عوارض عمل بینی و معایب آن + دکتر محمدی مفرد

عوارض عمل بینی و معایب آن + دکتر محمدی مفرد

30 مهر 1401 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 9 دقیقه

فرایند جراحی بینی تان به پایان رسیده و بی صبرانه منتظر مشاهده نسخه بهتری از خودتان هستید که مدت هاست تصویر آن را در ذهن تان ترسیم کرده اید. این لحظه برای شما چیزی شبیه به بیرون آمدن اشعه های نور خورشید در دل مه صبحگاهی می باشد که مشاهده شکوه آن ، لبخند را بر روی لب های تان می نشاند. هیچکدام از شما دوست ندارید تجربه این لحظه با شکوه با بروز عوارض عمل بینی نا خوشایند به سراب تبدیل شود. پس باید هوشمندانه قدم بردارید. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین دکتر جراح بینی تهران ، راز برداشتن این قدم هوشمندانه را دقت عمل به خرج دادن و انجام یک تحقیق جامع و کامل در انتخاب یک جراح خوب می داند. لبخند رضایت بیمار از نتیجه چشم نواز جراحی ، پاداشی است که بیمار به پزشک خود در قبال دادن فرصت تجربه این لحظه شکوهمند ، ارزانی می نماید.

عوارض عمل بینی - دکتر محمدی مفرد

مشکلات زیبایی ، یکی از عوارض عمل بینی

یکی از رایج ترین عوارض جراحی بینی ، بینی جدیدی است که مورد علاقه بیمار نبوده و بیمار از نتیجه به دست آمده رضایت ندارد. برای مثال ، بعد از یک پروسیجر جراحی نا موفق ، ممکن است بینی شما بیش از اندازه دست کاری شده باشد یا اصلاحات در حد مطلوب و لازم بر روی این اندام انجام نگرفته باشد. گاهی هنوز بر روی بینی بیمار برآمدگی ، بدشکلی های گوناگون ، شکل ظاهری منقار مانند ، پل بینی نا متقارن یا نوک بینی که بیش از اندازه جمع شده است و با سایر بخش های بینی دارای هارمونی و هماهنگی نمی باشد ، مشاهده می شود. در برخی موارد نیز بینی هیچ جذابیتی نداشته یا کاملاً غیر طبیعی به نظر می رسد و همین امر باعث می شود که بیمار هر بار که در آیینه به بینی خود نگاه می کند ، با دیدن این عوارض عمل بینی از نتیجه جراحی خود نا امید شود. در بسیاری از این موارد ، تنها راه حل ، انجام جراحی بینی ترمیمی به دست یک جراح ماهر و با تجربه است که با استفاده از گرافت های غضروفی ، به رفع ایرادات مربوط به عوارض جراحی بینی پرداخته و نهایتاً بینی را خلق کند که هیچ یک از ایرادات فوق در آن وجود نداشته نداشته باشد. متاسفانه بینی یک اندام بسیار ظریف و پیچیده است و جراحی آن به شکلی به دور از عوارض عمل زیبایی بینی ، به سطح مهارت بسیار بالایی نیاز دارد.

بمنظور پیشگیری از بروز عوارض عمل بینی ناخوشایندی که آنها را بر شمردیم ، دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران ، دو مهارت مهم را در پروسیجرهای رینوپلاستی خود می گنجاند : تخصص فنی و نگاه هنری. این دو فاکتور از این جهت حائز اهمیت هستند که تحت آنها ، رينوپلاستي ، مجموعه ای متشکل از هنر و علم محسوب می شود. به این ترتیب ، ظرافت و دستاورد فنی برای تضمین خلق یک نتیجه موفقیت آمیز مورد نیاز می باشد. دکتر مفرد برای جلسه مشاوره ، اهمیت به سزایی قایل است چرا که در طول این جلسه ، جزئیات آناتومی بینی مورد بررسی قرار می گیرد و آنچه در بینی تغییر در آن مورد نیاز است ، مشخص می شود. در طول این جلسه از شما عکس هایی از زوایای مختلف گرفته می شود. سپس با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته نرم افزارهای کامپیوتری ، تغییرات مد نظر بر روی تصاویر گرفته شده ، طراحی می گردد. این پزشک معتقد است که برگزاری یک جلسه مشاوره سریع و کوتاه ، علت اصلی خلق نتیجه ای است که نمی تواند رضایت بیمار را جلب کند. او با شما به صراحت و به شکلی شفاف سخن می گوید و تمام محدودیت های بینی شما را بررسی کرده و بیان می کند که آیا اهداف مورد نظر شما بر اساس ویژگی های بینی تان ، قابل دستیابی هست یا خیر.

