چسب زدن بینی صفر تا 100 + دکتر محمدی مفرد

چسب زدن بینی صفر تا 100 + دکتر محمدی مفرد

11 آذر 1402 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 9 دقیقه

حق هر انسانی لذت بردن از تجربه زیبا بودن و زیبا دیده شدن است و هیچ چیز نباید در زندگی ، سد راه ما برای برخورداری از این تجربه شیرین شود. خوشبختانه ، امروزه با پیشرفت های رخ داده در صنعت زیبایی ، این فرصت برای همگان محقق شده است که رویای خلق نسخه زیباتری از خود را به واقعیت گره بزنند و هر روز خود را با انتظار شیرین دیدن چهره زیبای خود در آیینه ، آغاز کنند. جراحی بینی یکی از این پیشرفت ها در حوزه زیبایی است که جراحان ماهر و با تجربه ، با به کار گیری علم و هنر خود ، حس رضایت و اعتماد به نفس را برای بیماران خود به ارمغان آورده اند.

چسب زدن بینی - دکتر محمدی مفرد

یکی از این جراحان موفق و به نام ، دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، در توصیه به بیماران خود در مسیر دستیابی به یک نتیجه موفقیت آمیز از فرایند جراحی ، توضیحات جامع و کاملی را در خصوص چسب زدن بینی بعد از عمل ، ارائه می دهد که در ادامه از آن بهره مند خواهیم شد.

نحوه چسب زدن بینی پس از عمل جراحی

بعد از تکمیل فرایند عمل جراحی ، بینی شاهد تورم قابل ملاحظه ای خواهد بود که به عنوان بخش اجتناب ناپذیر هر فرایند جراحی ، تجربه می شود. چسب زدن به بینی ، یک ابزار کمکی در کمک به فروکش کردن سریع تر تورم و التهاب تلقی می شود. برخی تصور می کنند که هر قدر میزان فشار وارده به بینی در زمان چسب زدن را افزایش دهند ، سرعت فروکش کردن تورم بینی آنها افزایش پیدا خواهد کرد. البته ، این تصور اصلاً صحیح نبوده و فشار باید در یک حد ملایم بوده و در تمام بخش ها به طور یکنواخت توزیع شود. روش های متعددی برای چسب زدن بینی وجود دارد که در اینجا ، از توضیحات دکتر امیرحسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران بهره مند می شویم:

مرحله اول چسب زدن بینی

چسب مناسب توصیه شده توسط پزشک را از داروخانه محلی تهیه کنید.

مرحله دوم زدن چسب به بینی

ابتدا با استفاده از آب و صابون صورت خود را تمیز بشویید. مراقب باشید به بینی ، فشاری وارد نکنید. سپس پوست بینی را با یک پنبه تمیز آغشته به الکل ، به آرامی پاک کنید. چند دقیقه منتظر بمانید تا الکل روی بینی ، خشک شود.

مرحله سوم استفاده از چسب بینی

6 تا 8 قطعه چسب را به طول 3 تا 4 سانتی متر برش زده و در یک محل تمیز قرار دهید. علاوه بر این تعداد قطعات چسب با طول مذکور ، دو قطعه دیگر 10 الی 12 سانتی متری برای چسباندن به زیر بینی نیاز دارید.

مرحله چهارم از چسب زدن به بینی 

روبروی آیینه بایستید تا بتوانید چسب زدن بینی را به درستی انجام دهید. تکه های چسب های کوچک را به صورت عرضی از بالای پل بینی بچسبانید و پس از آن فشار ملایمی را وارد کنید تا مطمئن شوید چسب ها به خوبی چسبیده اند. در فاصله چند میلی متری از نوک بینی ، بخش چسباندن چسب های عرضی تمام می شود. بعلاوه هر قطعه باید قطعه بعدی خود را تا حدودی پوشش دهد. سپس یکی از چسب های بلند تر برداشته و به شکل U از زیر بینی به طرفین بچسبانید. مراقب باشید سوراخ های بینی ، پوشانده نشوند. مجدداً قطعه بعدی چسب بلند را بر روی بینی بچسبانید. بخش های اضافه چسب را با احتیاط با قیچی برش بزنید تا ظاهر مرتبی پیدا کند.

