عمل بینی استخوانی و همه آنچه در مورد عمل بینی استخوانی می خواهید بدانید
مشاوره قبل از جراحی بینی

عمل بینی استخوانی و همه آنچه در مورد عمل بینی استخوانی می خواهید بدانید

24 دی 1400 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 4 دقیقه

همه آنچه در مورد عمل بینی استخوانی می خواهید بدانید

عکس عمل بینی دکتر محمدی مفرد

عکس عمل بینی دکتر محمدی مفرد

عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی ، بینی استخوانی به بینی گفته می شود که دارای برآمدگی و پل است و باعث می شود بینی به صورت خمیده دیده شود. بسیاری از افراد به دلیل تورم یا پر شدن بینی به پزشک مراجعه می کنند. به این علت که بینی هر فرد ساختار و ویژگی های خاص خود را دارد، بنابراین روش عمل بینی استخوانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در واقع روش جراحی بر اساس تورم بینی تعیین می شود و ویژگی های بینی بین زنان و مردان متفاوت است و این نکته باید در جراحی رعایت شود.

عمل بینی استخوانی شامل برنامه ریزی، آماده سازی و بهبود است.
برای تعیین زمان مناسب جهت انجام جراحی باید به نکات زیر توجه کرد:

 • رسیدن به بلوغ جسمی:
  جراحی باید بعد از اینکه بینی به اندازه کامل خود رسید انجام شود و قبل از آن نباید برای عمل اقدام کنید. توجه داشته باشید که بینی ممکن است به رشد کامل برسد، اما سایر قسمت های صورت هنوز در حال رشد هستند.
 • رسیدن به بلوغ روانشناختی:
  برخی افراد عجولانه برای عمل بینی تصمیم می گیرند، اما به سرعت پشیمان می شوند. چنین افرادی پس از کسب استقلال عقیده و اعتماد به نفس می توانند عمل جراحی را انجام دهند.
این مطلب را هم ببینید
عوارض جراحی بینی چیست؟ آشنایی با عوارض شایع و نادر جراحی بینی

دلیل ایجاد مشکلات بینی استخوانی

برخی از افرادی که بینی استخوانی دارند به اندازه افرادی که بینی گوشتی دارند از مشکلات زیبایی رنج می برند. مشکل تورم بینی ژنتیکی است و رشد بیش از حد غضروف و استخوان بینی منجر به تورم و بیرون زدگی بینی می شود. همچنین به دلیل آسیب دیدگی بینی در دوران کودکی و جوانی، غضروف ها بیش از حد رشد می کنند و این امر باعث تورم بینی می شود.

مشکل تورم بینی در بینی های استخوانی منجر به عدم تعادل در تناسب صورت به خصوص از پهلو می شود. تورم بینی نیز ممکن است ناشی از کاهش هورمون باشد که بر غضروف های بینی تاثیر می گذارد.

اصطلاح بینی گوشتی برای بینی که مشکلات آن پوستی است و بینی استخوانی برای بینی که مشکل آن استخوانی و غضروفی است، به کار می رود.
عمل بینی استخوانی نه تنها به معنی از بین بردن تورم است، بلکه سایر مشکلات بینی مانند بزرگی و انحراف بینی و به اصطلاح بینی عقابی را برطرف می کند.

عمل بینی استخوانی

بهترین جراح بینی خانم ها

 

روش درمان بینی استخوانی

راه های زیادی برای رفع مشکلات بینی استخوانی وجود دارد و اخیرا روش جدیدی برای رفع این مشکلات ابداع شده است که با تزریق برخی مواد سطح ورم بینی صاف می شود. این روش برای افرادی مناسب است که از جراحی می ترسند. عمل بینی استخوانی با بیهوشی عمومی انجام می شود و پس از چند روز بیمار می تواند به خانه برود و باید به مدت یک هفته از مسکن و آرام بخش استفاده کند.

این مطلب را هم ببینید
تیروئید و رابطه آن با جراحی بینی

امکان برگشت بینی استخوانی بعد از عمل

عود تورم بینی نادر است و به ندرت دیده می شود. با مراقبت مناسب می توان این خطا را به حداقل رساند. جراح با شبیه سازی بینی با کاربردهای خاص، نتیجه احتمالی را پیش بینی می کند و از این طریق ممیزان می تواند تناسب بینی جدید را با صورت فرد ببیند.

