رینوپلاستی یا عمل بینی

30 آذر 1400 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 10 دقیقه

رینوپلاستی یا عمل بینی چیست

رینوپلاستی یا عمل بینی

رینوپلاستی یا عمل بینی

ریشه کلمه رینوپلاستی در واقع یونانی است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای تغییر ساختار است. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، رینوپلاستی یک روش عمل زیبایی بینی است که می تواند بینی شما را به شکل و فرم دلخواه شما برساند. در این جراحی معمولا بینی از قسمت پایینی شکافته شده و سپس با توجه به تغییراتی که مورد نیاز است، می توان پره های بینی، غضروف، شکل و فرم استخوان بینی را تغییر داد.

رینوپلاستی را همچنین می توان برای رفع مشکلات تنفسی یا پولیپ استفاده کرد. در این جراحی استخوان تقسیم کننده داخلی بینی و غضروف آن صاف شده تا گرفتگی بینی رفع شده و فرد بتواند به خوبی و به راحتی نفس بکشد. همچنین با توجه به مشکل و نیاز بیمار، در این عمل زیبایی و درمانی بینی، پزشک معالج می تواند دیواره های کناری بینی را نیز صاف کرده تا هم بینی شکلی زیبا به خود گرفته و هم مشکلات تنفسی فرد رفع شود.

انواع روشهای جراحی رینوپلاستی

جراحی زیبای بینی با دو روش باز و بسته انجام می شود

رینوپلاستی به چه منظور انجام می شود؟

رینوپلاستی می تواند اندازه، شکل یا تناسب بینی شما را تغییر دهد. این عمل ممکن است برای اصلاح ناهنجاری های ناشی از جراحات، تصحیح نقص مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفسی انجام شود.

جراحی رینوپلاستی بینی باز

یکی از روش های انجام رینوپلاستی جراحی بینی باز است. در این نوع جراحی زیبایی پزشک تمامی بخش های بینی دسترسی داشته و می تواند با آزادی بیشتری تغییرات مورد نظر را اعمال کند. این عمل زیبایی رایج ترین نوع رینوپلاستی است که بسیاری از پزشکان و مراجعان آن را انتخاب می کنند.

از این روش رینوپلاستی می توان برای رفع مشکل و زیبا کردن بینی در مدل های مختلف بینی گوشتی، بینی های دارای قوز و یا انحراف استفاده کرد. اگر بینی شما نیاز به تغییراتی از قبیل بیرون آمدن و یا تو رفتن دارد، بدون شک پزشک شما این روش را پیشنهاد خواهد داد. مدت زمان انجام این نوع رینوپلاستی از انواع دیگر بیشتر است و شما بعد از آن نیاز به مراقبت های بیشتری دارید.

جراحی رینوپلاستی بینی بسته

اگر شما به دنبال تغییرات جزئی در بینی تان هستید، این روش رینوپلاستی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در این روش ممکن است تنها یک برش ریز در قسمت پایینی بینی زده شده و یا تمام عمل از طریق حفره های بینی انجام شود. با توجه به نوع این عمل بینی شما کم ترین مقدار تورم، درد و مشکلات بعد از عمل را جربه خواهید کرد.

این روش همچنین برای افرادی که دوست ندارند جای بخیه حتی برای زمان کوتاهی نیز روی صورت آن ها بماند، مناسب است.

رینوپلاستی یا عمل بینی

رینوپلاستی یا عمل بینی

چه افرادی کاندید جراحی رینوپلاستی هستند؟

در صورتی که شرایط شما یک یا تعدادی از موارد زیر باشد، این عمل زیبایی می تواند برای شما مفید و مناسب باشد.

 1. اگر مشکل تنفسی دارید اما ظاهر بینی تان خوب است. در این شرایط می توانید بدون تغییر فرم بینی خود، مشکلات تنفسی خود را برای همیشه رفع کنید.
 2. اگر بینی شما در یک حادثه دچار شکستگی آسیب شده باشد، با استفاده از رینوپلاستی می توانید هم فرم بینی را به شکل دلخواه درآورده و هم مشکلاتی را که در اثر ضربه ایجاد شده اند برطرف کنید.
 3. اگر مشکلات شما ژنتیکی یا مادرزادی است، با این روش می توانید با خیال آسوده مشکلات زیبایی و تنفسی خود را رفع کنید.
 4. اگر بینی شما بزرگ است، با رینوپلاستی می توانید اندازه آن را کاملا با دیگر اجزای صورت خود متناسب کنید.
 5. اگر بعد از عمل جراحی بینی، بینی شما از فرم افتاده یا از شکل آن راضی نیستید، می توانید با استفاده از رینوپلاستی دقیقا به چیزی که می خواهید برسید.
 6. اگر در بینی خود احساس عدم تقارن و قرینگی دارید، این عمل زیبایی می تواند مشکل شما را رفع کند.
 7. اگر نوک بینی شما افتاده و باعث می شود فاصله بینی و لب شما کم تر از چیزی که هست نشان دهد، این عمل می تواند زیبایی واقعی صورت را به شما برگرداند.
 8. اگر بینی شما پهن است و یا سوراخ های آن بزرگ است، رینوپلاستی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

