همه چیز در مورد جراحی بینی

19 خرداد 1401 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 10 دقیقه

جراحی بینی را می توان یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی در کل جهان دانست. این جراحی در ایران نیز محبوبیت زیادی دارد و افراد بسیاری دست به انجام این جراحی می زنند. توجه داشته باشید که اگر این عمل به درستی و توسط پزشک حاذق و باتجربه انجام شود، علاوه بر آن که موجب زیبایی بینی از نظر ظاهری می شود می تواند بر روی عملکرد بهتر بینی نیز تاثیر گذار باشد. به طور کلی عمل بینی را از جمله جراحی‌ هایی می‌ دانند که باعث تغییر شکل بینی خواهد شد. در این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد جراحی بینی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

چه افرادی داوطلب ایده آل برای جراحی بینی هستند؟ 

همان طور که گفته شد امروزه افراد بسیاری تمایل به انجام جراحی بینی دارند. توجه داشته باشید که برای انجام این جراحی حتماً باید یک پزشک متخصص و مجرب را انتخاب نمایید تا با بررسی های دقیق بهترین جراحی را برای شما انجام دهد. البته بسیاری از افراد ممکن است دچار مشکلات تنفسی نیز باشند که در این زمان پزشک باید بتواند علاوه بر ایجاد ساختاری مناسب با چهره فرد، جراحی را به گونه ای انجام دهد که تمامی مشکلات تنفسی آن نیز برطرف شود. به طور کلی می ‌توان افراد زیر را مناسب انجام جراحی بینی دانست.

جراحی بینی

جراحی بینی

 1. كساني که دارای بینی های بد شکل و بزرگ هستند.
 2. افرادی که بینی آن ها دچار آسیب دیدگی شده است.
 3. اشخاصي که دچار مشکلات تنفسی هستند.
 4. زيباجوياني که بر روی بینی آن ها فرورفتگی یا برآمدگی وجود دارد.
 5. شخصي  که می خواهد با ایجاد یک شکل متقارن زیبایی بیشتری به چهره خود ببخشد.
 6. افرادی که سوراخ های بینی شان یکسان نیست.
 7. فردی که تیغه میانی بینی آن ها دچار انحراف می باشد.

 

E:\تصویر\Everything about rhinoplasty.png

جراحی بینی

آمادگی قبل از جراحی بینی: 

توجه داشته باشید که همه افراد قبل از انجام جراحی بینی باید مراقبت هایی را انجام دهند که این مراقبت ها باعث خواهد شد تا عمل موفقیت آمیزی داشته باشند. همچنین انجام این مراقبت ها می تواند در کوتاه تر شدن دوره نقاهت تاثیر گذار باشد. در زیر چند مورد از مهم ترین مراقبت های لازم قبل از انجام عمل بینی را بیان کرده ایم.

 • قبل از انجام جراحی بینی انتخاب یک پزشک ماهر و انجام مشاوره قبل از جراحی اهمیت زیادی خواهد داشت. توجه داشته باشید که در این زمان پزشک آزمایشاتی را برای بیمار تجویز می ‌کند. در واقع انجام این آزمایشات یا عکس برداری ها تاثیر مستقیمی در چگونگی عمل خواهد داشت.
 • همچنین توجه داشته باشید که افراد باید حدود ۱۴ روز قبل از انجام جراحی از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین بپرهیزند.
 • علاوه بر آن حدود ۱۴ روز قبل از انجام هر نوع جراحی باید از مصرف نیکوتین، دخانیات و الکل بپرهیزید. زیرا این موارد موجب ایجاد اختلال در گردش خون خواهند شد و روند بهبودی را به تعویق می‌ اندازند.
 • یک نکته مهم دیگر آن است که در هنگام انجام عمل بینی باید ناشتا باشید. بنابراین حدود ۸ ساعت قبل از شروع جراحی نباید هیچ گونه خوراکی مصرف شود. به همین دلیل بهتر است یک روز قبل از جراحی بینی آب کافی بنوشید.
 • همچنین بهتر است قبل از انجام جراحی دوش بگیرید. این کار علاوه بر آن که باعث تمیز شدن صورت از هرگونه آلودگی یا لوازم آرایشی می گردد به ریلکس شدن شما نیز کمک می کند.
 • تمامی آزمایشات، عکس ها و همچنین مدارک پزشکی خود را آماده کنید و در روز عمل به پزشک ارائه دهید.

