ورم بینی و راه های درمان آن + دکتر محمدی مفرد

ورم بینی و راه های درمان آن + دکتر محمدی مفرد

22 مرداد 1402 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 9 دقیقه

تقریباً یک دهه قبل ، طبق گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا ، جراحی بینی 8.3 درصد کل پروسیجرهای جراحی زیبایی را به خود اختصاص داده بود. در حال حاضر این آمار افزایش بیشتری یافته و این نمودار به شکلی صعودی در حال پیشرفت است. عمل بینی یکی از جراحی های حداقل تهاجمی محسوب می شود بنابراین دوره ریکاوری شما چندان طولانی نمی باشد. در طول این دوره ، بخش عمده ای از عوارض بعد از جراحی از قبیل ورم بینی ، فروکش می کند و پزشک نیز دستورالعمل هایی را با هدف کمک به سپری شدن روند بهبود با سرعتی بیشتر و فروکش کردن سریع تر تورم و نمایان شدن نتیجه جراحی ، توصیه می نماید. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران ، اجرای دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک را یک فاکتور مهم در کاهش تورم بعد از عمل بینی معرفی کرده و متذکر می شود که با توجه به متفاوت بودن شرایط هر بیمار ، پزشک دستورالعمل های اختصاصی و سفارشی را برای هر یک از بیماران خود طراحی می نماید. به طور کلی ، اطلاعات مربوط به ورم بینی بعد از جراحی به شرح زیر است:

ورم بینی - دکتر محمدی مفرد

چه مدت بعد از جراحی می توان نتیجه عمل را مشاهده کرد؟

اگر در مشاهده نتیجه نهایی نتیجه رینوپلاستی ، تاخیری مشاهده شود ، جراح بینی اقداماتی را برای سرعت دادن به فرایند بهبود و نمایان شدن سریع تر نتیجه درمان ، انجام می دهد. مشاهده نتیجه نهایی جراحی ، تا حد زیادی در گرو فروکش کردن کامل تورم می باشد. فروکش کامل ورم بینی ، حدوداً یک سال به طول می انجامد. شاید چنین مدت زمان طولانی برای نمایان شدن نتیجه نهایی جراحی ، برایتان عجیب به نظر برسد ولی این بخش طبیعی فرایند بوده و به همین دلیل پزشک به شما توصیه می کند که صبور باشید و قضاوت درباره نتیجه نهایی درمان را به یک سال بعد از جراحی موکول کنید.

چرا ورم بینی بعد از عمل اتفاق می افتد؟

قبل از اینکه به مطالعه نکات مفید برای کمک به کاهش ورم بینی بپردازید ، دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، توضیح می دهد که چرا بعد از عمل ، تورم اتفاق می افتد. اساساً دو نوع تورم بعد از عمل جراحی وجود دارد. اولین نوع تورم ، در اثر وارد آمدن ضربه به بینی در طول تجربه جراحی اتفاق می افتد. جراح ناچار است برای ایجاد تغییر شکل هایی در بینی ، با استفاده از ابزاری مخصوص ، ضرباتی را به آن وارد کند. این تورم بسیار موقتی بوده و به شکل التهاب در طول پروسیجر جراحی نمایان می شود. این نوع تورم اغلب با اندکی کبودی در اطراف اندام جراحی شده ، همراه می باشد. نوع دیگر تورم در اثر احتباس مایعات در زیر پوست بینی اتفاق می افتد. فروکش کردن این نوع تورم، به چند ماه زمان نیاز دارد.

بروز چه میزان از ورم بینی بعد از عمل قابل انتظار است ؟

پروسه بهبودی هر فرد و نیز شدت ورم بینی نمود یافته برای هر یک از ان ها متفاوت بوده و به فکتورهای متعددی بستگی دارد. افرادی که طی جراحی متحمل اصلاحات و تغییرات بیشتری می شوند مشخصاً در دوره نقاهت بینی متورم تری را خواهند داشت.

همچنین باید آن را هم در نظر داشت که برخی عومل زمینه ای هستند که منجر می شوند بینی فرد مستعد ورم بیشتری باشد. کسانی که بینی گوشتی دارند ، به سبب ضخامت پوست پس از جراحی شاهد ورم شدیدتر بینی خواهند بود. در طرف دیگر بینی های استخونی که ناهنجاری های بسیاری داشته و برای تغییر و رسیدن به فرم دلخواه ، بافت های استخوانی دستخوش تغییرات بیشتری می شوند ، ورم بینی هم نمایان تر می گردد. علاوه بر این ، چنانچه فرد مراقبت های بعد از عمل بینی ، همچون تغذیه ، عدم استعمال دخانیات و الکل و نپرداختن به فعالیت های پر فشار را رعایت نکنند ، باید منتظر ازدیاد ورم دماغ باشند.