خونریزی و عفونت پس از عمل جراحی بینی

خونریزی و عفونت دو مورد بسیار نادر از عوارض عمل بینی در میان بیماران جراحی شده به دست دکتر امیر حسین محمدی مفرد می باشند ولی از نظر این پزشک با تجربه ، اطلاع رسانی درباره این عوارض جراحی زیبایی بینی به بیماران در طول جلسه مشاوره ، امری ضروری محسوب می شود. هر زمان که تحت جراحی قرار می گیرید ، این احتمال وجود دارد که دچار خونریزی شدید و عفونت جدی شوید. خوشبختانه ، اقداماتی وجود دارد که جراح با اتخاذ آنها می تواند خطر بروز این عوارض عمل بینی را به حداقل رسانده و فرایند جراحی را به یک پروسیجر بی خطر تبدیل نماید. برای مثال ، دکتر مفرد با صدور دستور توقف مصرف برخی دارو ها ، مکمل ها و داروهای ضد التهاب ، در طول دو هفته منتهی به روز جراحی دماغ ، از بروز خطر خونریزی ، جلوگیری می کند. بمنظور پیشگیری از بروز عفونت ، جراح در طول یک هفته قبل از جراحی ، در مرحله آماده شدن برای فرایند ، استفاده از کرم آنتی بیوتیک قوی را تجویز می کند. بعلاوه ، در طول جراحی و پس از آن ، آنتی بیوتیک ها را جهت استفاده در طول دوره ریکاوری ، در فهرست داروهای تجویز شده قرار می دهد. بعلاوه ، دستورالعمل های مربوط به مراقبت های بعد از جراحی را نیز توصیه می کند که به عنوان یک راهنما ، ضریب ایمنی و سلامت را در طول دوره بهبود بینی ، افزایش می دهند.

چالش های تنفسی از دیگر عوارض عمل بینی

چالش های تنفسی یکی از خطرناک ترین عوارض جراحی بینی است. بیشتر جراحی های زیبایی ، هدف کوچک کردن بینی را دنبال می کنند. این کوچک تر شدن اندازه ، به بهای تخریب عملکرد بینی که همان نفس کشیدن از راه این اندام است ، تمام می شود. بینی ضعیف می شود و به این ترتیب ، در طول گذر زمان ، مجاری بینی تنگ می شوند و نتیجه آن کاهش کیفیت تنفس از راه بینی خواهد بود. این تنگ شدن راه بینی به شکل مشکلاتی از قبیل خرخر کردن در هنگام خواب ، کاهش سطح تحمل در زمان ورزش کردن و بروز دشواری هایی در زمان خواب بروز می کند. بمنظور پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی ، دکتر مفرد از دستاورد بازسازی بینی به جای کوچک کردن بینی استفاده می کند. این بدان معناست که در کنار خلق یک ظاهر جذاب تر در بینی ، او انسجام و یکپارچگی بینی را حفظ می نماید تا آسیبی به عملکرد این اندام یعنی تنفس وارد نشود. او برای تحقق این هدف ، از گرافت های غضروفی در بخش هایی از بینی که ضعیف بودن چارچوب در آنها قابل پیش بینی می باشد ، استفاده می کند. به این ترتیب ، نه تنها تنفس بیمار با مشکلی روبرو نمی شود بلکه چارچوب بینی نیز به میزان قابل ملاحظه ای بهبود یافته و بیمار صاحب یک بینی می شود که هم از نظر عملکرد و هم از نظر شکل ظاهر در یک سطح استاندارد قرار دارد.