مشاوره عمل بینی: جراحی بینی

اولین قدم قبل از انجام جراحی بینی برگزاری جلسه مشاوره با پزشک مورد نظر خواهد بود. در واقع در جلسه مشاوره در مورد موضوعات مختلفی صحبت می شود. از جمله این موضوعات می توان به تاریخچه سلامت بیمار، نوع داروهایی که در حال حاضر از آن ها استفاده می کند، دلیل انجام جراحی، انتظارات بیمار از انجام این جراحی و… اشاره کرد. دقت داشته باشید که در زمان مشاوره پزشک تمامی نکات مورد نظر بیمار را دریافت می کند. سپس به بررسی آن ها و معاینه بینی می پردازد که تمامی این نکات در نتیجه نهایی عمل بینی تاثیر گذار است.

E:\تصویر\Everything about rhinoplasty.png

مشاوره

روند عمل بینی: 

افراد برای انجام جراحی بینی مراحل مختلفی را طی خواهند کرد که اولین مرحله انتخاب بهترین جراح خواهد بود. پس از آن جلسه مشاوره ای ترتیب داده می ‌شود که در آن مراقبت های قبل از انجام عمل بینی و مراقبت های لازم پس از انجام جراحی به بیمار توضیح داده می شود. پس از آن که فرد برای انجام عمل آماده شده و در بیمارستان بستری خواهد شد. سپس بعد از گذراندن آمادگی های لازم به اتاق عمل هدایت می شود.

بیمار در اتاق عمل با تیم جراحی آشنا خواهد شد و سپس روند بیهوشی توسط متخصص بیهوشی انجام می گردد. پس از آن صورت ضد عفونی شده و جراحی بینی آغاز می شود. در این زمان جراح با توجه به نوع جراحی برش های لازم را می زند. پس از آن پوست را از استخوان و بافت بینی جدا کرده و شروع به انجام تغییرات لازم برای برطرف کردن مشکلات بینی می کند. در نهایت پوست بینی با روش بخیه زدن به جای قبلی خود فیکس می شود و پس از پایان این مراحل پزشک بینی بیمار را با استفاده از اسپلینت و چسب پانسمان می کند.

 

روند عمل

 

فرایند ریکاوری: 

معمولاً افرادی که می‌ خواهند عمل بینی را انجام دهند با این سوال رو به رو می شوند که فرآیند ریکاوری بعد از جراحی بینی چقدر است؟ بهتر است بدانید که فرآیند ریکاوری عمل بینی با توجه به عوامل مختلفی مشخص می شود. از جمله مهم ترین این عوامل می ‌توان به نوع جراحی که باز یا بسته می باشد اشاره کرد. همچنین انجام مراقبت های بعد از جراحی نیز می تواند تاثیر مستقیمی در روند بهبودی داشته باشد.

اما به طور کلی حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد تا شما بتوانید دوره نقاهت جراحی بینی را طی کنید. البته در بعضی از افراد ممکن است روند بهبودی تورم یا کبودی های اطراف بینی و چشم ها  بین ۱۴ تا ۲۱ روز ادامه داشته باشد‌.

اما به طور کلی می‌ توان گفت در روز اول باید بیمار استراحت مطلق داشته باشد و از کمپرس سرد بر روی صورت خود استفاده کند. همچنین باید از تکان دادن بینی و خوردن غذاهای که نیاز به جویدن دارو خودداری کنید.‌ علاوه بر آن عوض کردن بانداژ باید به صورت منظم انجام گردد و تمامی مراقبت های پس از انجام جراحی بینی که توسط پزشک توصیه می‌ شود رعایت گردد.

انواع روش جراحی بینی: 

در واقع جراحی بینی از جمله جراحی هایی است که دارای تنوع بسیار زیادی می باشد. در کل این جراحی با هدف های مختلفی صورت می‌ گیرد. بنابراین می تواند نتایج مختلفی نیز داشته باشد. از جمله انواع روش های رایج عمل بینی می توان به جراحی زیبایی، جراحی انحراف بینی و همین طور جراحی ترمیمی اشاره کرد. یک نکته جالب دیگر آن است که جراحی زیبایی به روش های مختلفی صورت می گیرد که این روش ها شامل جراحی زیبایی طبیعی،  نیمه فانتزی و فانتزی می باشند. علاوه بر آن بهتر است بدانید که امروزه جراحی بینی دو روش باز و بسته نیز انجام می گردد.