آیا در صورت ورم بینی می توان فعالیت های روزمره را از سر گرفت؟

معمولاً بیماران بعد از سپری شدن دوره چند هفته ای ریکاوری ، فعالیت های نرمال خود را علیرغم وجود ورم بعد از عمل بینی از سر می گیرند. البته ، باید در خصوص دامنه دشواری فعالیت های روزمره تان محتاط عمل کنید. شروع فعالیت های سنگین در مدت کوتاهی بعد از جراحی ، ایده خوبی به نظر نمی رسد و باید از آن اجتناب کنید. برای مثال باید از انجام فعالیت های ورزشی که احتمال وارد آمدن ضربه به بینی در آنها وجود داشته یا باعث بالا رفتن فشارخون شما می شود ، بپرهیزید. همچنین بیرون ماندن از محیط های سربسته برای مدت زمان طولانی و قرار گرفتن زیر نور آفتاب می تواند باعث بروز آفتاب سوختگی شده و باید حتی المقدور از آن اجتناب کنید. در زمان خروج از منزل حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و از پوست خود خصوصاً ناحیه درمان شده بینی در برابر اشعه های مضر و خطرناک خورشید ، مراقبت کنید.

تایم لاین ورم بینی بعد از عمل جراحی

تورم بلافاصله بعد از جراحی شروع می شود. نمایان شدن تورم ، کاملاً طبیعی است و واکنش بدن در تلاش برای بهبود ناحیه آسیب دیده محسوب می شود. حتماً در طول 24 ساعت اول بعد از عمل ، از کمپرس سرد بر روی گونه ها استفاده کنید. نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که تا زمانی که تورم به طور کامل از بین نرفته است ، نمی توانید در پشت دیوار تورم ، نتیجه عمل خود را مورد قضاوت قرار دهید.

در روز دوم و سوم ، ورم بینی به اوج خود می رسد ولی این موضوع نباید اصلاً برای شما نگران کننده باشد. در هفته های دوم تا چهارم ، بخش عمده ورم دماغ بعد از جراحی فروکش می کند و تنفس شما کیفیت بهترین پیدا خواهد کرد. سعی کنید مقدار نمک مورد مصرف در دوره ریکاوری بعد از عمل را محدود کنید. این تورم اطراف و خصوصاً نوک بینی متمرکز است که فروکش کردن آن زمان بر است. بعد از سپری شدن چند ماه ، اصلاً متوجه تورم باقی مانده در بینی نخواهید شد. این ورم بعد از عمل جراحی باقی مانده ، حداکثر بعد از یک سال از بین می رود. بعد از این دوره 365 روزه ، بازگشت به زندگی نرمال ، آغاز می شود. علت اینکه نمی توان یک تایم لاین دقیق و قطعی را برای تمام داوطلبین جراحی ارائه داد این است که هر فرد ، دارای بینی منحصر به فرد و یونیک خود می باشد. هیچ فرمول ثابتی وجود ندارد که بتوان آن را برای همه بیماران رینوپلاستی مورد استفاده قرار داد. بنابراین ، با دقت دستورالعمل های مربوط به کنترل ورم بعد از جراحی بینی و سایر موارد را که توسط پزشک توصیه شده است با دقت دنبال کنید.

نکاتی مفید در کمک به کاهش ورم بعد از عمل بینی

علاوه بر به خرج دادن صبر و حوصله ، شما می توانید اقداماتی را برای کمک به کاهش ورم بینی بعد از رینوپلاستی انجام دهید.

