جراحی فک پایین دستاوردی برای دستیابی به تناسب چهره

جراحی فک پایین دستاوردی برای دستیابی به تناسب چهره

6 تیر 1402 مقالات
زمان مطالعه : 6 دقیقه

توصیه می شود پیش از قرار گیری تحت روند جراحی فک پایین ، توصیه های دکتر محمدی مفرد را بخوانید. هارمونی در چهره به واسطه هماهنگی بین اجزای مختلف تشکیل دهنده صورت، حاصل می شود. زمانی که یک یا چند بخش در صورت دچار ناهنجاری هایی باشد که با سایر مولفه های در تناسب نباشد، این هارمونی مختل شده و صورت از نمای روبرو، نیمرخ و به طور کلی از تمام زوایا، بدشکل دیده می شود. فک یکی از بخش های بارز در چهره است که ناهنجاری های آن در یک سوم تحتانی صورت ، کل چهره را تحت تاثیرات منفی خود قرار می دهد. جلو آمدگی یا عقب رفتگی بیش از حد فک پایین، ناهنجاری هایی هستند که برخی از افراد از آن رنج می برند. این ناهنجاری ها، علاوه بر تاثیرات منفی در زیبایی ظاهری، مشکلاتی را در چیدمان دندان ها و جویدن غذا و حتی در کیفیت خواب ایجاد می کند. عمل جراحی فک پایین، یکی از راهکارهای درمان این ناهنجاری است که هدف زیبایی را هم به همراه دارد و در این مجموعه با تکیه بر توضیحات دکتر امیرحسین محمدی مفرد ، جراح فک به آن پرداخته شده است.

 

جراحی فک پایین - دکتر امیرحسین محمدی مفرد

 

درمان های ترکیبی رفع ناهنجاری در فک پایین

در برخی بیماران، درمان های ارتودنسی به تنهایی نمی تواند به طور کامل مشکلات اسکلتی فک و دندان ها را درمان کند. اگر مشکل در هم محوری و تنظیم بودن فک، ریشه داشته و از رشد ناهنجار اسکلتی منشاء گرفته باشد، عمل فک پایین به همراه بریس می تواند بعنوان بهترین گزینه در درمان بایت، مثمر ثمر واقع شود.

جراحی فک پایین برای اصلاح ناهنجاری ها که تحت عنوان جراحی اورتوگناتیک نیز شناخته می شود، برای اصلاح مشکلات فانکشنال و نیز ایرادات مربوط به زیبایی ظاهری، مورد استفاده قرار می گیرد. در این فرایند، ناهماهنگی فک و دندان ها، رشد نامتقارن فک و دیگر ناهنجاری های دندانی که فراتر از دامنه مشکلات مربوط به جفت شدگی دندان هاست، درمان می شود.

این عمل اصلاح ایرادات فک پایین می تواند در برخی موارد تغییرات مثبت چشمگیری را در چهره بیمار خصوصاً در بیمارانی که فک پایین قوی دارند، ایجاد نماید. معمولاً بیماران داوطلب عمل  فک پایین، سوالات متعددی از قبیل هزینه بریس یا الاینر را مطرح می کنند. ادامه مطالب را مطالعه فرمایید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

هزینه جراحی فک پایین در سال 1402

ناهنجاری های فک دارای دامنه وسیعی از نظر تنوع می باشند. در برخی موارد، ارتودنسی قبل و بعد از جراحی، مورد نیاز است در حالیکه در برخی موارد دیگر، این روند تنها بعنوان بخشی از فرایند درمان، بعد از جراحی درمان پیش امدگی یا تورفتگی فک پایین اجرا می شود. همچنین تکنیک های مورد نیاز برای ایجاد اصلاحات نیز بر حسب نیاز بیمار متفاوت می باشند.

همه این موارد در کنار پیچیدگی فرایند درمان، موقعیت جغرافیایی که برای اجرای جراحی تان برگزیده اید، پزشک متخصص جراحی فک و بسیاری فاکتورهای دیگر، در تعیین هزینه نهایی درمان دخیل می باشند. در طول جلسه مشاوره، پزشک با درک این مطلب که هزینه، یکی از دغدغه های بیمار است، توضیحات مفیدی را در اختیار قرار خواهد داد.

