جراحی فک در تهران + هزینه و مزایا

جراحی فک در تهران + هزینه و مزایا

5 دی 1402 مقالات
زمان مطالعه : 12 دقیقه

جراحی فک که جراحی اورتوگناتیک نیز نامیده می شود عملیاتی است که به تنظیم فک بالا (آرواره زبرین) و فک پایین (آرواره زیرین) کمک می کند. اگر فک های شما به خوبی روی هم جفت نشوند می تواند روی گاز زدن اثر گذاشته و غذا خوردن و صحبت کردن را برایتان دشوار کند. دوره ریکاوری جراحی گاهی تا یک سال طول می کشد. به بیان کلی، پروسه درمان ناهنجاری های فک بین دو تا سه سال به طول می انجامد. اگر از شکل ظاهری فک خود به دلیل تو رفتگی یا بیرون زدگی بیش از حد رنج می برید و همین امر اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار داده و قصد دارید با جراحی فک در تهران برای رفع این مشکل اقدام کنید در ادامه توضیحات دکتر امیرحسین محمدی مفرد متخصص فک، صورت، زیبایی را از دست ندهید تا با چشم اندازی آگاهانه بتوانید در ارتقا دادن چهره خود گام ارزشمندی بردارید.

 

جراحی فک - دکتر امیرحسین محمدی مفرد

جراحی کردن فک باعث درمان ناهنجاری ها در استخوان های فک شده و استخوان ها و دندانها را تنظیم می کند. به این ترتیب عملکرد آنها بهبود می یابد. اجرای این اصلاحات می تواند به بهبود چهره و افزایش جذابیت ان منجر شود.

فهرست مقاله

مزایای جراحی فک چیست؟

انجام جراحی زیبایی و فانکشنال فک توسط بهترین جراح در شهر تهران می تواند مزایای بالقوه ای را همراه داشته باشد که از جمله آنها به موارد زیر اشاره می کنیم:

 • عملکرد بهتر فک
 • تنفس، توانایی صحبت کردن و جویدن بهتر غذا
 • رفع مشکلاتی از قبیل خرخر کردن یا آپنه خواب انسدادی
 • رفع نا متقارن بودن چهره به دلیل عقب رفتگی چانه یا جلو امدگی فک
 • رفع احساس درد در چانه یا مفاصل آن و نیز سردرد های مزمن
 • درمان بزرگ بودن بیش از حد خط لبخند

انواع جراحی فک

عمل فک مشکلاتی را که باعث شده تا فک شما عقب رفته یا جلو آمده باشد و ناهنجاری هایی را در چهره بوجود آورد درمان می کند. سه نوع جراحی فک وجود دارد:

 • اوستئوتومی ماگزیلاری . این جراحی زمانی انجام می شود که فک بالای شما در حدی نامطلوب بیرون زده باشد. این جراحی مشکل اپن بایت یا کراس بایت را نیز درمان می کند.
 • اوستئوتومی مندیبولار . این جراحی زمانی انجام می شود که اندازه بیرون زدگی یا تو رفتگی فک پایین نرمال نباشد.
 • جراحی زیبایی فک بالا و پایین . این جراحی در صورتی انجام می شود که هر دو فک دچار مشکلاتی باشند.

عمل فک پایین عقب رفته یا جلو آمده

 • جراحی فک را می توان برای برجسته کردن فک یا کاهش اندازه آن از طریق اضافه کردن، برداشتن یا شکل دادن به مقادیر کوچکی از استخوان فک با استفاده از لیزر یا چکش های میکرو انجام داد.
 • در جراحی کوچک کردن فک یا جراحی کردن فک جلو آمده معمولاً استخوان از پشت فک برداشته می شود تا فک صاف تری ایجاد شده و صورت صاف تر دیده شود.
 • در جراحی بزرگ کردن فک یا عمل فک عقب، حجم فک در طول یا پشت آن با استفاده از استخوان خود بیمار یا با استفاده از ایمپلنت های مصنوعی اضافه می شود. بزرگ کردن فک می تواند باعث افزایش برجستگی در فک ضعیف شده و شکل ظاهری چانه تو رفته را بهبود بخشد.