اسکارهای رینوپلاستی عارضه احتمالی دیگر عمل زیبایی بینی

جراحی دماغ به دو روش قابل اجرا می باشد. اولین دستاورد ، جراحی به روش بسته است که در آن برش ها در داخل بینی ایجاد می شود. دومین روش ، دستاورد جراحی به روش باز است که علاوه بر برش های داخلی ، یک برش ظریف در ساختار خارجی بینی در پوستی که سوراخ چپ را به سوراخ راست بینی متصل می کند ایجاد می شود. در هر دو دستاورد ، شکل گیری بافت اسکار ، می تواند به بروز عوارض عمل بینی منجر شود. برای مثال ، بافت اسکار تهاجمی داخل بینی گاهی حجیم می شود و باعث به وجود آمدن یک کانتور بینی نا هماهنگ می گردد. اسکارهای قابل رویت در خارج  بینی می تواند شکل ظاهری بینی را تخریب کرده و در برخی موارد ، جراحی ترمیمی مورد نیاز خواهد بود.

دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، به خوبی درک می کند که بیماران تا چه اندازه نسبت به اسکارهای جراحی بینی حساس هستند. به همین دلیل ، تمام مهارت و تجربه خود را به کار می گیرد تا جراحی را به شکلی اجرا کند که آثار باقی مانده از برش ها ، بسیار ظریف بوده و در طول دوره بهبود ، به طور کامل ، محو شوند. او شخصاً برش ها را بخیه می زند تا مطمئن شود که بهترین نتیجه زیبایی از فرایند به دست خواهد آمد. وقت گذاشتن و دقت عمل به خرج دادن ، دو فاکتوری هستند که این جراح متعهد ، برای تامین رضایت بیمار خود ، در سرلوحه کار قرار می دهد.

سوراخ شدن سپتوم پس از جراحی

سپتوم بینی شما دیواره ای است که مجرای عبور هوا در سمت چپ و راست را از هم جدا می کند. در برخی موارد بسیار نادر ، ممکن است این دیواره در طول فرایند جراحی ، دچار آسیب دیدگی شود. به این ترتیب ، فشار بینی افزایش یافته و بینی در طول نفس کشیدن ، صدایی شبیه به سوت زدن را از خود تولید می کند. همچنین در برخی مواقع ، تخلیه ترشحات خونابه ای ، درد و تخریب بینی به مرور زمان ، اتفاق می افتد.

اینکه این عوارض عمل بینی در طول فرایند جراحی شما اتفاق بیافتد یا خیر ، کاملاً به متخصص جراح مورد انتخاب شما بستگی دارد. به همین دلیل ، انتخاب دقیق بهترین جراح بینی ، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، متخصص فک ، صورت و زیبایی بینی ، با به کار گیری یک دستاورد بسیار دقیق و اجرای جراحی با ظرافت و دقت تمام ، از بروز این عارضه جانبی ، جلوگیری به عمل می آورد.

تورم و کبودی بعد از عمل

ورم بینی یک عارضه جانبی کاملاً طبیعی بوده و چیزی نیست که نگران آن باشید. کبودی نیز بعد از جراحی به شکل لکه های تیره پدیدار می شود و به مرور زمان در طول یک هفته اول بعد از جراحی محو می گردد. در حالت نرمال ، کلیه کبودی های مربوط به جراحی باید حداکثر در طول یک دوره دو هفته ای از بین برود. تورم در طول چند روز اول بعد از عمل ، به حداکثر سطح خود می رسد ولی ظرف یک هفته روند نزولی یافته و به مرور کاهش می یابد. بخش عمده تورم در حالت نرمال باید در طول یک دوره شش هفته ای فروکش کرده و شکل بینی نمایان شود. پزشک برای کمک به کاهش تورم ، توصیه هایی را در اختیار بیمار قرار می دهد. به این ترتیب ، بیمار می تواند از شانس یک دوره بهبود هموار بهره مند شود. برخی از توصیه ها برای به حداقل رساندن این مورد از عوارض جراحی بینی ، به شرح زیر می باشد :

 1. حتی المقدور در زمان استراحت ، سر خود را در موقعیت بالاتر نسبت به بدن قرار دهید.
 2. مقدار زیادی آب بنوشید.
 3. غذاهای حاوی ویتامین K فراوان میل کرده و مصرف نمک را به حداقل برسانید.
 4. از کمپرس یخ در اطراف بینی و روی گونه ها استفاده کنید.
 5. مکمل طبیعی آرنیکا و بروملائین را مورد استفاده قرار دهید.
 6. مراقب باشید گچ بینی تان خیس نشود.
 7. از فعالیت های فیزیکی سنگین در طول دو هفته اول بعد از عمل بینی خودداری کنید.
 8. سیگار کشیدن را ترک کنید.

