ماساژ بینی بعد از عمل ✔️ صفر تا صد + دکتر محمدی مفرد

ماساژ بینی بعد از عمل ✔️ صفر تا صد + دکتر محمدی مفرد

28 مرداد 1402 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 7 دقیقه

در طول فرایند جراحی بینی ، استخوان های بینی برای شکل داده شدن ، شکسته شده و بعد از انجام اصلاحات لازم ، در موقعیت مناسب قرار داده می شوند. این بخشی از فرایندی است که به دستان هنرمند جراح بینی ، در چارچوب داخلی بینی انجام می شود و شما زیبایی تحسین برانگیز این هنرنمایی را بر روی ظاهر بینی مشاهده می کنید. در طول چند روز اول بعد از رینوپلاستی به دلیل ضربات وارده به بینی برای شکل دادن آن ، کبودی را در ناحیه اطراف چشم و گونه ها تجربه خواهید کرد. در طول این مدت ، تورم نیز تجربه دیگری است که واکنش طبیعی بدن در تلاش برای بهبود استخوان ، غضروف و پوست ناحیه تحت درمان ، تلقی می شود. بخشی از این تورم به احتباس مایع بین پوست و استخوان یا ماهیچه نسبت داده می شود که در طول چند روز اول بعد از جراحی به اوج خود می رسد. پس از سپری شدن این چند روز تا پایان ماه دوم ، پوست فرایند کلاژن سازی را آغاز می کند. مایع حبس شده بین پوست و استخوان نیز به مرور فروکش کرده و عضلات و استخوان ها ترمیم می شوند. پس از کاهش قابل ملاحظه تورم ، ایرادات جزئی احتمالی ، پدیدار می شود. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، یکی از پزشکان به نام ، ماهر و باتجربه جراحی بینی در تهران ، از تکنیک ماساژ بینی بعد از عمل برای رفع این ایراداتی از قبیل ناهمواری ها یا انحراف بینی ، استفاده می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات و اطلاعات بیشتری را در خصوص این بخش از فرایند عمل به دست آورید.

ماساژ بینی بعد از عمل - دکتر محمدی مفرد

نحوه صحیح ماساژ بینی بعد از عمل جراحی بینی

ماساژ بینی بعد از جراحی یکی از تکنیک های تجربی جراحان زیبایی محسوب می شود. یکی از مهم ترین مزیت های این عملکرد ، کاهش ورم بینی بعد از جراحی و تقویت جریان خون و بهبود شکل بینی می باشد. البته در برخی موارد ، ماساژ بینی صرفنظر از اجرای آن در نوک یا پره های بینی ، تاثیر زیادی بر روی رفع نقص های جزئی دارد که ممکن است بعد از عمل ، ظاهر شوند. برای مثال ، برآمدگی ها و فرورفتگی هایی در سطح بینی شکل می گیرد. برخی نقاط نسبت به برخی جاهای دیگر در بینی ، متورم تر می شوند. بینی دچار انحنا شده و حتی به یک سمت منحرف می شود. استفاده از تکنیک های صحیح ماساژ بینی ، در صورت صلاحدید پزشک به نیاز به انجام این کار ، می تواند مشکلات احتمالی مذکور را رفع نماید. از ماه دوم بعد از جراحی ، می توان ماساژ بینی بعد از عمل را سه بار در روز انجام داد. هر بار تنها باید بینی به مدت یک دقیقه ماساژ داده شود و می توان این کار را تا شش ماه ادامه داد.

انواع ماساژ بینی بعد از جراحی 

به طور کلی سه روش برای ماساژ دادن بینی بعد از عمل وجود دارد. بر حسب نوع بینی ، گوشتی یا استخوانی بودن آن ، شکل بینی و نیز هدف ماساژ دادن آن ، از روش منحصر به فردی استفاده می شود. یکی از روش های زیر یا ترکیبی از آنها متناسب با نیازهای بینی ، بر روی این اندام با هدف دستیابی به نتیجه مطلوب ، انجام می شود. تنها جراح بینی شما است که می تواند تشخیص دهد کدامیک از روش هایی که در ادامه شرح خواهیم داد برای مرتفع نمودن نیازهای بینی شما مناسب است.