فیلم جراحی فک در تهران

 

آیا تغییر چهره بعد از جراحی فک اتفاق می افتد؟

جراحی فک اغلب برای افرادی توصیه می شود که بایت ناقصی داشته یا فک پایین و بالای آنها خوب روی هم جفت نمی شود و همین امر مشکلاتی را در فعالیت های نرمال از قبیل غذا خوردن، صحبت کردن و حتی تنفس ایجاد می کند. علاوه بر این موارد فانکشنال، جراحی فک می تواند تاثیرات زیبایی را نیز بر روی چهره ایجاد کرده و با بهبود تطابق بین فک و سایر بخش های صورت، بهبود در کل چهره نیز اتفاق می افتد.

جراحی فک باید تا چه سنی انجام شود؟

به تصور برخی 15 سالگی برای قرار گرفتن تحت این جراحی بسیار کم است. البته فاکتورهای متعددی در خصوص سن مناسب و تعیین زمان صحیح برای جراحی وجود دارد. به طور کلی 95درصد دختران یک سال بعد از اولین سیکل قاعدگی به رشد کامل خود می رسند. رشد پسران دیرتر از دختران کامل می شود و دوره رشد پسران در مقایسه با دختران اغلب طولانی تر است. معمولاً پسران بعد از 18 سالگی به رشد کامل می رسند.

برخی بیماران نیز در دهه های بالای زندگی خود اقدام به درمان جراحی فک در تهران را می کنند. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث شده است آنها فرصت و شانس بهره مند شدن از مزایای جراحی در جوانی را از دست بدهند. جنبه های روانی اجتماعی گاهی بعنوان فاکتورهای بیرونی در فرد ایجاد انگیزه می کند تا برای رفع ایراد ظاهری تحت درمان قرار گیرد. البته نمی توان سن را یک شاخص مطلق در تعیین زمان مناسب برای جراحی دانست چراکه گاهی برخی افراد که در حال سپری کردن دهه پنجم زندگی خود هستند از فردی که در دهه سوم زندگی به سر می برد سالم ترند. به طور کلی برخورداری از سلامت جسمی خوب می تواند به عنوان یک عامل تعیین کننده در زمان مناسب برای جراحی تلقی شود.

برای عمل زیبایی فک چه اقداماتی باید انجام شود ؟

پیش از هر چیز برای اینکه پروسه موفقی را پشت سر بگذارید ، باید توسط یک جراح خوب مشاوره شوید. ایشان با انجام معاینات لازم، روند جراحی فک را طرح ریزی می کند. در همین راستا نیز پرونده پزشکی تان را بررسی نموده تا از سلامتی شما برای قرار گرفتن تحت عمل جراحی مطمئن شود. در جلسه مشاوره عمل زیبایی فک اگر خواسته و هدفی دارید حتما به جراح بگویید. این را هم دایند که باد انتظارتان از عمل فک معقول و منطقی باشد.

آیا جراحی کردن فک باعث منظم شدن دندان ها می شود؟

جراحی فک می تواند در صورت نامنظم بودن دندان ها به قرار گرفتن آنها روی یک چیدمان منظم کمک کند. جراح زیبایی صورت با کمک اورتودنتیست، فک و دندان ها را در موقعیت مناسب قرار داده و مشکلاتی از قبیل اوربایت (overbite)، آندربایت (underbite)، کراس بایت (crossbite) یا اپن بایت (openbite) را درمان می کند. منظم کردن دندان ها با استفاده از عمل فک می تواند باعث راحت تر شدن جویدن و گاز گرفتن شده و بسته شدن طبیعی تر فک را به همراه دارد.

آیا برش های جراحی فک دیده می شوند؟

با توجه به اینکه تمام برش ها در داخل دهان ایجاد می شوند تنها خود شما میتوانید آنها را در داخل دهان تان حس کنید. اگر فک در موقعیت جدید قرار گرفته باشد از پیچ یا نوارهای لاستیکی برای محکم کردن فک در محل خود استفاده می شود. این پیچ ها دائمی بوده و به مرور زمان در فک تلفیق می شوند.

