استفاده از عینک بعد از عمل بینی + دکتر محمدی مفرد

استفاده از عینک بعد از عمل بینی + دکتر محمدی مفرد

17 شهریور 1401 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 5 دقیقه

بسیاری از افراد متقاضی جراحی بینی ، به علت ضعیف بود چشم هایشان از عینک های طبی استفاده می کنند. بزرگترین مشکلات این دسته از افراد امکان استفاده از عینک بعد از عمل بینی می باشد. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر به منظور استفاده از عینک های طبی، آفتابی و همچنین لنز های طبی بعد از جراحی بهتر است، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

استفاده از عینک بعد از عمل بینی - دکتر محمدی مفرد

 

بهترین زمان استفاده از انواع عینک بعد از عمل بینی

زمان مناسب برای استفاده از عینک حدود 5 الی 8 هفته ، با توجه به افزایش استحکام استخوان و غضروف بینی به طورکامل و تکمیل شدن دوره نقاهت بیمار، در صورت توجه بسیار به منظور عدم وارد شدن هرگونه آسیب به بافت و غضروف های بینی می باشد.

چرا نمی توان بعد از عمل رینوپلاستی از عینک استفاده کرد؟

بعد از انجام تغییرات بسیار و کوچک کردن ساختار کلی، بینی افراد انعطاف پذیر و ظریف خواهد شد. باتوجه به این موارد، با وارد کردن هر فشار کوچکی و یا قرار دادن وزنی اضافه بر روی بینی می تواند سبب بروز مشکلاتی همچون عدم تقارن، جابه جایی و انحراف پل بینی و غیره شود. در چنین مواردی نتیجه عمل با عدم رضایت بیمار همراه بوده و نیاز به جراحی ترمیمی بینی می باشد.

موارد قابل توجه در استفاده از عینک بعد از عمل بینی

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی و برداشتن آتل، پانسمان تا 4 الی 8 هفته ممنوع می باشد. وجود تورم و کبودی در اطراف چشم بیمار بسیار شایع بوده و در برخی موارد ممکن است به علت پارگی مویرگ ها قرمزی و یا خون مردگی در داخل چشم افراد ایجاد شود، که سبب تاری دید در افراد خواهد شد. البته بهتر است نگران این موضوع نباشید، زیرا به مرور زمان و با انجام مراقبت های بعد از عمل بینی به طور کامل بهبود یافته و از بین می رود.

 • لنز ها

بسیاری از بیماران چشم های ضعیفی دارند، و بدون استفاده از عینک های طبی نمی توانند فعالیت های روزانه، مطالعه و کار با کامپیوتر را بدون عینک انجام دهند. به همین منظور جراح بینی ، استفاده از لنزهای طبی را  در صورت رعایت بهداشت و همچنین حفظ و نگهداری درست از آن ها را به منظور افزایش دید بهتر توصیه می کند.

 • عینک با فریم های سبک

استفاده از عینک بعد از عمل بینی به علت قرار گیری بر روی پل بینی، با توجه به داشتن وزنی نسبتا زیاد می تواند، به استخوان ترمیم شده آسیب برساند و یا سبب جابه جایی استخوان و یا فرورفتگی بافت بینی شود. به همین منظور در برخی موارد که بیماران به هر دلیلی نمی توانند از لنز برای رفع تاری دید خود بهره ببرند، توصیه می شود عینک هایی با فریم سبک تهیه کرده و بعد از گذشت یک هفته از عمل در صورت نیاز و مدت زمان کوتاه از آن استفاده کنند.

 • عینک های آفتابی

یکی از اقدامات ضروری بعد از جراحی پرهیز از قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید می باشد، زیرا این اشعه سبب تیره شدن محل بخیه در اطراف بینی خواهد شد. ابتدا سعی کنید در خانه بمانید و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. اما در صورت نیاز به استفاده از عینک های افتابی تنها لازم است موارد مربوط به عینک های طبی را به خوبی رعایت کنید.

 • لیزیک

از دیگر اقدامات لازم در استفاده از عینک بعد از عمل بینی می توان به لیزیک اشاره کرد. اگر چشم هایتان بسیار ضعیف است و نمی توانید بعد از جراحی بدون عینک کار های خود را انجام دهید. توصیه می شود قبل از عمل حتما برای لیزیک چشم های خود اقدام کنید، و با گذشته 3 الی 4 ماه بعد از بهبودی کامل چشم ها برای عمل به بهترین جراح بینی تهران مراجعه کنید.

ترفند های کاربردی استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

 • نگهدارنده های عینک

برای نگهداری عینک بر روی صورت بدون برخورد با پل بینی می توانید، از هدبند های نوزکامفورت استفاده کنید. آموزش نحوه قرارگیری هدبند: ابتدا لازم است نوزکامفورت را دور سر خود بگذارید، سپس قلاب متصل به هدبند را بر روی پل بینی قرار داده و در آخر به جای قرارگیری عینک بر روی بینی آن را بر روی قلاب نوزکامفورت قرار دهید.