 • ماساژ بینی بعد از عمل در بخش استخوانی

بخش استخوانی بینی در یک سوم فوقانی این اندام واقع شده است. استخوان اصلی بینی ، بخشی است که استخوان های فک بالا را به مخروط جلویی این اندام متصل می کند. در این روش ، فشار بر روی بخش استخوانی و دیواره های جانبی بینی وارد می شود.

در این روش ، دو انگشت را در طرفین بینی قرار داده و به آرامی بینی را به طرف گونه ها و اطراف آن ماساژ دهید. سپس به روی بخش متورم یا کج شده بینی ، با ملایمت فشار وارد کنید. این روش در کاهش التهاب کلی بینی و رفع کجی بینی بعد از رینوپلاستی بسیار موثر است.

 • ماساژ دادن پشت بینی

فاصله بین فرورفتگی نوک بینی یعنی جایی که استخوان بینی به استخوان پیشانی و نوک بینی متصل می شود ، پشت بینی نام دارد. در این نوع ماساژ بینی بعد از عمل، با یک انگشت از بخش تحتانی بینی یعنی در نزدیکی نوک بینی به سمت بالا ، بینی را ماساژ می دهیم. بخش هایی که برآمدگی در آنها بیشتر مشاهده می شود باید بیشتر ماساژ داده شوند. این حرکت در صاف کردن پشت بینی و از بین بردن قوز واقع بر روی پل بینی بسیار موثر است.

 • ماساژ نوک بینی

بخش تحتانی هرم بینی که از غضروف تشکیل شده است ، نوک بینی نام دارد. در این روش ماساژ ، فقط بر روی نوک بینی مانور می کنید. دو انگشت را به حالت تیز در نوک بینی قرار داده و به آرامی آن را به سمت بیرون ، ماساژ می دهید.

این روش نیز باید توسط جراح انجام شود و بیشتر برای بینی های گوشتی دارای پره های بزرگ کاربرد دارد. هدف از انجام آن کاهش التهاب و سازگار کردن پوست با غضروف می باشد. پره های بینی نیز باید به این روش ماساژ داده شوند.

زمان مناسب برای ماساژ دادن بینی بعد از جراحی 

دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، ماساژ بینی بعد از عمل را از ابتدای ماه دوم توصیه می کند. این کار باعث می شود که مایع حبس شده در بافت ، به سایر بخش های صورت هدایت شده و در بین پوست و غضروف و استخوان بینی باقی نماند. با شروع ماساژ دادن در این زمان ، از تشکیل بافت فیبروز و لخته های خون نیز جلوگیری به عمل می آید.

بنابراین ، ماساژ بینی بعد از جراحی یک راه حل مفید برای آندسته از بیمارانی است که بعد از جراحی ، احساس گرفتگی بینی کرده و حس می کنند نوک بینی آنها چسبنده است.

ماساژ بینی باید تا چه مدت ادامه داشته باشد؟

مدت زمان مورد نیاز برای ماساژ بینی بعد از عمل ، به دو فاکتور وابسته است. اولین فاکتور این است که چه بخشی از بینی ماساژ داده می شود و دومین فاکتور ، گزینه پیشنهادی جراح شما است. در یک روش استاندارد ، شما می توانید بینی را سه بار در روز هر بار به مدت 1 دقیقه ماساژ دهید. می توانید به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب ، این کار را به مدت 6 ماه ادامه دهید.

آیا ماساژ بینی گوشتی و بینی استخوانی با یکدیگر متفاوت است؟

در بینی های استخوانی معمولاً ماساژ دادن بر روی بخش فوقانی بینی که به بخش استخوانی معروف است ، انجام می شود. در بینی های گوشتی ، بیشتر بر روی نوک بینی و پره های آن تمرکز می شود چراکه در این نوع بینی ، دیواره های جانبی ، اغلب پهن تر می باشند.

در بینی های گوشتی بخش عمده تورم به دلیل ضخامت پوست است و در نتیجه ، فروکش کردن تورم به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. اگر بینی شما گوشتی است ، جراح از شما می خواهد تا ماساژ دادن بینی را برای مدت زمان بیشتری ادامه دهید.