فیلم آموزش چسب زدن بینی 

 

 

✔️چسب 1 سانتی‌متری کاغذی مارک 3M مورد تایید است✔️

 1. در ابتدا با استفاده از پنبه آغشته به الکل پوست روی بینی و گونه‌ها را با دقت تمیز کنید. سپس چند دقیقه صبر می‌کنید تا صورت کاملا خشک شود.
 2. قسمتی از ویبریل رو متناسب با سایز بینی برش میدیم و روی بینی میزاریم
 3. با توجه به سایز بینی خود چسب را در ابعاد دو تا چهار سانتی متری برش دهید
 4. از بالای تیپ بینی (نوک بینی) به بالا به صورت عرضی شروع به چسباندن تکه چسب‌های 2 الی 4 سانتی‌متری کنید. بسته به سایز بینی 3 الی 5 تا چسب روی بینی می‌زنید، طوری‌که مقداری از هر کدام در زیر دیگری قرار بگیرد. سپس با فشار متوسط این قطعات را فشار می‌دهید تا به خوبی بچسبند.( نباید چسب بینی محکم که باعث انحراف بینی بشه و نه خیلی آروم که تاثیری روی ورم بینی نزاره زده بشه)
 5. در این مرحله دو تیکه چسب بلند U شکل (U انگلیسی) که به صورت ذوزنقه برش خورده رو میزنیم به طوری که بالاتر از سوراخ های بینی قرار بگیره و از روبرو سوراخ های بینی کاملا مشخص باشه
 6. تکرار مرحله 4

مزایای چسب زدن بینی

وقتی بدانید که هر یک از دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک چه فوایدی برای شما دارد ، طبیعتاً در اجرای صحیح تر آنها ، دقت عمل بیشتری به خرج خواهید داد. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، یکی از بهترین جراحان بینی در تهران ، در حین آموزش نحوه چسب زدن به بینی ، توضیحات جامعی را در خصوص مزایای چسب زدن به بینی ، در اختیار بیمار خود قرار می دهد. برخی از این مزایا شامل موارد زیر می باشد :

 • کمک به کاهش ورم بینی

بینی بعد از عمل جراحی ، متورم است. تورم بخش اجتناب ناپذیر جراحی و واکنش بدن در تلاش برای بهبود دادن بخش آسیب دیده محسوب می شود. چسب زدن بینی ،کمک می کند تا پروسه فروکش کردن تورم با سرعت بیشتری سپری شده و نتیجه زیبای خلق شده بر روی بینی ، سریع تر نمایان شود.

 • جلوگیری از خطر افتادگی نوک بینی

بینی و چارچوب تازه شکل داده شده آن ، بعد از جراحی بسیار حساس است. چسب بینی به مانند یک پشتیبان عمل کرده و به بافت استخوانی و غضروفی کمک می کند تا تغییر شکل های ایجاد شده در این اندام را حفظ نموده در این موقعیت ، پایدار شوند.

 • عملکرد بعنوان یک علامت هشدار دهنده

چسب بینی به مانند یک تابلوی خطر عمل می کند و به اطرافیان هشدار می دهد که مراقب باشند و از وارد آوردن هر گونه ضربه ناخواسته و اتفاقی به بینی ، خودداری کنند. وارد آمدن حتی یک ضربه کوچک به بافت حساس و آسیب پذیر بینی در طول دوره ریکاوری ، می تواند خطر نیاز به اجرای جراحی ترمیمی را به همراه داشته باشد.

 

چسب زدن بینی بعد از عمل

 

نحوه برداشتن صحیح چسب از روی بینی

در طول دوره ریکاوری ، پوست بینی در تلاش است تا با چارچوب تازه شکل داده شده در این اندام سازگار شود. زمانی که به بینی چسب می زنید ، بعد از کثیف یا چرب شدن آن ، لازم است اقدام به تعویض آن نمایید. در زمان جدا نمودن چسب از روی پوست بینی ، باید با دقت توصیه های پزشک را اجرا کنید. اگر در زمان جدا کردن چسب ، فشار کششی را به پوست بینی وارد کنید در واقع یک قدم از رسیدن به نتیجه مطلوب ، پا پس کشیده اید.