E:\تصویر\Everything about rhinoplasty.png

روش های مختلف جراحی

تفاوت بین جراحی باز و بسته بینی: 

اصلی ترین تفاوت جراحی باز و بسته مربوط به چگونگی انجام برش آن می باشد. در واقع برای انجام جراحی باز بر روی کلوملا برشی زنده می شود. در صورتی که در جراحی بینی به روش بسته نیازی به ایجاد برش نخواهد بود. همچنین در روش عمل بینی بسته جراحی به گونه ‌ای انجام می شود که میزان کبودی و تورم بسیار کمتر از روش باز خواهد بود‌. از دیگر تفاوت های آن ها می توان به زمان جراحی و دوره نقاهت اشاره کرد که این موارد نیز در جراحی بسته نسبت به جراحی باز کمتر می باشد.

سن مناسب عمل بینی: 

سن مناسب برای جراحی بینی از ۲۰ سال به بالا می باشد. اما ممکن است بسیاری از افراد با رسیدن به سن ۱۸ سالگی تصمیم به انجام این جراحی بگیرند. دقت داشته باشید که انجام عمل بینی برای افراد کمتر از ۲۰ سال سن دارند باید حتما توسط یک پزشک ماهر انجام گردد و عواملی مانند میزان رشد شخص به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین دلایل عمل بینی باید از نظر روانشناختی در مورد بررسی قرار بگیرد و فرد از نظر جسمی به بلوغ کامل رسیده باشد.

E:\تصویر\Everything about rhinoplasty.png

سن مناسب

مراحل جراحی بینی به دست بهترین جراح بینی: 

همان طور که در بالا گفته شد اولین مرحله برای انجام جراحی بینی انتخاب بهترین جراح بینی می باشد. در واقع بهترین جراح ابتدا بیمار را از نظر روانشناختی مورد بررسی قرار داده و آزمایشاتی را برای او تجویز می‌ کند. سپس با توجه به نظر بیمار بهترین روش را برای انجام جراحی انتخاب کرده و توصیه های لازم برای انجام عمل بینی را به بیمار ارائه می دهد.

دقت داشته باشید که جلسات مشاوره و معاینه توسط بهترین جراح بینی تنها مربوط به قبل از جراحی نمی باشد و پس از انجام جراحی پزشک برای رسیدن به نتیجه بهتر بیمار تحت معاینه قرار می دهد. همچنین جراح از ماساژهای مخصوص برای فرم دهی بینی استفاده می کند. در صورتی که شما نیز تمایل به انجام جراحی بینی توسط بهترین جراح بینی دارید می توانید به دکتر امیرحسین محمدی مفرد مراجعه نمایید.

انواع فرم بینی: 

یکی از مهم ترین موضوعاتی که قبل از انجام جراحی بینی بین بیمار و پزشک مطرح می شود فرم بینی و چگونگی تغییر آن خواهد بود. به طور کلی بینی ها را به سه دسته بینی استخوانی، بینی گوشتی و بینی نیمه استخوانی یا نیمه گوشتی تقسیم بندی می کنند. سپس جراح با توجه به فرم بینی فرد چگونگی انجام جراحی را تعیین خواهد کرد.

E:\تصویر\Everything about rhinoplasty.png

فرم بینی

چه کسانی داوطلب ایده آل عمل محسوب نمی شوند؟  

در واقع انجام جراحی بینی برای همه افراد مناسب نیست و بعضی از افراد نمی توانند این عمل را انجام دهند. این افراد را می‌ توان شامل افرادی که سن کمتر از ۱۸ سال دارند، افرادی که نمی توانند انتظارات واقع گرایانه داشته باشند، افرادی که قصد دارند خود را شبیه یک هنرپیشه یا شخص دیگری کنند و… دانست.

تفاوت جراحی بینی خانم ها و آقایان: 

بهتر است بدانید در بینی و همچنین پوست صورت خانم ها و آقایان تفاوت هایی وجود دارد که این تفاوت ها می تواند در چگونگی روند جراحی بینی تاثیر گذار باشد. در واقع آناتومی بینی خانم ها و آقایان متفاوت است و مردان دارای بینی بزرگ تری هستند. در نتیجه عمل بینی برای آن ها بیشتر به صورت عمل بینی استخوانی انجام خواهد گرفت. همچنین ضخامت پوست بینی آقایان نسبت به خانم ها بیشتر می باشد. بنابراین پزشک باید دقت بیشتری برای انجام این کار داشته باشد. همچنین فاکتورهای زیبایی از نظر ظاهری برای خانم ها و آقایان متفاوت است و آقایان ترجیح می دهند که نوک بینی آن ها صاف تر باشد. در صورتی که خانم ها بیشتر بینی هایی که روبه بالا هستند را می پسندند.