ماساژ بینی و کوچک شدن بینی بعد از عمل

علاوه بر مزایایی که در خصوص ماساژ بینی بعد از عمل ذکر شد ، این فرایند می تواند در شکل دهی بینی نیز موثر باشد. ماساژ بر روی شکل دهی بینی از طریق رفع مشکلات و ایرادات ظاهری جزئی تاثیر گذار است. این ایرادات ممکن است بعد از عمل ، نمایان شود. اگر ماساژ دادن بینی به شکلی غیر حرفه ای و با شدت بالا انجام شود ، می تواند فرایند بهبود را دستخوش اختلالاتی نماید. برای مثال ، با وارد آوردن فشار زیاد در طول ماساژ دادن بینی ، ممکن است باعث جابجا شدن استخوان های سپتوم بینی شده یا گرافت نوک بینی را جابجا کنید. ولی یک ماساژ ملایم و یکنواخت می تواند تاثیرات مطلوب خود را بر روی نتیجه جراحی بر جای گذارد.

آیا ماساژ دادن بینی بعد از عمل به بینی آسیب می زند؟

این سوالی است که بسیاری از بیماران دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی در تهران ، در زمان مراجعه به مطب برای دریافت ماساژ بینی بعد از جراحی ، آن را مطرح می کنند. پاسخ این جراح با تجربه به ایندسته از بیماران این است که اگر در طول ماساژ دادن بینی احساس درد یا سوزش کردید این نشانه اجرای فرایند به روش غیر صحیح است. اجرای فرایند به روش صحیح هیچ آسیبی را به بینی تان وارد نخواهد کرد.

اگر بینی را بعد از جراحی ماساژ ندهیم چه اتفاقی می افتد؟

مهم ترین مزیت ماساژ دادن بینی بعد از عمل ، تسریع فرایند بهبود و کمک به کاهش تورم است. البته در برخی از بیماران به دلیل بالا بودن شدت احساس درد ، ماساژ دادن توصیه نمی شود. بینی هایی که برای شکل دادن به آنها تکنیک شکستن استخوان اجرا شده است ، تورم بیشتری را تجربه خواهند کرد. در صورت ماساژ ندادن بینی مدت ماندگاری تورم بیشتر خواهد بود. ماساژ دادن بینی به روش صحیح بسیار حائز اهمیت است چراکه اگر این فرایند به شکلی اشتباه اجرا شود ، مشکلات تنفسی اتفاق خواهد افتاد.

نکاتی که باید در خصوص ماساژ دادن بینی به روش صحیح ، مد نظر داشته باشید:

 1. ماساژ بینی بعد از عمل را دو هفته بعد از جراحی ، پس از برداشته شدن گچ بینی تحت نظارت پزشک آغاز کنید.
 2. بهترین زمان ، بعد از حمام کردن و قبل از چسب زدن به بینی می باشد.
 3. چسب زدن به بینی را می توان هم با وجود چسب بر روی بینی هم در زمان برداشتن آن انجام داد.
 4. ماساژ دادن بینی باید در مدت زمان توصیه شده توسط پزشک انجام شود.
 5. فشار وارده به طرفین بینی باید برابر و یکنواخت باشد.
 6. شما می توانید تعداد دفعات ماساژ بینی بعد از جراحی در طول روز را افزایش داده و طول مدت هر بار ماساژ دادن را کاهش دهید.
 7. در طول ماساژ دادن ، به هیچ وجه بینی را به سمت چپ یا راست حرکت ندهید. فشار باید به طور یکنواخت توزیع شود.
 8. در خصوص توقف دوره ماساژ دادن بینی با پزشک مشورت کنید.

آیا ماساژ صورت بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

رینوپلاستی یک جراحی مستقل و منحصر به بینی نمی باشد و سایر بخش های صورت را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع ساختارهای بینی و برخی بخش های صورت به هم ارتباط دارند. بنابراین ، نه تنها باید مراقب بینی باشیم بلکه باید با پوست و سایر بخش های صورت نیز در طول دوره بهبود ، با ملایمت برخورد کنیم. صورت به یک دوره 8 هفته ای برای سپری کرده فرایند بهبود نیاز دارد. بنابراین ، در طول این مدت از ماساژ دادن صورت خودداری کنید. حتی در زمان پاک کردن آرایش و تمیز کردن صورت نیز مراقب باشید فشار زیادی به آن وارد نکنید.