 1. سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید. اگر طبق عادت به پهلو می خوابید ، خوابیدن به پهلو باعث بدتر شدن و شدت گرفتن تورم بعد از راینوپلاستی می شود. همچنین خوابیدن در این حالت ، می تواند نتیجه جراحی شما را به خطر بیاندازد. بنابراین حتماً در طول 48 ساعت اول بعد از جراحی ، برای به حداقل رساندن سطح تورم ، زیر سرتان چند بالش قرار داده و در حالت لمیده بخوابید.
 2. از پد های گاز استریل منجمد استفاده کنید. پدهای گاز استریل را در آب یخ فرو برده و آنها را بر روی چشم ها و گونه ها قرار دهید. انجام این کار در طول 48 ساعت اول بعد از فرایند جراحی می تواند به کاهش ورم بینی و جلوگیری از تغییر رنگ پوست کمک کند. دقت داشته باشید که هرگز ، پدها را مستقیماً بر روی بینی قرار ندهید. قرار دادن پد ها بر روی بینی باعث وارد آمدن فشار به این اندام شده و نتیجه درمان را به خطر می اندازد. گونه ها و چشم ها بهترین موقعیت برای قرار دادن پدهای منجمد در فواصل زمانی 20 دقیقه ای هستند.
 3. در فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین شرکت نکنید. برای جلوگیری از خونریزی و افزایش تورم بعد از رینوپلاستی ، از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین بپرهیزید. بعلاوه ، رابطه جنسی نیز در این دوره ، ممنوع می باشد. می توانید سه روز بعد از جراحی ، پیاده روی سبک را شروع کنید. ورزش های آیروبیک ، بلند کردن وزنه های سبک و ورزش های کششی را می توانید به تدریج سه هفته بعد از جراحی از سر بگیرید. تا یک ماه شنا نکنید. شنا کردن علاوه بر افزایش خطر عفونت می تواند خطر لیز خوردن و آسیب دیدن بینی را نیز به همراه داشته باشد.
 4. سیگار نکشید. اگر نمی خواهید فرایند بهبود بعد از جراحی به تعویق بیافتد ، از استعمال سیگار دوری کنید. نیکوتین باعث می شود که ورم بینی تشدید شده و جریان خون به ناحیه جراحی افزایش پیدا کند. بنابراین ، از استعمال آن به هر قیمتی اجتناب کنید. بینی اندام کانونی صورت شما است و تورم آن می توانید به وضوح خودنمایی کند. بنابراین در کمک به کاهش تورم بعد از جراحی بینی ، همکاری لازم را انجام دهید.
 5. ماساژ روزانه را انجام دهید. ماساژ به صلاحدید و طبق دستور پزشک می تواند یک استراتژی خوب برای جریان یافتن خون و کاهش تورم بعد از عمل دماغ در اطراف ناحیه بینی شود. این کار باید با ملایمت بسیار زیاد و طبق آموزش پزشک و صلاحدید پزشک در خصوص نیاز به انجام این کار انجام شود. اگر خارج از چارچوب توصیه شده توسط پزشک عمل کنید ، ممکن است نتیجه جراحی شما به خطر بیافتد.
 6. تغییراتی را در رژیم غذایی تان ایجاد کنید. باید از خوردن غذاهای تند خودداری کنید. غذاهای تند باعث اتساع رگ های خونی می شود و می تواند ورم دماغ را افزایش دهد. بعلاوه ، غذاهای شور باعث احتباس مایعات شده و تورم را تشدید می کند. بنابراین از غذاهای شور و تند اجتناب کنید.
 7. با نوشیدن مقدار فراوان آب ، آبرسانی به بدن را انجام دهید. در طول چند هفته اول بعد از عمل ، نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع می باشد. همچنین باید مصرف کافئین را جهت کاهش ورم بینی نیز کاهش دهید. در خصوص مقدار کافئین مجاز برای مصرف ، از پزشک خود کسب اطلاعات کنید.
 8. از برخی داروها و مکمل ها خودداری کنید. همانطور که میدانید بدن ما به طور طبیعی خون را به هر بخشی که به بهبود یافتن نیاز دارد ارسال می کند. مصرف داروهایی از قبیل آسپرین ، ایبوپروفن و برخی مکمل های غذایی باعث رقیق شدن خون می شود و توانایی بدن برای لخته کردن خون و توقف خونریزی را کاهش می دهد. در طول هفته اول بعد از جراحی ، قطع مصرف این داروها و مکمل ها ، یک الویت محسوب می شود. برش ایجاد شده در طول فرایند جراحی به روش باز باعث می شود که بدن خون بیشتری را برای ترمیم ، به سمت بینی به جریان در آورد و همین امر باعث افزایش تورم بعد از عمل بینی می شود. برای کنترل درد ، پزشک مصرف موقتی تیلنول یا دیگر داروهایی که باعث رقیق شدن خون نمی شود را توصیه می کند.
 9. نگرش های مثبت خود را حفظ کنید. ریکاوری یک فرایند است نه یک رویداد. پس بهترین سلاح برای مبارزه با عوارض جانبی اجتناب ناپذیری از قبیل ورم بینی ، بالا بردن سطح توانایی در برخورداری از یک چشم انداز مثبت است. هیچگاه دو بیمار ، به یک روش مشابه فرایند بهبود را سپری نمی کنند. بنابراین باید به ویژگی های منحصر به فرد بدن خود و واکنش آن به فرایند بهبود ، احترام بگذارید و در کنار رعایت دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک به بدن خود اجازه بدهید تا مسیر خود را در طی فرایند بهبود سپری کند.