مدل های بینی: 

در هنگام جراحی بینی مدل های بینی را به سه دسته بینی طبیعی، بینی نیمه فانتزی و بینی غیر طبیعی یا فانتزی تقسیم بندی می کنند. در واقع عمل بینی طبیعی به گونه ای انجام خواهد شد که اشکالات ظاهری بینی مانند افتادگی نوک آن، قوز بینی، انحراف ظاهری و.‌.‌ اصلاح شود. فرم بینی طبیعی به گونه ‌ای می باشد که پس از جراحی کسی متوجه عملی بودن آن نخواهد شد.

اما در مدل نیمه فانتزی پزشک سعی می کند شکل و سایز بینی تناسب داشته باشد. ولی سر بینی کمی بالا داده می شود و پشت آن قوس کمی خواهد داد. در مدل فانتزی یا غیر طبیعی همه چیز فرق می کند و بینی دارای قوس بیش از اندازه خواهد بود. همچنین پره های بینی بیشتر از حد معمولی کوچک می شوند و نوک بینی بالاتر داده خواهد شد.جراحی بینی

E:\تصویر\Everything about rhinoplasty.png

مدل های بینی

عوارض جانبی جراحی بینی: 

توجه داشته باشید اگر جراحی بینی توسط پزشک مجرب و حرفه ‌ای انجام نگردد ممکن است با عوارضی همراه باشد که باعث عدم رضایت بیمار می گردد.  از جمله این عوارض می توان به خونریزی بعد از جراحی، عفونت  خون دماغ شدن، وجود درد، نامتقارن بودن سوراخ ها، باقی ماندن جای بخیه و… اشاره نمود.

 

تغذیه بعد از عمل: 

یکی از مهم ترین نکاتی که باید پس از جراحی بینی به آن دقت کنید آن است که چه تغذیه ای داشته باشید. زیر داشتن یک تغذیه مناسب می تواند در بهبودی سریع تر تاثیر گذار باشد. به طور کلی می توان گفت بعد از انجام عمل بینی باید از خوردن غذاهای سفت بپرهیزید. بنابراین باید از غذاهای نرم استفاده نمایید. همچنین سعی کنید غذاهایی که دارای فیبر هستند مصرف نماید و از مصرف غذاهایی که موجب ایجاد التهاب می شوند بپرهیزید. بهتر است غذاهایی که به نوعی ترمیم کننده زخم هستند استفاده کنید و بیشتر از قبل از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید. البته مصرف غذاهایی که برای کاهش استرس مناسب هستند نیز عالی می باشند.

ورزش کردن بعد از جراحی بینی: 

توجه داشته باشید که پس از انجام جراحی بینی باید حدود ۶ هفته از انجام تمرینات ورزشی بپرهیزید. زیرا انجام ورزش باعث افزایش جریان خون و در نتیجه ایجاد خونریزی یا کبودی بیشتر خواهد شد. در کل به شما پیشنهاد می شود که در این مدت تنها به یک پیاده روی سبک اکتفا نمایید.

استحمام بعد از جراحی بینی: 

پس از جراحی بینی پزشک بینی را با اسپلینت بینی و چسب پانسمان می‌ کند. بنابراین باید از خیس شدن پانسمان جلوگیری کنید. به همین دلیل توصیه می ‌شود که پس از انجام عمل بینی از حمام رفتن خودداری نمایید. در واقع شما می‌ توانید برای تمیز کردن اطراف صورت از پدهای شستشو، مواد پاک کننده غیر صابونی یا حتی مرطوب کننده های بدون عطر استفاده نمایید.

خوابیدن بعد از جراحی بینی: 

پس از انجام جراحی بینی باید در هنگام خواب به چند نکته مهم دقت نمایید تا روند ترمیم با کیفیت بیشتری انجام شود. این نکات شامل موارد زیر است.

 • رو به بالا بخوابید.
 • از کمپرس سرد قبل از خواب استفاده نمایید.
 • فاصله خود را با دیگران حفظ کنید.
 • از مصرف کافئین بپرهیزید.
 • از چند بالش استفاده کنید تا سر بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد.

 

چسب زدن به بینی: 

در نهایت می ‌توان گفت تعویض چسب یا چسب زدن پس از جراحی بینی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و باید در هنگام چسب زدن چند نکته مهم را در نظر بگیرید. برای چسب زدن باید ابتدا چربی زدایی پوست انجام شود. سپس چند چسب کوچک تقریباً چهار قطعه از سمت چپ به راست زده شود. .در نهایت یک چسب u شکل بر روی آن زده خواهد شد.

 

جراحی بینی