان برای بارداری بعد از رینوپلاستی ، منطقی ترین اقدام محسوب می شود. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، یکی از بهترین جراحان بینی در تهران ، با انجام معاینات لازم و یک مشاوره جامع با بیمار ، بهترین ارزیابی را در خصوص مساعد بودن شرایط بدن بیمار برای ورود به فرایند رینوپلاستی ، انجام می دهد. او با به کار گیری دهه ها تجربه در زمینه عمل ، می تواند به بیمار در یک زمانبندی صحیح بین عمل بینی و بارداری کمک کند.

اگر فرد در همان روز جراحی متوجه بارداری خود شود ، عمل به انجام می رسد ؟

در مقاله ذکر کردیم که حتی اگر فرد مشکوک به حاملگی باشد ، جراحی به تعویق می افتد. حال با توجه به این گفته چنانچه پیش از ورود به اتاق عمل جراحی ، بارداری فرد مشخص گردد ، جراح عمل را کنسل کرده و از بیمار می خواهد پس از زایمان و دستیابی به وضعیت طبیعی خود مجدداً اقدام کند.

 

  • لطفا نام و نام خانوادگي خود را براي ما بنويسيد
  • لطفا تلفن همراه خود را جهت تماس و مشاوره رايگان كارشناسان ما وارد نماييد