آیا می توان عمل زیبایی فک را همزمان با لیپوساکشن گردن انجام داد؟

جراحی فک را می توان برای خلق کانتوری زیباتر در نیمرخ صورت با لیپوساکشن گردن ترکیب نمود. چربی زیر چانه که سوزاندن آن از طریق رژیم غذایی و ورزش بسیار دشوار بوده و شکل ظاهری زشتی را حتی در بیماران لاغر اندام بوجود می آورد می توان با استفاده از لیپوساکشن درمان کرد. این عملیات به طور موضعی چربی را از زیر چانه و ناحیه گردن بر می دارد و از بازگشت آن جلوگیری می کند.

جراحی همزمان فک و چانه

جراحی پروتز چانه که تحت عنوان جراحی ایمپلنت چانه نیز شناخته می شود برای خلق تقارن در کل بخش تحتانی صورت و ایجاد کانتراست نسبت به گردن مورد استفاده قرار می گیرد. در جراحی پروتز چانه از ایمپلنت سیلیکون یا استخوان های خود بیمار برای تقویت چانه ضعیف یا عقب رفته استفاده می شود. پروتز چانه می تواند شکل نیمرخ صورت را با کشیده تر، تیز تر و برجسته تر کردن چانه بهبود بخشد. اگر از استخوان خود بیمار برای ایجاد این برجستگی استفاده شود قطعه ای از استخوان چانه بریده شده و با پیچ و صفحات مخصوص مجدداً متصل می شود.

عمل همزمان فک و بینی

یکی از درخواست های بسیار زیاد مراجعین دکتر محمدی مفرد ، انجام جراحی بینی و فک به صورت همزمان است. در صورت عدم تناسب بسیار ناحیه فک با اجزای صورت ، پس از تنها عمل کردن بینی ، شاید آن طور که باید زیبایی حاصل نشود و تاثیر کامل عمل نشخص نگردد ؛ از این بابت جراح پیشنهاد می دهد تا عمل فک نیز جهت متناسب سازی بهتر چهره و نمایان شدن تغییرات مثبت قابل توجه نیز همراه با جراحی رینوپلاستی به انجام برسد.

ورزش صورت برای تقویت فک

هر چند برخی مقالات مدعی هستند که انجام ورزش های فک بالا و پایین می تواند به داشتن فک مخروطی شکل کمک کند ولی هیچ روشی مانند جراحی فک نمی تواند بعنوان یک روش موثر در خلق نتایجی آشکار عمل کند.

روش های بدون جراحی بزرگ کردن فک

برای آندسته از افرادی که دوست دارند بدون قرار گرفتن زیر تیغ عمل کانتور فک خود را بهبود بخشند روش هایی از قبیل فیلرهای پوستی، بوتاکس و کیبلا در بازار موجود می باشد. البته شایان ذکر است که این روش ها نمی تواند نتیجه ای ماندگار را به دست داده و تنها با تزریق قادرند برای یک دوره موقتی مشکلات زیبایی موجود در ناحیه فک را درمان کند.

آیا جراحی فک دردناک است؟

بیماران مختلف تجربه های متفاوتی از درد ناشی از عمل کردن ناحیه فک دارند ولی در اکثر آنها درد کمتر از آن چیزی است که انتظار دارند. یکی از عوارض جانبی بعد از جراحی بی حسی است و همین امر به کاهش درد کمک می کند. برخی بیماران به مدت یک هفته بعد از عمل از داروهای مسکن استفاده می کنند.

در طول دوره نقاهت پس از عمل کردن فک چه بخوریم؟

جراح دستورالعمل هایی را در خصوص رژیم غذایی اندکی متفاوت در دوره بهبود که از نوارهای لاستیکی و سیم در دهان استفاده می شود توصیه می کند. در طول دوره بهبود بیماران باید از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین و رفتارهای ریسکی اجتناب کرده و طبق برنامه زمانبندی شده برای ویزیت شدن به بهترین دکتر جراحی فک در تهران مراجعه کنند. فاز بهبود اولیه حدوداً شش هفته است و در این دوره بیمار می تواند دامنه حرکات فک را در دامنه ای نرمال انجام دهد. البته بهبود کامل بین 9 تا 12 ماه طول می کشد و در این مدت بی حسی و تورم جزئی دور از انتظار نخواهد بود.

رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از جراحی فک باید چگونه باشد؟

پس از جراحی فک، رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است تا از بروز عفونت‌ها و مشکلات دیگر اجتناب شود و همچنین بهبودی سریع‌تر برای بیماران صورت گیرد. در ادامه شرایط و راهنمایی‌هایی برای رعایت بهداشت دهان و دندان پس از جراحی فک اشاره شده است.

 1. پس از جراحی، از دست زدن به ناحیه جراحی و محیط دهان باید خودداری کنید.
 2. دستان خود را قبل از هر بار لمس کردن دهان، با دقت بشویید و ضد عفونی کنید.
 3. از لمس دستان خود به مناطق دیگر صورت پرهیز کنید.
 4. داروهای تجویز شده توسط پزشک را با دقت و به تعداد مشخص مصرف کنید.
 5. اگر دکتر شما ضد زخم یا ضد التهاب دهانی تجویز کرده است، از آن به دقت استفاده کنید.
 6. از مصرف غذاهای نرم و خنک پس از جراحی خودداری کنید.
 7. از مواد غذایی گرم و تند خودداری کنید.
 8. از مصرف مواد غذایی با دانه‌های کوچک و ترکیبات سخت خودداری کنید.
 9. نوشیدنی‌ها را با نی مصرف کنید و از مصرف انواع نوشیدنی گازدار، اسموتی، چای و قهوه خودداری کنید.
 10. برنامه‌ریزی روزانه برای شستشوی دهان با محلول‌های ضدعفونی کننده توسط پزشک به شما توصیه می‌شود آن را رعایت کنید.
 11. توجه داشته باشید که پس از شستشو، دهان را خوب با آب شستشو دهید تا مواد باقی ‌مانده از دهان خارج شود.
 12. دستورات و توصیه‌های پزشک خود را در رابطه با رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از جراحی فک دنبال کنید.

قبل و بعد از جراحی فک در تهران

 

دوره ریکاوری جراحی فک چقدر طول می کشد؟

دوره ریکاوری بعد از این عمل جراحی، بین ده روز تا سه هفته طول می کشد. کل پروسه احیای استخوان نیز تقریباً به 3-4 ماه زمان نیاز دارد. به افرادی که قصد انجام این عمل را دارند توصیه می شود دو هفته از محل کار خود مرخصی بگیرندتا بتوانند تمام دستورات توصیه شده در دوره ریکاوری را مو به مو اجرا کنند.

مراقبت های بعد از جراحی فک

اگر خودتان یا یکی از عزیزانتان جراحی فک انجام داده اید قطعاً در طول دوره ریکاوری برای اجرای صحیح مراقبت های بعد از جراحی فک دریافت کمک از اطرافیان مورد نیاز خواهد بود. اجرای نادرست مراقبت های بعد از عمل می تواند به آسیب دیدگی ناحیه جراحی و عفونی شدن آن منجر شود. در این فاز از پروسه جراحی، نکات زیر را رعایت کنید:

 • استراحت کنید: حداقل دو روز بعد از جراحی را بدون انجام فعالیت فیزیکی به استراحت کردن بپردازید.
 • توصیه های پزشک را با دقت دنبال کنید. پزشک توصیه هایی در خصوص نحوه شستشوی دهان با آب و نمک و سایر نکات در اختیار بیمار قرار می دهد. دنبال کردن دقیق آنها بسیار حائز اهمیت است.
 • بهداشت دهان را رعایت کنید. بخشی از دستورات مراقبتی بعد از عمل به رعایت بهداشت دهان بدون آسیب زدن به نتیجه جراحی مربوط می شود. این بدان معنی است که باید در زمان شستشوی دهان ملاحظاتی را در نظر بگیرید. برای مثال، از مسواک نرم استفاده کرده و با ملایمت مسواک بزنید. همچنین دهان را با محلول آب و نمک شستشو دهید.
 • گاهی در طول روز اول یا دوم بعد از عمل، خونریزی اتفاق می افتد که طبیعی بوده و به طور خودبخود قطع می شود. اگر خونریزی بیش از 24 ساعت طول کشید و بدتر شد، حتماً با جراح تماس بگیرید.
 •  مراقب لختگی خون باشید. به بیمار توصیه می شود که حداقل در طول سه روز اول بعد از عمل، از سیگار کشیدن اجتناب کرده و در زمان نوشیدن مایعات از نی استفاده نکند. بعلاوه، نوشیدن مایعات گاز دار یا نوشیدنی های الکلی نیز ممنوع است. رعایت این نکات به پیشگیری از لختگی خون کمک کرده و از رشد سوکت های دردناک و خشک، که فرایند بهبود را به تعویق می اندازد، جلوگیری می کند.
 • رژیم غذایی تان را محدود کنید. بیماران بعد از جراحی فک باید برای مدتی غذاهای نرم و مایعات میل کنند. همچنین بهتر است قبل از میل کردن هرگونه خوردنی یا نوشیدنی، دمای آن کنترل شود تا به دلیل بی حسی موقتی ناحیه دهان، پوست دچار سوزش ناشی از گرما یا سرمای شدید نگردد.