چسب زدن و کاهش ورم بینی بعد از عمل

یکی از راهکارهای موثر در کاهش شدت ورم استفاده از چسب بینی است. پس از هر نوع عمل جراحی بینی ، تمامی افراد باید حداقل تا یک ماه از چسب استفاده کنند و مطابق با آموزش های دکتر آن را بر روی بینی بچسبانند. این عمل به کمتر شدن تورم اولیه خصوصا در بخش تیپ بینی کمک بسیاری می کند. بسته به هر شخص و شرایط آن ، بهترین جراح بینی تهران مدت زمان استفاده از چسب را تعیین می کند.

نکته : چسب زدن بینی در شب و پیش از خواب ، در پایین بودن میزان ورم دماغ در روز بعدی تاثیر بسیاری دارد. همچنین این را بدانید این عمل از جوانب دیگری به دوره ریکاوری فرد کمک می کند.

در صورت نخوابیدن ورم بینی بعد از یک سال چه باید کرد؟

زمانی که دوره فروکش کردن ورم بینی بعد از عمل طولانی تر از حد انتظار می شود و روند فروکش آن به خوبی پیش نمی رود لازم است به مطب پزشک مراجعه کنید. در این شرایط پزشک با انجام بررسی های لازم در صورت تشخیص به نیاز، تزریق کورتون را تجویز می کند. البته، واکنش بدن افراد به روند بهبود و نیز ویژگی های پوست بینی هر بیمار متفاوت است و همین امر می تواند زمان خوابیدن ورم را در دامنه متغیری در بیماران مختلف قرار دهد. هر چند اغلب گفته می شود که یکسال، ماکزیمم زمان خوابیدن ورم بعد از عمل است ولی در برخی افراد ممکن است این مدت زمان به یک سال و نیم یا بیشتر ادامه یابد. به خرج دادن اندکی صبوری یکی از الزامات دوره بهبود این فرایند زیبایی است.

برای خوابیدن ورم بینی چه بخوریم؟

شدت ورم بعد از عمل، به شدت ضربات وارده و دستکاری های انجام شده روی بینی وابسته است. همچنین واکنش بدن هر بیمار و ویژگی های پوست نیز در شدت ورم و سرعت فروکش کردن آن تاثیر گذار است. در این میان میل کردن بعضی خوردنی ها می تواند به کاهش سریع تر ورم کمک کند.

 • نوشیدن آب را بعد از عمل فراوش نکنید. نوشیدن آب به دفع سموم کمک کرده و به کاهش ورم کمک می کند.
 • میل کردن آب کرفس نیز در کاهش التهاب و ورم تاثیر گذار است.
 • آب آناناس به دلیل دارا بودن ماده ای به نام بروملین باعث کاهش قابل ملاحظه التهاب و ورم شده و فرایند بهبود را سرعت می بخشد.

آیا برای کاهش ورم بینی بعد از عمل قرص وجود دارد؟

ورم و کبودی از عوارض جانبی طبیعی بعد از عمل بینی است که با گذر زمان از بین خواهد رفت. البته، برخی از بیماران دوست دارند این ورم با سرعت بیشتری فروکش کند و به راهکارهای مختلف متوسل می شوند. قرص راکوتان یکی از قرص هایی است که خواص ضد التهابی دارد و می تواند در کاهش ورم اثر گذار باشد. نکته قابل توجه این است که اگر قصد دارید از این قرص استفاده کنید حتماً این کار را زیر نظر پزشک خود انجام دهید.

 • لطفا نام و نام خانوادگي خود را براي ما بنويسيد
 • لطفا تلفن همراه خود را جهت تماس و مشاوره رايگان كارشناسان ما وارد نماييد