لازم به ذکر است که این عمل زیبایی محدودیت جنسیتی ندارد و هم آقایان و هم خانم ها می توانند از آن برای تغییر فرم بینی و مشکلات تنفسی استفاده کنند. در مورد محدودیت سنی بسیاری از پزشکان معتقد هستند که بهتر است این عمل زیبایی بعد از ۱۸ سالگی انجام شود و انجام آن را برای نوجوانان کم تر از ۱۸ سال توصیه نمی کنند. زیرا تا قبل از این سن هنوز جهش رشد نوجوانان تکمیل نشده و ممکن است بعد از انجام عمل، بینی مجددا تغییر شکل دهد.

 

رینوپلاستی چه مشکلاتی را می تواند برطرف کند؟

مشکلاتی از جمله:

 • بزرگی اندازه بینی
 • قوز بینی
 • زاویه کم بین بینی، لب و افتادگی نوک بینی
 • بینی پهن
 • بزرگی سوراخ های بینی
 • فاصله زیاد نوک بینی تا صورت
 • عدم قرینگی بینی
 • ظاهر نامناسب بعد از جراحی
رینوپلاستی یا عمل بینی

رینوپلاستی یا عمل بینی

انواع مشکلات زیبایی بینی

در عمل رینوپلاستی پزشک سعی دارد تا مشکلات زیبایی بینی فرد را که در زیر به آن اشاره میکنیم برطرف سازد:

نوک غیر معمول بینی در بعضی افراد یک طرف نوک بینی متفاوت از طرف دیگر است. به عنوان مثال یک طرف بینی ممکن است بزرگتر، کوچکتر یا به سمتی منحرف شده باشد. عمدتاً شکل نوک بینی مربوط به غضروف زمینه‌ای آن است.
بینی کج : بینی کج ناشی از عدم قرار گرفتن استخوان‌های بینی یا تیغه بینی در خط وسط صورت است که نتیجه آن این است که بینی به یک سمت کج می‌شود.
بینی پهن : بینی پهن می‌تواند ناشی از پوست ضخیم اطراف بینی یا شکل ساختار استخوانی آن باشد.
بزرگی بینی : بیشتر بینی‌های بزرگ ساختار استخوانی دارند بنابراین تغییر شکل آن‌ها آسان است. البته نباید از جراح انتظار داشتن بینی خیلی کوچکی را داشته باشید. همچنین بینی بعضی افراد ممکن است در مراحل بعدی زندگی مثلاً به دلیل ابتلا به مراحل پیشرفته بیماری پوستی روزاسه بزرگ شود. در این موارد، جراحی بینی برای تغییر شکل آن ضروری‌تر است.
کوچکی بینی: همه افراد بینی کوچکتری نمی‌خواهند. ممکن است به دلیل حادثه‌ای، پل بینی شما خرد شده باشد یا به طور ذاتی بینی خیلی کوچکی داشته باشید که در این حالت با بزرگ شدن اندازه آن زیباتر به نظر خواهید رسید.
بینی بلند: بینی بلند معمولاً از روبه‌رو معمولی به نظر می‌رسد اما بلندی آن زمانی که کسی از نیم‌رخ به شما نگاه می‌کند، کاملاً آشکار است. جراح با کاهش طول غضروف زمینه‌ای، کوتاه کردن سپتوم بینی یا از بین بردن پوست درون سوراخ‌های بینی می‌تواند طول بینی را کم کند.
دارا بودن قوز در بینی : برجستگی‌های روی بینی نتیجه آسیب بینی یا ژنتیکی است. برآمدگی‌های بینی برای هر نوع و شکل از بینی رخ می‌دهد.
سوراخ‌های بزرگ بینی : این حالت در نژادهای خاص غالب‌تر است به همین دلیل اغلب تحت عنوان رینوپلاستی قومیتی هم خوانده می‌شود.
افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی ولب
عدم قرینگی در بینی

توصیه های قبل از انجام رینوپلاستی

قبل از ان که برای انجام رینوپلاستی اقدام کنید، حتما مراکز مختلفی که این عمل زیبایی را انجام می دهند را بررسی کرده و نمونه کارهای آن ها را ببنیید. این کار به شما کمک می کند بتوانید بهترین مرکز را برای عمل زیبایی خود انتخاب کنید. حتما قبل از عمل جراحی یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص داشته باشید تا دقیقا فرم بینی و مشکلات آن را بررسی کرده و بتواند مناسب ترین تکنیک را برای شما انتخاب کند.