قبل از جدا کردن چسب ، بهترین کار این است که دوش بگیرید و اجازه بدهید آب به خوبی بر روی بینی شما جریان پیدا کند. این کار باعث می شود که چسب خاصیت چسبندگی خود را از دست داده و شل شود و به  راحتی ، بدون اینکه پوست در معرض کشش قرار گیرد ، از بینی شما جدا شود. البته در برخی موارد نیز می توان با چرب نمودن چسب ، آن را شل کرده و به راحتی از روی پوست بینی ، جدا نمود.

مراقبت های بعد از چسب زدن به بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی یکی از بخش های لاینفک پروسیجر جراحی دماغ محسوب می شود که اجرای دقیق آنها می تواند مسیر را برای رسیدن به هدف نهایی یعنی دستیابی به یک بینی زیبا و چشم نواز ، هموار تر نماید. چسب زدن بینی ، خود یکی از مولفه های مربوط به مراقبت های بعد از عمل محسوب می شود که دریافت آموزش های لازم برای اجرای صحیح آن الزامی می باشد. پزشک بعد از برداشته شدن گچ بینی ، و چسب زدن بر روی این اندام ، به شما نحوه صحیح چسب زدن به بینی را آموزش می هد تا با اجرای آن بتوانید در کمک به فروکش کردن سریع تر تورم و نیز کمک به پوست بینی در سازگار شدن با چارچوب تازه شکل داده شده در این اندام ، قدم موثری را بردارید.

بعد از عمل بینی چه زمان باید به بینی چسب بزنیم ؟

چسب زدن بینی اغلب بلافاصله بعد از برداشته شدن گچ بینی آغاز شده و برای یک دوره چند هفته ای ادامه می یابد. در طول این مدت ، تورم بینی به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و چسب زدن به بینی بعنوان یک فرایند کمکی ، سرعت آن را افزایش می دهد. بعد از سپری شدن این دوره چند هفته ای ، پزشک به بیمار خود توصیه می کند که چسب زدن به بینی را به شب محدود نماید. معمولاً گفته می شود بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که چسب زدن به بینی برای یک دوره دو ماهه ادامه پیدا کند. البته ، جنس پوست بینی ، یک مولفه مهم در تعیین مدت زمان مورد نیاز برای اجرای این فرایند است. بینی های گوشتی به دلیل داشتن پوست ضخیم ، به دوره چسب زدن بینی طولانی تری نیاز دارند.

بهترین چسب بینی

چسب های بینی قابل استفاده در طول دوره ریکاوری بعد از عمل جراحی ، در بازار دارای تنوع وسیعی می باشند. جراح بینی شما ، دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، در طول جلسه ویزیت برای برداشتن گچ بینی و چسب زدن به آن ، برند مناسب چسب بینی را به شما معرفی می کند که می توانید یا تهیه آن از داروخانه های محلی ، به راحتی آن را برای چسب زدن بینی در منزل ، مورد استفاده قرار دهید. یک چسب خوب جهت استفاده در طول این دوره ، دارای عرض حدوداً 1.5 سانتی متری بوده و تحت عنوان چسب های میکرو پور شناخته می شود. به این معنی که این چسب ها دارای منافذ بسیار ریزی هستند که امکان جریان یافتن هوا را فراهم کرده و در نتیجه در طول مدتی که بر روی بینی بیمار قرار دارند ، حساسیتی را به وجود نخواهند آورد.

آیا چسب زدن بینی تنها راه کمک به کاهش تورم است ؟

تنها راه کمک به فروکش کردن سریع تر تورم در بینی ، چسب زدن نیست و روش های دیگری نیز وجود دارد که می تواند به ما در کمک به کاهش سریع تر تورم و مشاهده نتیجه نهایی عمل بینی مان کمک کند. برخی از این روش ها شامل موارد زیر می باشد :

 • گچ بینی

گچ یا اسپلینت بینی ، قطعه پلاستیک یا سیلیکونی ، قطعه ای است که بعد از تکمیل فرایند ، بر روی بینی قرار داده می شود که علاوه بر نقش کمک کننده به کاهش تورم ، بعنوان یک علامت هشدار دهنده ، در طول دوره ای که بینی در حال سپری کردن حساس ترین دوره است ، عمل می کند.

