عمل بینی در افراد دیابتی قابل انجام است ؟

عمل بینی در افراد دیابتی قابل انجام است ؟

27 خرداد 1402 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 5 دقیقه

آیا عمل بینی در افراد دیابتی خطرناک است ؟ در میان متقاضیان جراحی بینی ، هستند کسانی که به بیماری دیابت مبتلا بوده و می خواهند بدانند آیا انجام این پروسه برای آنان امکان پذیر است یا خیر. به طور کلی ابتلا به بیماری ، می تواند مسیر جراحی کردن بینی را دشوار سازد ؛ اما بسته به نوع مریضی ، میزان خاص بودن و روند درمانی آن افراد می توانند تحت کنترل متخصص بینی خود را عمل کنند.

جراحی بینی در افراد دیابتی

دیابت یک بیماری خاموش است که روی مکانیسم تولید و استفاده انسولین اثر گذار است . زمانی که سلول های بدن نسب به ساخت انسولین دچار اختلال و مقاومت می شوند و یا اینکه نمی توانند انسولین تولید کنند در این زمان گفته می شود فرد دچار بیماری دیابت شده است و میزان قندخون فرد بالاتر از حد نرمال خواهد بود . باید گفت بیماری دیابت هیچ گونه ممنوعیت برای انجام عمل بینی نخواهد داشت، اما باید گفت تنها تفاوت بیماران دیابتی با سایر افراد در این است که این بیماران مدت زمان ترمیم زخم ها و تورم بینی بیشتر خواهد بود و یا اینکه ممکن است عوارضی همچون عفونت و یا خونریزی داشته باشند ولی این بیماران مجاز به انجام این جراحی هستند و یکی از نکات مهم قبل از انجام عمل بینی کنترل میزان قند خون می باشد ، که باید به آن توجه داشت .

کنترل بیماری دیابت

اگر شما مبتلا به دیابت باشید می دانید که متعادل نگه داشتن سطح قندخون چقدر سخت است . حتی اگر شما یک رژیم غذایی منظم داشته باشید، ورزش کنید و از دارو به طور منظم استفاده نمایید بازهم نوسانات اتفاق می افتد . دلیل این موضوع چیست ؟

در افراد مبتلا به دیابت پانکراس انسولین کافی تولید نمی کند و قادر به استفاده موثر از انسولین نیست برخی از افراد سطح قندخون خود را را رژیم یا ورزش کنترل می کنند، در حالی که برخی دیگر نیاز به دارو و تزریق انسولین خواهند داشت . اهمیت انسولین این است که به بدن برای استفاده از انرژی قند کمک می کنند . وقتی یک سلول قند را جذب می کند قند از جریان خون خارج شده که باعث پایین آمدن میزان قندخون می شود .

عوامل متعددی می تواند باعث نوسانات میزان قند خون شما شود . برای مثال : کم آب شدن بدن، بیماری، استرس و کم خوابی می توانند عاملی برای جهش قندخون شما باشد و در صورتی که میزان قند خون شما بسیار پایین باشد می تواند به دلایلی نخوردن وعده های غذایی، نوشیدن الکل، مصرف اشتباه دارو و حتی ورزش کردن شدید باشد .

حتما به طور معمول قند خون خود را کنترل نمایید . اگر نوسانات قند خون شما خیلی زیاد است با پزشک مشورت کنید شاید به تغییر برنامه کنترل احتیاج داشته باشید تا بتوانید بیماری را کنترل کرده تا زندگی راحت تری داشته باشید ، به سلامتی خود اهمیت دهید .

عمل بینی در افراد دیابتی خطراتی را به همراه دارد ؟

افراد مبتلا به دیابت در صورت وجود هر گونه زخم و شکستگی مدت زمان بهبود آن ها طولانی خواهد بود . به همین منظور زمانی که فردی که مبتلا به بیماری دیابت است عمل بینی انجام دهد مدت زمان بهبود زخم های ناشی از جراحی بیشتر خواهد بود و همچنین تورم بینی آن این افراد دیرتر برطرف می شود ، نگران دیرتر خوب شدن این زخم ها نباشید چون در افراد دیابتی تسریع خوب شدن زخم ها به زمان زیاد دارد ، این زمان کمی بیشتر از افراد عادی می باسد .