عوارض جراحی بینی استخوانی

فراموش نکنید که هر عملی می تواند عوارض جانبی داشته باشد. علائم در عمل بینی استخوانی را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

 1. مشکلات تنفسی
 2. مشکلات خارجی بینی

باریک شدن سوراخ بینی ممکن است منجر به مشکلات تنفسی، وادار کردن فرد به تنفس از راه دهان و همچنین کاهش حس بویایی، خشکی گلو در هنگام خواب و تنفس همراه با صدا شود که یکی از عوارض آن است.
انسداد تنفس از طریق بینی می تواند به یکی از دلایل زیر باشد:
1. عدم رفع انسداد در حین جراحی
اگر بینی قبل از عمل انحراف فرکانس داشته باشد باید برداشته شود؛ زیرا بعد از جراحی، بینی کوچک تر می شود. حتی اگر این انحراف کم باشد، مشکل ایجاد می کند، بنابراین باید در حین عمل جراحی برداشته شود.
2.تورم مخاط بینی
تورم غشای مخاطی بینی که می تواند ناشی از سینوس ها یا آلرژی باشد ممکن است منجر به انسداد تنفس شود.
3.چسبیدن مخاط بینی
دستکاری بیش از حد بینی در حین جراحی ممکن است باعث آسیب دیدن مخاط بینی شود و اگر این زخم ها در کنار یکدیگر باشند، هنگام ترمیم به یکدیگر می چسبند و منجر به انسداد می شوند.
4. سوراخ های بینی باریک
5. برداشتن غضروف اضافی بینی

این مطلب را هم ببینید
جراحی بینی بسته و باز چه تفاوتی باهم دارند؟

مراحل عمل بینی استخوانی

مراحل عمل بینی استخوانی به شرح زیر است:

 •  جهت مشاوره با پزشک و رزرو نوبت تماس بگیرید.
 • جلسه مشاوره با پزشک: بیان خواسته های خود برای جراحی بینی، عکس برداری قبل از عمل، شفاف سازی توسط پزشک از نتایج احتمالی جراحی بینی و انتخاب بهترین گزینه درمانی
 • تصمیم نهایی را بگیرید و روز عمل را مشخص کنید.
 •  انجام آزمایشات لازم قبل از عمل: سی تی اسکن با صلاحدید جراح، آزمایش خون و آزمایش کرونا
 •  بررسی کلینیک: برای تکمیل فرم های لازم، مراجعه به بیمارستان، اتاق عمل، ریکاوری و ترخیص (معمولا در همان روز عمل از بیمارستان مرخص می شوید)
 • یک هفته استراح در منزل و رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی طبق دستور پزشک
 •  آتل را بردارید و نتیجه عمل را تماشا کنید (شکل نهایی بینی بعد از عمل ظاهر می شود).
 •  گذاشتن پد بینی به مدت یک ماه پس از برداشتن آتل
 • مراجعه برای ویزیت های بعدی و بررسی پزشک برای معاینات بعد از عمل بسیار مهم است.

عمل بینی استخوانی

مزایای جراحی بینی استخوانی چیست؟

بهبود ظاهر بینی: در عمل بینی استخوانی، بینی فرد کوچک تر شده و فرم آن بهتر می شود. همچنین ضمن تناسب آن با سایر قسمت های صورت، چهره فرد را زیباتر نشان می دهد. از آنجایی که بینی در مرکز صورت قرار دارد، قوز روی بینی بسیار نمایان است. بنابراین، ممکن است پس از یک جراحی بینی برجسته ارتوپدی احساس کنید که چشمان شما جذاب تر شده است.

بهبود تنفس: افرادی که بینی عقابی دارند معمولا از انحراف بینی و مشکلات تنفسی نیز رنج می برند. بنابراین با جراحی بینی این انحراف داخلی و مشکلات ساختار بینی نیز برطرف می شود. با اصلاح انحراف بینی، تنفس فرد نیز بهبود می یابد.

این مطلب را هم ببینید
استفاده از عینک بعد از عمل بینی

 

در صورتی که دارای مشکلات بینی استخوانی هستید یا از اختلال تنفسی ناشی از این مشکلات رنج می برید، همین امروز برای مشاوره با متخصص تماس بگیرید.