عوارض جانبی عمل زیبایی فک

جراحی کردن فک نیز مانند بسیاری از جراح های ماژور خطرات و عوارضی را به دنبال دارد. برخی از رایج ترین آنها عوارض مربوط به بیهوشی، خونریزی و عفونت هستند. آسیب دیدگی دندان ها و عدم بهبود مطلوب استخوان و بی حس ماندن لب پایین یا بر جای ماندن جای زخم بعد از جراحی نیز از عوارضی است که می توان به آنها اشاره کرد. البته شایان ذکر است که تمامی موارد فوق الذکر در صورتی که جراحی به دست بهترین فوق تخصص جراحی فک در تهران سپرده شود به نقطه صفر نزدیک می شود. بنابراین دقت در انتخاب جراح فک ضامن بهره مند شدن از یک جراحی بدون عارضه و دستیابی به نتایجی شگفت انگیز خواهد بود.

چگونه یک جراح فک خوب در تهران انتخاب کنیم؟

شما می توانید بهترین متخصص فک و صورت را با سرچ در اینترنت و نیز پرس و جو کردن از افرادی که تحت این عمل جراحی زیبایی قرار گرفته اند انتخاب کنید.

مشورت با دندانپزشک تان نیز می تواند راهکار خوبی در انتخاب یک متخصص خوب برای جراحی فک در تهران باشد. از دندانپزشک خود در خصوص علت پیشنهاد دادن دکتر جراحی زیبایی فک بالقوه سوال کنید. همچنین در خصوص تخصص و سابقه کاری او بپرسید. فهرستی از بهترین متخصصین فک و صورت را تهیه کرده و سپس با استخراج اطلاعات از اینترنت، رزومه هر یک را بررسی کنید. مهارت، تجربه، دانش روز و نیز سطح رضایتمندی بیماران از جراح فک و صورت بالقوه شما می تواند شما را به یک انتخاب موفقیت آمیز تر نزدیک تر کند. یک پزشک خوب جراحی فک و صورت لازم است قادر باشد دغدغه های بیمار را در خصوص مشکلی که در ناحیه فک دارد رفع نماید. قرار ملاقاتی با پزشک منتخب خود بگیرید تا با شرکت در این جلسه مشاوره و قرار گرفتن تحت معاینات لازم، جزئیات بیشتری در خصوص جراحی که قرار است از مزایای آن بهره مند شوید به دست آورید.

هزینه جراحی زیبایی فک در تهران

زمانی که سخن از قیمت عمل زیبایی فک به میان می آید باید ملاحظات مختلفی که در تعیین این هزینه دخیل هستند در نظر گرفته شود. مشاوره اولیه با جراح بهترین مسیر در کسب اطلاعات در خصوص هزینه عمل فک می باشد. دستمزد جراح، هزینه تجهیزات، متریال و نیز جلسات فالوآپ از جمله عوامل اصلی تعیین کننده هزینه نهایی عمل جراحی فک می باشند. در برخی بیماران، درمان اورتودنسی نیز بعنوان بخشی از فرایند درمان قبل از جراحی فک مورد نیاز است. تصمیم گیری در خصوص انجام این فرایند جراحی یک پروسه پر چالش است و به همین دلیل لازم است اطلاعات پایه خود را درباره آن تکمیل کنید تا با برداشتن قدم های آگاهانه بتوانید نتیجه رضایت بخش تری را به دست آورید.