اگر از مشکلات زیر رنج می برید، به جراحی فک پایین نیازمند هستید

  • دشوار بودن جویدن غذا یا گاز گرفتن : در صورتی که فک ها به شکل مناسبی روی هم جفت نشوند، جویدن غذا به شکلی نرمال ممکن نبوده و اغلب با درد و ناراحتی همراه خواهد بود. این امر می تواند تاثیرات منفی را بر روی کیفیت زندگی بیمار بر جای گذارد.
  • فک پایین عقب رفته یا جلو آمده : اگر فک بالا و پایین نسبت به یکدیگر در وضعیت متناسبی قرار نداشته باشند، این امر می تواند باعث بروز مشکلات هماهنگی فک و آسیب دیدگی آنها شود.
  • ناهنجاری در خواب : جراحی فک پایین یکی از گزینه هایی است که می تواند به بیمارانی که دچار ناهنجاری های خواب هستند کمک کند تا از کیفیت خواب بهتری بهره مند شوند. این پروسیجر باعث می شود که فک، زبان و گلو به سمت جلو حرکت کرده و فضای بیشتری برای جریان هوا خلق شود.
  • شکل صورت نامتقارن از نمای روبرو و نیمرخ : این دغدغه زیبایی اغلب حاکی از مشکلات مربوط به جفت شدگی فک است. بزرگ یا کوچک کردن فک، یکی از پروسیجرهایی است که برای درمان این مشکل، مورد استفاده قرار می گیرد.
  • آسیب دیدگی یا نقص های مادرزادی : انواع مختلف آسیب های وارد شده به فک یا ناهنجاری های مادرزادی را می توان با استفاده از عمل فک درمان نمود.

ژنتیک نقش بسیار مهمی را در رشد ناهنجار اسکلت ایفا می کند. مشکلات مربوط به جفت شدگی فک از منابع مختلفی ریشه می گیرند. در برخی موارد، فک بالا و پایین با سرعت های مختلفی رشد می کنند. رایج ترین مشکل مربوط به فک، کوچک بودن فک پایین است و دومین مشکل رایج در فک را می توان به جلو آمدگی بیش از حد فک پایین نسبت داد

ایرادات مربوط به نامتقارن بودن ساختار اسکلتی فک عموماً در طول دوره جوانی قابل تشخیص بوده و یکی دیگر از دلایلی است که نیاز به انجام جراحی اصلاحی فک را الزامی می نماید. برای مثال وقتی فک پایین نامتقارن باشد، یک بایت نامتقارن را موجب می شود. همین امر باعث می شود که دندان ها در مقایسه با دندان هایی که به خوبی جفت می شوند، در معرض فرسایش بیشتری قرار گیرند. نقص های مادرزادی، وارد آمدن ضربه شدید و سایر آسیب ها نیز می تواند جفت شدگی فک را تحت تاثیر قرار دهد.

قبل و بعد از جراحی فک پایین همزمان با جراحی بینی

 

جراحی فک پایین چگونه انجام می شود؟

وقتی زمان آماده شدن برای جراحی فرا می رسد، جراح فک در صورت نیاز با دندانپزشک و اورتودنتیست ، تیم پزشکی را تشکیل می دهند تا بتوانند بهترین عملکرد را برای رفع نیازهای بیمار، به مرحله اجرا در آورند. متخصص عمل زیبایی فک، حلقه نهایی این زنجیره در تعیین نیاز بیمار به جراحی اصلاحی فک بوده و جراحی نیز به دست خود او انجام خواهد شد. البته، باید این موضوع را نیز درک کنیم که با توجه به اینکه قبل و بعد از جراحی، درمان ارتودنسی مورد نیاز می باشد، پروسه درمان، طولانی بوده و حتی گاهی چند سال طول می کشد. اما مسوله مهم این است که هر بیمار باید با آمادگی ذهنی کامل برای انجام این پروسه قدم بردارد و روند درمان را نیمه راه ، رها نکند.