مراقبت های ضروری افراد دیابتی قبل از انجام جراحی بینی به چه صورت است ؟

یکی از ضروری ترین نکات قبل از انجام عمل بینی در افراد دیابتی کنترل میزان قندخون می باشد . بهتر است این افراد قبل از انجام پروسه به مدت شش ماه تحت کنترل قرار بگیرند زیرا هر چه میزان قندخون این افراد کنترل شود مدت زمان بهبود ترمیم زخم ها و کاهش تورم بینی سریع تر صورت خواهد گرفت و فرایند با آسودگی خاطر به جراحی می پردازد ، پس حتما اقدام کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود .

آیا افراد دیابتی پس از جراحی بینی می توانند از آمپول های کورتون استفاده نمایند ؟

تنها حسن تزریق آمپول های کورتون سرعت بخشیدن به کاهش ورم بینی بعد از عمل است اما افراد دیابتی بهتر است از تزریق آن اجتناب ورزند زیرا بر روی میزان قندخون آن ها تاثیر می گذارد و ممکن است کنترل قندخون دچار مشکل شود .

آیا بیهوشی بر روی کنترل میزان قندخون در افراد دیابتی تاثیر می گذارد ؟

اکثر افراد دیابتی از بیهوشی ترس دارند و تصور می کنند این روند می تواند منجر به اختلال در کنترل دیابت آن ها شود اما باید گفت با پیشرفت علم و تکنولوژی با بیهوشی های امروز هیچ مشکلی برای این افراد دیابتی نخواهد داشت ، شما اگر قصد جراحی بینی را دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید و اگر دسترسی به پزشک ندارید حتما با شماره ذکر شده در پایین این مقاله تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان بهترین جراح بینی در تهران ، دکتر امیرحسین محمدی مفرد استفاده کنید .

 

جراحی بینی در افراد دیابتی

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی در افراد دیابتی

تنش و استرس روحی ناشی از جراحی باعث مختل شدن تعادل هورمون و بروز فرایند التهاب می شود که این امر می تواند باعث به اوج رسیدن قند خون شده و روند بهبود را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، دادن تست خون به طورمنظم بعد از پروسیجر زیبایی مثل رینوپلاستی در افراد دیابتی، ضروری است.

بعد از پروسیجر جراحی، مستقیماً با جراح در ارتباط باشید تا روند ریکاوری، تحت کنترل کامل جلو رود. در برخی موارد در طول دوره ریکاوری بعد از جراحی در بیماران دیابتی، تغییراتی در جذب انسولین ایجاد می شود. هدف از ایجاد این تغییرات موفقیت آمیز تر نمودن فرایند بهبود می باشد.

مشاوره با یک متخصص تغذیه برای دریافت بهترین و مناسب ترین رژیم غذایی متناسب با شرایط ویژه بیمار دیابتی نیز می تواند یک اقدام مفید در دردستیابی به نتیجه ای بهتر باشد.

خطرات مرتبط با جراحی بینی در افراد دیابتی

اگر یک فرد دیابتی تصمیم به جراحی بینی بگیرد، ابتلا به این بیماری عملاً محدودیتی در اجرای فرایند و خلق نتیجه دلخواه بوجود نخواهد آورد ولی ملاحظاتی وجود دارد که شاید باعث شود روند درمان در این گروه با سایر افراد اندکی متفاوت شود. برخی از آنها شامل موارد زیر می باشد:

  • افراد دیابتی دوره ریکاوری طولانی تری خواهند داشت.
  • خطر بروز عفونت در این بیماران بیشتر است، لذا لازم است نکات مربوط به مراقبت های بعد از عمل با دقت و وسواس بیشتری دنبال شود.
  • با توجه به اینکه در طول دوره ریکاوری بعد از عمل ، فعالیت های فیزیکی و ورزشی محدود می شود، بالطبع تاثیراتی را در نوسانات قند خون بر جای می گذارد. به این ترتیب، پروسه کنترل قند خون حساس تر می شود و بیمار
  • باید در فاز مصرف داروها و انجام تست برای کنترل قند دقت خود را بالا تر ببرند.

نتیجه گیری

با وجود تمام موارد ذکر شده، جراحی بینی هیچ گونه ممنوعیت برای بیماران دیابتی نخواهد داشت اما بهتر است قبل از اقدام به انجام عمل بینی تحت کنترل قرار بگیرند ، هم اکنون شما میتوانید با کلینیک  دکتر امیرحسین محمدی مفرد تماس بگیرید و از این مشاوره استفاده کنی

دریافت نوبت

لطفا هنگام دریافت نوبت این نکات را در نظر داشته باشید

  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید زیرا قبل از دریافت نوبت می بایست آدرس ایمیل و یا شماره تماس شما تایید شود.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
زمان ترجیحی*