خطرات بیهوشی عمل بینی

خطرات بیهوشی نیز از عوارض عمل بینی محسوب می شود و محدوده وسیعی را دربر می گیرد. خطراتی که ریسک بالایی دارند شامل مرگ، تشنج و آمبولی ریه می شوند. مشکلاتی با ریسک کمتر نیز وجود دارند که می توان به حالت تهوع، استفراغ، تاری دید، سردرد، هذیان گفتن، اختلال در حس شناختی و ادراک اشاره کرد. دقت داشته باشید که انتخاب نوع بیهوشی نه تنها روی نتیجه، بلکه روی عوارض عمل بینی نیز تاثیر می گذارد. در کل این عوارض جانبی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • واکنش های آلرژیک و بروز حساسیت
 • سرگیجه و ضعف پس از جراحی
 • احساس خارش در قسمت هایی از بدن
 • مشکل در ادرار
 • فراموشی که اغلب در بیماران مسن تر رخ می دهد و موقتی است. اما امکان دارد مدت بیشتری نیز ماندگار باشد.
 • در حین رینوپلاستی، ممکن است یک لوله داخل دهان قرار بگیرد تا به تنفس کمک کند. همین امر می تواند موجب درد در گلو شود.
 • وقوع مشکلات حیاتی در بیماران قلبی و ریوی
 • تب و لرز که از چند دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد

عدم تقارن سوراخ های بینی

نامتقارن شدن دماغ یکی از عوارض عمل بینی است که در موارد زیادی رخ می دهد. این امر می تواند در نتیجه تورم یا دستکاری بافت در حین این پروسه باشد. علاوه بر این، ایجاد اسکار نیز روی این مسئله تاثیرگذار است. در آخر اگر جراح دقت کافی را به خرج ندهد، با آسیب به اعصاب می تواند ریسک نامساوی شدن سوراخ های بینی را بالا ببرد. شما می توانید با در نظر گرفتن تمامی جوانب احتیاط و انتخاب بهترین پزشک برای جراحی بینی، احتمال وقوع این عارضه را تا حد زیادی پایین آورید.

آیا می توان این مشکل را رفع کرد؟

اگر این اتفاق برای شما رخ داد، می توانید چند اقدام برای بهبود ظاهر خود را پیش بگیرید. یکی از این اقدامات تزریق فیلر می باشد که یک روش سریع و غیر تهاجمی است. مورد دیگر جراحی بینی ترمیمی است که توسط متخصص آن انجام می پذیرد.

بی حسی پس از جراحی بینی

بیماران رینوپلاستی و سپتوپلاستی تا چند ماه پس از انجام این پروسه در تیغه یا نوک بینی دچار بی حسی می شوند. این موضوع از عوارض عمل بینی است، اما به ندرت رخ می دهد. معمولا از نشانه های برگشت احساس لامسه، تیر کشیدن دماغ است، چون پایانه های عصبی در حال بهبود یافتن هستند. خبر خوب اینکه به خاطر همین بی حسی درد ناشی از رینوپلاستی حس نمی شود.

بویایی بعد از عمل بینی

این پروسیجر امکان دارد باعث تغییر در حس بویایی و یا از بین رفتن آن شود. اما نگران نباشید چون این عارضه موقتی است و حدود سه تا شش هفته بعد باز می گردد. از عوارض عمل بینی، می توان به احساس بوی بد داخل بینی نیز اشاره کرد. این امر می تواند به علت ترشحات داخل آن باشد. اما این تنها علت نیست و انباشته شدن مخاط هم به این مشکل می افزاید. دقیقا به همین خاطر باید اهمیت ویژه ای برای حفظ بهداشت بینی داشته باشید و از دستورات جراح پیروی کنید تا دچار این مشکلات و عفونت نشوید.

 • لطفا نام و نام خانوادگي خود را براي ما بنويسيد
 • لطفا تلفن همراه خود را جهت تماس و مشاوره رايگان كارشناسان ما وارد نماييد