راجع به تاریخچه پزشکی خود با پزشک متخصص صحبت کرده و اگر بیماری خاصی دارید و داروی خاصی مصرف می کنید، حتما این مورد را با او در میان بگذارید. مهم ترین بیماری برای انجام رینوپلاستی هموفیلی است که ممکن است حین عمل باعث خونریزی بیش از حد شود، حتما در جلسه مشاوره این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

پزشک بعد از معاینه بینی شما، برای بررسی بیشتر و مقایسه قبل و بعد از عمل از زوایای مختلف از بینی شما عکس می گیرد. آزمایش های مخصوصی برای شما می نویسد که قبل از عمل باید آن ها را انجام دهید. همچنین اگر قصد دارید همراه با عمل رینوپلاستی عمل های دیگری مثلا روی چانه انجام دهید، این مورد را نیز به پزشک خود بگویید تا بهترین راهکار برای شما انتخاب شود.

از دو هفته قبل از رینوپلاستی از خوردن داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. زیرا رقیق شدن خون شما حین عمل می تواند دردسرساز شده و باعث خونریزی بیش از حد هنگام جراحی شود.

اقدامات لازم قبل از رینوپلاستی

قبل از برنامه ریزی رینوپلاستی، شما باید با جراح خود ملاقات کنید تا عوامل مهمی را که تعیین کننده این هستند که آیا جراحی برای شما مناسب است، بررسی شوند. این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است:

 

سابقه پزشکی شما

مهمترین سؤالی که پزشکتان از شما می پرسد انگیزه شما برای انجام عمل جراحی و اهداف شما است. پزشک شما همچنین درباره سابقه پزشکی شما، از جمله سابقه انسداد بینی، جراحی و هر نوع دارویی که مصرف می کنید، سوال می کند. اگر دچار اختلال خونریزی نظیر هموفیلی هستید، ممکن است کاندید مناسبی برای رینوپلاستی نباشید. در جلسه مشاوره توضیح در مورد داروهایی که در حال مصرف آن ها هستید و گزارش بیماری های خاص خود، جزو الزامات است.

معاینه

پزشک شما یک معاینه کامل، شامل آزمایش هایی مانند آزمایش خون انجام خواهد داد. او همچنین پوست و داخل و خارج بینی شما را بررسی خواهد کرد. معاینه به پزشک شما کمک می کند که متوجه شود چه تغییراتی مورد نیاز است و ویژگی های جسمی شما – مثلا ضخامت پوست و یا قدرت غضروف در انتهای بینی شما – که ممکن است روی نتایج شما تاثیر گذارند، چگونه است. معاینه همچنین برای تعیین تاثیر رینوپلاستی بر تنفس شما ضروری است.

عکس ها

فردی در دفتر دکتر شما ممکن است عکس هایی از زوایای مختلف از شما بگیرد. جراح شما ممکن است با استفاده از نرم افزار کامپیوتر عکس های شما را دستکاری کند تا به شما نشان دهد که چه نوع نتایجی ممکن است از جراحی بینی شما حاصل شود. پزشک شما از این عکس ها برای ارزیابی های قبل و بعد از عمل، مرجع در طی عمل جراحی و بررسی های طولانی مدت استفاده خواهد کرد. مهمتر از همه، عکس ها اجازه بحث در مورد اهداف جراحی را می دهند.

بحث درباره انتظارات شما

شما و دکتر شما باید در مورد انگیزه ها و انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح می دهد که رینوپلاستی چه کارهایی می تواند و یا نمی تواند برای شما انجام دهد و نتایج شما به چه صورت است. این طبیعی است که مردم خجالت بکشند در مورد ظاهر خود بحث کنند، اما بسیار مهم است که با جراح خود در مورد خواسته ها و اهداف جراحی خود گفتگو کنید. گاهی اوقات جراح شما ممکن است راجع به انجام عمل جراحی برای زاویه دهی چانه شما صحبت کند. این به این دلیل است که یک چانه کوچک باعث توهم یک بینی بزرگتر می شود. لازم نیست در این شرایط جراحی چانه انجام شود، اما اینکار می تواند مشخصات صورت شما را متعادل سازد.