 • چسب

یکی دیگر از روش های استفاده از عینک بعد از جراحی بینی چسب زدن پل آن و اتصال به پیشانی می باشد. البته این مورد در افرادی با پوست چرب و عینک هایی با وزن زیاد نتیجه بسیاری خوبی نداشته و سبب افتادن عینک خواهد شد.

نکات مهم و ضروری استفاده از عینک بعد از عمل بینی

 • در روز های ابتدایی جراحی و با وجود آتل و یا پانسمان، می توانید عینک را بر روی آتل قرار دهید.
 • به طور کلی بینی استحکام خود را بعد از گذشت 4 الی 8 هفته به دست می آورد، می توانید بعد از گذشت این مدت با دقت به تورم و بدون وارد کردن فشاری بسیار به بینی از عینک استفاده کنید.
 • اگر امکان استفاده از لنز های طبی برای شما وجود دارد، سعی کنید میزان بکارگیری از عینک را به بسیاری کاهش دهید.
 • تا یک ماه استفاده از عینک بعد از عمل بینی ممنوع بوده و تنها در مدت زمان کوتاه و موارد ضروری می توان از عینک هایی با فریم های سبک استفاده کرد.

آیا عمل رینوپلاستی باعث بروز عوارضی در بینایی خواهد شد؟

عمل رینوپلاستی می تواند عوارض موقتی بر روی بینایی و چشم های بیماران ایجاد کند. از جمله این عوارض تاری دید، خون مردگی تورم و التهاب بوده که با گذشت زمان و رعایت برخی موارد مراقبتی به طور کامل بهبود می یابد.

سوالات متداول

 • جراحی دماغ و یا لیزیک چشم؟

بهترین گزینه ابتدا جراحی لیزیک چشم ها می باشد، تا بعد از عمل رینوپلاستی مشکلی در بینایی و استفاده از عینک بعد از عمل بینی وجود نداشته باشد. البته به هر دلیلی که می خواهید بعد از جراحی این کار را انجام دهید، هیچ مانعی وجود نداشته و تنها باید تا بهبودی کامل و تاپان دوره نقاهت جراحی رینوپلاستی، با مشورت پزشک صبر کنید.

 • چگونه در برابر نور از عینک های آفتابی استفاده نکنیم؟

سعی کنید در موارد غیر ضروری در معرض نور خورشید قرار نگیرد و در صورت ضرورت خروج از خانه می توانید، از عینک های آفتابی با فریم سبک و یا پایه های نگهدارنده عینک استفاده کنید.

 • تا چه زمانی نباید از عینک استفاده کنیم؟

استفاده از عینک بعد از عمل بینی حداقل 4 الی 8 هفته بعد از جراحی رینوپلاستی توصیه می شود. البته تعیین زمان مناسب به نوع بینی و روش های جراحی انجام شده با دستور پزشک مشخص خواهد شد.

 • چه مدت بعد از لیزیک می توان عمل انجام داد؟

این مورد به انجام یکی از روش های جراحی قرینه بستگی دارد و بایکدیگر متفاوت است. برای مثال در جراحی های سطحی مانند: لازک، پی آر کی و ترانس پی آر کی می توان با گذشته 3 الی4 هفته برای عمل اقدام کرد. در مواردی دیگر به منظور ترمیم و افزایش استحکام فلپ لیزیک با گذشت 3 ماه می توان جراحی زیبایی بینی را انجام داد.

 • آیا جراحی زیبایی بینی بر نتیجه لیزیک چشم تاثیر می گذارد؟

خیر. بهتر است بدانید که این جراحی هیچ گونه تاثیر مثبت و منفی بر چشم و جراحی لیزیک نخواهد گذاشت. ممکن است پس از عمل کبودی و تورم بسیاری در اطرف چشم هایتان دیده شود که هیچ کدام تاثیری بر بینایی نداشته و با مرور زمان بهبود می یابند.

 • علت تاری دید بعد از عمل جراحی چیست؟

عواملی که سبب تاری دید بعد از جراحی می شود ممکن است به علت استفاده از داروی بیهوشی، و یا خون مردگی های درون چشم باشد. تمامی این عوارض با وارد کردن ضربات و فشارهایی که به منظور تغییر ظاهر بینی ایجاد شده است به وجود آمده که با گذشت دو الی سه روز بر طرف می شود.

 • ایا استفاده از عینک سبب گرفتگی بینی می شود؟

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی هرگز سبب گرفتگی بینی بیماران نخواهد شد. گرفتگی بینی می تواند بر اثر عوامل مختلف دیگری ایجاد شده باشد که با مراجعه به پزشک و بررسی رفع خواهد شد.

سخن آخر

با بکارگیری از عینک بعد از عمل جراحی بینی نتیجه حاصل از آن برای بیماران خوش آیند نبوده و آن ها ناچار به جراحی ثانویه خواهند شد. به طور کلی استفاده از عینک بعد از عمل بینی توصیه نمی شود. بهتر است ابتدا مشکلات بینایی خود را در صورت امکان به طور کامل برطرف کنید، اما در برخی موارد و در صورت عدم درمان چشم هایتان می توانید، موارد توصیه شده در این مقاله را رعایت کنید تا دوره نقاهتتان به پایان برسد.