آیا جراحی فک خطرناک است؟

زمانی که برای جراحی فک تصمیم گیری می کنید زمانی می توان آن را بعنوان یک عمل بی خطر تلقی کرد که یک جراح خوب را پیدا کنید. منظور از یک جراح خوب، جراحی است که این عمل را به تعداد دفعات زیاد انجام داده و نتایج موفقیت آمیزی را ثبت کرده باشد. بعلاوه، درک شفافی از دغدغه های بیمار داشته باشد و دقیقاً تشخیص دهد که چه اقداماتی در رفع ایرادات فک در طول جراحی می تواند باعث بهبود یافتن چهره شود.

آیا بعد از جراحی زیبایی فک، صدا تغییر می کند؟

پاسخ ساده به این سوال بله است. البته این تغییر صدا به این موضوع بستگی دارد که شما در ناحیه فک خود با چه مشکلی روبرو هستید یا چه نوع جراحی قرار است در آن انجام شود. زبان و دندان ها، ابزار تلفظ برخی حروف هستند. وقتی فک شما بازسازی می شود نحوه تلفظ برخی صداها اندکی تغییر می کند. همچنین هماهنگی و تنظیماتی در صدا و کلام نیز رخ می دهد چراکه جراحی فک، یک عمل فانکشنال نیز می باشد. تغییر در موقعیت قرار گرفتن فک و شکل آن می تواند روی فرکانس های صدا اثر گذار باشد.

جراحی فک چقدر طول می کشد؟

طول مدت جراحی به دامنه پیچیدگی مورد، وابسته است. جراحی های روتین روی یک فک، معمولاً یک تا دو ساعت طول می کشد ولی جراحی هایی که شامل پروسیجرهای متعددی هستند معمولاً بین سه تا پنج ساعت طول خواهند کشید.

چند روز بعد از جراحی فک می توان غذا خورد؟

بعد از جراحی، ناحبه درمان شده دارای اندکی ورم می باشد که میزان باز کردن دهان و جویدن غذا را محدود می کند بنابراین لازم است اندکی رژیم غذایی تان را در طول دوره بهبود، تغییر دهید.

به مدت دو هفته بعد از جراحی، بر حسب نیازهای غذایی و غذاهای مورد علاقه تان، انواع مناسب مکمل های غذایی توصیه شده توسط پزشک را با کمیت کافی میل کنید. در طول این دوره، بهتر است رژیم غذایی تان مایع باشد.

در هفته های سوم تا ششم می توانید غذاهای پوره شده میل کنید. انواع غذاها را از گروه های غذایی مختلف میل کنید تا مواد مغذی به اندازه کافی به بدنتان برسد.

از هفته هفتم تا دوازدهم، اگر قادر به باز کردن دهان و جویدن غذا هستید می توانید غذاهای نرم میل کنید. در 12 هفته اول، از خوردن غذاهایی که به جویدن غذا بعد از جراحی فک نیاز دارند خودداری کنید تا استخوان ها بتوانند به خوبی بهبود پیدا کنند.

از هفته سیزدهم به بعد می توانید رژیم غذایی مورد علاقه تان را دنبال کنید ولی فراموش نکنید که یک رژیم غذایی متعادل که شامل همه گروه های غذایی باشد همیشه بهترین گزینه است.

آیا برای جراحی فک، حتماٌ باید اورتودنسی کرد؟

تقریباً در تمام موارد جراحی فک، اورتودنسی نیز باید انجام شود. وقتی فک در یک موقعیت ناهماهنگ است، دندان ها با قرار گرفتن در یک موقعیت طبیعی، تا حدودی این مشکل اسکلتی را جبران می کنند. قبل از جراحی، لازم است با استفاده از اورتودنسی، دندان ها در موقعیتی با بایت صحیح قرار گیرند. در این شرایط، جراحی می تواند بهترین نتیجه را به دست دهد.