هنگامی که عمل جراحی برنامه ریزی شده است، در صورتی که از یک روش سرپایی استفاده می کنید، باید همراهی داشته باشید که شما را به خانه ببرد. برای چند روز اول بعد از بیهوشی، ممکن است دچار اختلال حافظه، زمان واکنش آهسته و اختلال در قضاوت شوید. بنابراین از یک عضو خانواده یا دوست بخواهید که یکی دو روز به شما برای انجام مراقبت های شخصی کمک کند تا شما ریکاوری شوید.

رینوپلاستی یا عمل بینی

رینوپلاستی یا عمل بینی

 

اقدامات لازم پس از رینوپلاستی

یکی از مهم ترین مراحل موفقیت در هر عمل زیبایی، مراقبت هایی است که بعد از آن باید انجام دهید. اگر شما درباره مراقبت های بعد از رینوپلاستی بی تفاوت باشید و تصور کنید که با انجام عمل تمام راه را رفته اید، احتمالا تنها چند روز بعد از عمل با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. بنابراین مراقبت های بعد از رینوپلاستی را جدی بگیرید. این مراقبت ها حتما توسط پزشک مرکز به شما گفته خواهد شد. مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

درد بعد از انجام رینوپلاستی معمولا کم و قابل تحمل است و پزشک شما متناسب با آن برای شما مسکن تجویز می کند. حتما داروهای نوشته شده توسط پزشکتان را به موقع و به اندازه مصرف کنید.
تا چند روز بعد از عمل بینی، سعی کنید سر خود را خم نکرده و آن را بالا نگه دارید. این کار هم به تنفس شما کمک کرده و هم میزان تورم را کاهش می دهد.
تا ۷۲ ساعت بعد از انجام عمل می توانید از یک کمپرس آب یخ سبک برای کاهش تورم و کبودی استفاده کنید.
تا چند هفته بعد از انجام رینوپلاستی کاملا مراقب باشید که ضربه ای به بینی شما وارد نشود. زیرا بینی طی چند هفته بعد از عمل آسیب پذیر بوده و ممکن است شما را مجبور به انجام عمل مجدد کند.
بعد از انجام رینوپلاستی تا چند هفته آب بسیار بنوشید.
سعی کنید تا یک هفته بعد از انجام عمل در برابر نور خورشید قرار نگیرید.
حداقل تا ۳ هفته بعد از انجام عمل، استخر نرفته و تا ۳ ماه فعالیت های ورزشی سنگین انجام ندهید.
حتما بعد از عمل تا حداقل دو هفته به پشت بخوابید و مراقب باشید حالت خوابیدنتان به شکلی نباشد که به بینی فشار بیاید.
تا چند روز بعد از انجام عمل غذاهای نرم بخورید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن مداوم دارند خودداری کنید.
تا یک ماه فین نکنید و هیچ فشاری به بینی نیاورید.
سعی کنید از خودتان مراقبت کرده تا سرما نخورید. عطسه و سرفه های مداوم می تواند بر نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارد.
بعد از ۳ روز عمل جراحی می توانید جای کمپرس سرد را با گرم عوض کرده و روی بینی قرار دهید.
حتما تا چند روز لباس های دکمه دار بپوشید تا برای تعویض لباس دچار مشکل نشوید.
طی یک هفته ای که بینی شما گچ یا آتل دارد از خیس و مرطوب شدن آن جلوگیری کنید.
حداقل تا ۳ روز بعد از رینوپلاستی دوش نگیرید.
مصرف نمک و غذاهای چرب را کاهش دهید تا میزان تورم کم تر شود.

مزایا رینوپلاستی

از مزایای رینوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنفس از بینی شما بهبود پیدا می کند.
بینی شما خوش فرم و زیبا خواهد شد.
اندازه بینی متناسب با دیگر اجزای صورت خواهد شد.
مشکلات جزئی بینی شما مانند عدم تقارن، اندازه پره ها، قوزهای جزئی تا بزرگ و غیره رفع می شود.
از دیگر مزایای رینوپلاستی بدون شک افزایش اعتماد به نفس و خلق و خوی افراد است. زیرا بدون شک شما بعد از انجام عمل زیباتر از قبل خواهید شد.

هزینه رینوپلاستی چقدر است؟

برای هزینه رینوپلاستی یا هر عمل دیگر باید فاکتورهای مختلف را در نظر گرفت. این که شما در چه شهر و کشوری زندگی می کنید، نوع عمل و تکنیک رینوپلاستی شما کدام یک از موارد گفته شده است، عمل شما درمانی، زیبایی و یا هر دو است؟ تخصص و تجربه پزشک شما چقدر است؟ میزان پیچیدگی و سختی عمل چه اندازه است و غیره. همه این موارد جز فاکتورهایی هستند که بر هزینه رینوپلاستی شما تاثیرگذار خواهد بود.