آشنایی با آناتومی و ساختار بینی

آشنایی با آناتومی و ساختار بینی

2 اردیبهشت 1400 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 3 دقیقه

آشنایی با آناتومی و ساختار بینی

رینوپلاستی شاید از نظر فنی به دلایل مختلفی چالش برانگیزترین عمل در جراحی پلاستیک باشد. عوامل های زیادی هستند که باید در نظر گرفته شوند. با اینکه هر بینی دارای ساختار ساختمان بینی یکسانی است اما تفاوت‌های چشمگیری با هم دارند و بنابراین نیاز به تکنیک‌های مختلف جهت دستیابی به نتایج مطلوب خواهد بود ، اگر قرار است بینی خود را عمل کنید فراموش نکنید که به بهترین جراح بینی بسپارید تا به بهترین شکل ممکن جراحی زیبایی بینی شما انجام شود .

آناتومی بینی

 

به همین دلایل اطمینان از اینکه جراح زیبایی بینی درک روشنی از آنچه که با توجه به ساختار بینی خود از نتیجه‌ی عمل انتظار دارید، داشته باشد و از تجربه لازم جهت انجام موفقیت‌آمیز عمل نیز برخوردار باشد، اهمیت بسزایی دارد. هدف از این بررسی اجمالی، آگاه کردن شما از معیاهاری یک بینی زیبا و جذاب می‌باشد.

علاوه بر این، شایع‌ترین مشکلات مشاهده شده در جراحی بینی و نحوه‌ی اصلاح آنها نیز توضیح داده می‌شود. با خواندن این مطلب می‌توانید دغدغه‌های خود در مورد بینی‌تان را مشخص کنید. درک آناتومی کلی و تشخیص واضح آنچه که از طریق جراحی بینی قصد دستیابی به آن را دارید، مهم می‌باشد.

آناتومی کلی بینی

 • ریشه بینی: ریشه بینی عمیق‌ترین بخش بینی می‌باشد. این قسمت بینی را از پیشانی جدا می‌کند و بطور معمول هم‌سطح مردمک چشم است.

 

 • پشت بینی: پشت بینی، پل بینی نیز نامیده می‌شود. این قسمت تاثیر چشمگیری بر زیبایی بینی و کل صورت دارد. به این دلیل پل نامیده می‌شود که نوک بینی را به صورت متصل می‌کند. نیمه بالایی پشت بینی از استخوان‌های بینی ساخته شده است. نیمه پایینی آن هم متشکل از غضروف‌هایی به نام غضروف‌های طرفی فوقانی است. مهم‌ترین بخش از آناتومی بینی که هنگام نگاه کردن از پایین جلب توجه می‌کند کلوملا و بال بینی می‌باشد.
 • کلوملا: کلوملا در لاتین به معنای ستون کوچک می‌باشد. در واقع دقیقاً به همین شکل است یعنی ستونی بین دو حفره‌ی بینی می‌باشد. در زیر پوست کلوملا، غضروف‌های میانی بال بینی وجود دارد.

 

 • بال بینی: در حالی که کلوملا بخش داخلی حفره بینی را تشکیل می‌دهد، بال بینی تشکیل دهنده قسمت بیرونی آن است. در زیر پوست بال بینی غضروف‌های جانبی بال بینی وجود دارند.

آناتومی داخلی

آناتومی بینی

 

در شکل زیر ساختار بینی در شرایطی که پوست و بافت‌های نرم آن برداشته شده و استخوان‌ها و غضروف‌ها نشان داده شده‌اند،‌ مشاهده می‌شوند.

طول استخوان می‌تواند به سه بخش تقسیم شود. یک سوم بالایی متشکل از استخوان‌های بینی می‌باشد. یک سوم میانی را غضروف‌های طرفی فوقانی تشکیل می‌دهند و یک سوم پایینی شامل نوک بینی است که از غضروف‌های الار ساخته شده است.

 • استخوان‌های بینی: استخوان‌های بینی یک جفت استخوان نسبتاً ضعیف هستند که پل بینی را تشکیل می‌دهند. موقعیت این استخوان‌ها اغلب در حین جراحی بینی تغییر داده می‌شود.

 

 • غضروف‌های طرفی فوقانی: این غضروف‌ها یک سوم میانی بینی را تشکیل می‌دهند. شما می‌توانید آن را در محل انتهای استخوان‌های بینی بر روی بینی خود احساس کنید. در این قسمت به جای یک استخوان سخت، یک بخش نرم و اسفنجی را حس می‌کنید.

 

 • غضروف‌های طرفی فوقانی عمدتاً مسئول باز نگه داشتن مسیر جریان هوا هستند. ضعیف بودن این غضروف‌ها ظاهر نیشگون گرفته‌ای را ایجاد کرده و باعث مشکلات در راه هوایی بینی نیز می‌گردد.

 

 • غضروف‌های الار: این غضروف‌ها تشکیل دهنده نوک بینی هستند. ساختار زیرین نوک بینی بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی بر ظاهر و شکل نوک بینی دارد. جراحی بینی اغلب شامل اصلاح شکل و اندازه‌ی آنها می‌باشد.

 

 • تیغه بینی: تیغه بینی شبیه به دیواری است که سمت راست و چپ بینی را از هم جدا می‌کند. این بخش ساختار اصلی نگهدارنده‌ی بینی می‌باشد.

در صورت پاسخ به هر گونه از سوالات شما با شماره قرار داده شده در سایت تماس بگیرید .

 

نمونه کار از دکتر امیر حسین محمدی مفرد

 برای دیدن نمونه کار های بیشتر  به بخش گالری در سایت مراجعه کنید و یا روی لینک کلیک کنید . 

 

دکتر امیر حسین محمدی مفرد ،  بهترین جراح بینی در تهران می باشد ایشان : 

 • متخصص فک ، صورت و پلاستیک بینی
 • مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
 • جز رتبه های برتر آزمون برد تخصصی

همچنین شما میتوانید از مشاوره رایگان در تایم های مشخص شده شنبه، دوشنبه، چهارشنبه 15 الی 18 بعدازظهر در این کلینیک زیبایی بهره مند شوید ، برای در یافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره tel:09215256755 تماس بگیرید و یا فرم زیر را پر کنید . 

دریافت نوبت

لطفا هنگام دریافت نوبت این نکات را در نظر داشته باشید

 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید زیرا قبل از دریافت نوبت می بایست آدرس ایمیل و یا شماره تماس شما تایید شود.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
زمان ترجیحی*