 • کمپرس یخ

در طول 24 ساعت اول بعد از جراحی بینی ، قرار دادن کمپرس یخ بر روی گونه ها و اطراف چشم ها می تواند در کاهش التهاب ، کبودی و تورم ، موثر واقع شود. مراقب باشید که کمپرس را به هیچ وجه بر روی بینی قرار ندهید. بافت بینی در طول دوره بهبود بسیار حساس است و حتی کوچک ترین فشار می تواند باعث تخریب نتیجه عمل شود.

اهمیت چسب زدن بینی در شب

یکی از نکاتی که بیماران باید بخاطر بسپارند چسب زدن بینی در شب پیش از خواب است. اهمیت این امر در این است که وقتی موقع خواب وقتی چسب روی بینی قرار بگیرد ؛ زمانی که از خواب بیدار می شوید ، شاهد بینی متورمی نخواهید بود. به بیانی این زدن چسب به بینی در کنترل ورم به شما کمک می کند.

سوالات متداول

 

چسب زدن بینی - دکتر محمد مفرد

 

چسب بینی هر چند وقت یک بار باید تعویض شود؟

پوست بینی فاکتور تعیین کننده زمان نیاز به تعویض چسب بینی است. برخی افراد دارای پوست بینی نرمال هستند و میزان چربی تولید شده در آنها در یک سطح طبیعی قرار دارد. در این افراد معمولاً چسب باید هر یک روز در میان عوض شود. افرادی که پوست بینی آنها به شدت چربی است ، معمولاً به تعویض هر روزه چسب بینی نیاز پیدا خواهند کرد. افراد دارای پوست بینی خشک ، به تعویض چسب هر سه روز یکبار نیاز پیدا می کنند. هربار که چسب قدیمی را از روی بینی جدا کردید ، بلافاصله اقدام به چسباندن چسب جدید نکنید. اجازه بدهید پوست بینی تان چند ساعتی هوا بخورد.

اهمیت استفاده از چسب بینی بعد از عمل در چیست؟

چسب زدن بینی یکی از اصلی ترین ارکان ها در کسب نتیجه مطلوب از جراحی به حساب می آید. این موضوع را همه می دانیم که دماغ و بافت های آن پس از عمل برای اینکه به یک ساختار ثابت و پایدار برسند ، به زمان نیاز دارند. در این مدت که بینی کبود و متورم است و ممکن است دردی را هم به همراه داشته باشد ، باید تحت مراقبت قرار بگیرد. چسب بینی در حفظ ساختار جدید ، کاهش یافتن ورم و جلوگیری از افتادگی احتمالی نوک بینی تاثیر می گذارد.

آیا چسب زدن بینی استخوانی و گوشتی متفاوت است ؟

قاعده و اصول چسب زدن دماغ که از سوی جراح آموزش داده می شود برای همه یکسان است. تفاوتی ندارد که او تحت جراحی بینی استخوانی قرار گرفته یا گوشتی. مسئله ای که در روند استفاده از چسب برای دماغ های مختلف متفاوت است ، مدت زمانی است که برای قرارگیری چسب روی بینی در نظر گرفته می شود.

چرا بینی های گوشتی پس از جراحی باید مدت طولانی تری از چسب استفاده کنند؟

این را بدانید که هر چه ضخامت پوست بینی بیشتر باشد ، ورم ناشی از جراحی هم بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه دماغ های گوشتی از نوع استخوانی پوست ضخیم تری دارند ، متحمل ورم بیشتری می شوند که در مدت طولانی تری برطرف می گردد. در نتیجه لازم است که پروسه چسب زدن بینی زمان بیشتری برای آن ها ادامه پیدا کند.