پس می توان گفت که فرایند جراحی فک پایین ، یک تعهد طولانی مدت است و متخصصین شما تمام تلاش خود را می کنند تا به شکلی منطقی زمان مورد نیاز برای درمان را مدیریت و برآورد نمایند.  البته، هر بیمار از نظر درجه ناهنجاری مربوط به جفت شدگی، دارای وضعیت خاص خود می باشد. جراح فک و متخصص ارتودنسی، در یک کار تیمی، یک طرح درمان متناسب با نیازهای بیمار را ترسیم می کنند. اکثر طرح های درمان دارای مراحل ویژه ای می باشد. استفاده از بریس های دندانی قبل از جراحی یا پس از آن مورد نیاز است. هدف از این درمان ، آماده کردن بایت برای جراحی اصلاحی فک و ارتقا دادن بایت بعد از جراحی می باشد.

چه زمان تنها جراحی برای درمان ناهنجاری فک پایین مورد نیاز است؟

در تعداد کمی از بیماران، فرایند درمان بدون نیاز به استفده از بریس های دندان قبل از عمل، با جراحی آغاز می شود. در این شرایط، متخصص جراحی فک پایین، جراحی اصلاحی را بدون نیاز به مراقبت های ارتودنسی، انجام می دهد و در صورت نیاز ، بعد از جراحی، درمان مربوط به اورتودنسی توسط متخصص مربوطه آغاز می شود.

رایج ترین پروسیجرهای درمان فک پایین با جراحی

بر حسب نیاز هر بیمار، تکنیک هایی از قبیل اضافه کردن استخوان، برداشتن استخوان، پیوند یا شکل دهی به استخوان فک انجام می شود. پلیت ها و پیچ های جراحی اغلب برای نگه داشتن فک در موقعیت جدید مورد استفاده قرار گرفته و سیم ها و نوارهای لاستیکی نیز به همراه بریس ها برای نگه داشتن فک در موقعیت جدید تا زمان بهبود استخوان ها، به کار گرفته می شوند. تکنیک های درمان ناهنجاری فک شامل موارد زیر می باشد:

  • اپن بایت

برای درمان اپن بایت به روش جراحی ، پلن درمان شامل یک یا دو جراحی فک خواهد بود. منشاء اپن بایت و نیز جنبه های زیبایی لبخند، از عوامل تعیین کننده دستاورد جراحی برای حرکت دادن فک ها به سمت یکدیگر می باشند.

  • عقب کشیدن فک پایین

این تکنیک از جراحی فک پایین شامل اصلاح فک پایین جلو آمده است که اندربایت نیز نامیده شده و در طول اجرای آن، استخوان در بخش پشتی فک پایین از بخش جلویی فک جدا می شود و به گونه ای تغییر داده می شود که بخش جلویی فک که حامل دندان های ردیف پایین است به سمت عقب حرکت داده شود. حرکت دادن فک پایین به سمت عقب، گاهی با حرکت دادن فک بالا توام می شود تا نتایج زیبایی بهتری را برای بیمار خلق نماید.

  • جلو کشیدن فک پایین

این تکنیک، روش جراحی است که برای اصلاح فک پایین عقب رفته مورد استفاده قرار می گیرد. در طول این جراحی، فک پایین از پایه جدا می شود. بخش حامل دندان ها در فک پایین و چانه به سمت جلو کشیده شده و در موقعیت جدید قرار داده می شوند.

دوره ریکاوری جراحی فک پایین چگونه سپری می شود؟

پروسه ریکاوری بر حسب وضعیت بیمار و درجه درمان و اصلاح مورد نیاز درفک، دارای طول و دامنه دشواری متفاوتی خواهد بود. برای مثال، بیمارانی که به جای جراحی هر دو فک، تنها به جراحی فک پایین نیاز دارند معمولاً دوره ریکاوری سریع تری را تجربه می کنند.

برای اینکه دوره ریکاوری تان با کیفیت بهتری سپری شود حتماً با جراح خود جهت دریافت دستورالعمل های لازم الاجرا در این دوره، مشورت کنید. بسیاری از بیماران جراحی فک، تجربیات خود از این سفر جراحی را از طریق بلاگ ها یا ویدیوها در یوتیوب به اشتراک می گذارند. دیدن این ویدیوها نیز می تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.