از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی

از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی

6 شهریور 1401 جراحی زیبایی بینی مقالات
زمان مطالعه : 6 دقیقه

وجود ایرادات در بینی ، افراد را مجاب می کند تا برای بهبود دادن کیفیت چهره و ویژگی های ظاهری خود ، از مزایای عمل بینی بهره مند شوند. این فرایند با داشتن قابلیت رفع بسیاری از ناهنجاری ها در شکل و عملکرد بینی می تواند شما را صاحب بینی نماید که علاوه بر کمک به زیباتر دیده شدن چهره تان ، در ارتقاء کیفیت تنفس از راه بینی نیز بسیار موثر واقع شود. دستیابی به چنین مزایایی از طریق ایجاد برش هایی داخلی و خارجی در بینی ، با هدف دستیابی به چارچوب داخلی بینی و ایجاد اصلاحات در این اندام محقق می شود. برش خارجی بینی ، برشی است که به اشکال هندسی مختلف به شکلی ظریف بمنظور بر جای ماندن حداقل اثر از آن ، در فاصله بین دو سوراخ بینی در ناحیه ای به نام کلوما ایجاد می شود. یک جراح ماهر و با تجربه ، تلاش می کند تا با ایجاد این برش در یک موقعیت استراتژیک ، بعد از سپری شدن فرایند بهبود ، عملاً هیچ اثری از آن بر روی پوست باقی نمانده و نتیجه جراحی ، طبیعی تر به نظر برسد. برش های داخلی همانطور که از نامشان پیداست ، در سوراخ های بینی ایجاد می شوند. پزشک بنا به تشخیص خود از بخیه های جذبی یا غیر جذبی برای بستن این برش ها استفاده می کند. حال اینکه یکی از دغدغه های بیماران داوطلب جراحی بینی ، بر جای ماندن جای زخم بعد از عمل و چگونگی از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی می باشد. در ادامه مقاله ، دکتر امیر حسین محمدی مفرد ، بهترین جراح بینی تهران ، درباره روش های از بین بردن جای بخیه عمل بینی توضیحاتی را ارائه می دهد.

از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی - دکتر محمدی مفرد

 

اثر بخیه بعد از تکمیل فرایند جراحی 

زمانی که عمل زیبایی بینی شما به پایان می رسد و برش ها با استفاده از بخیه های جذبی یا غیر جذبی بسته می شوند ، بعنوان یک فرایند نرمال ، اختلاف سطحی در ناحیه اتصال دو بخش برش خورده پوست ایجاد می شود. البته ، این اختلاف سطح و ناهمواری ، به مرور زمان ، بهبود پیدا می کند ولی در این میان فاکتورهایی وجود دارند که در کیفیت مسطح شدن جای بخیه و طبیعی به نظر رسیدن آن ایفای نقش می کنند.

نوع تکنیک استفاده شده توسط جراح برای ایجاد برش ، یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی می باشد. هر قدر در مرحله تحقیق برای انتخاب بهترین جراح بینی ، با دقت بیشتری قدم بردارید ، قطعاً نتیجه مثبت آن را در بسیاری از بخش های فرایند جراحی از جمله از بین بردن جای بخیه جراحی بینی ، شاهد خواهید بود.

فاکتور بعدی اجرای دستورالعمل های توصیه شده توسط جراح با دقت و حساسیت بالا می باشد. پزشک در خصوص مراقبت از زخم ها و محل برش ها ، توصیه هایی را در اختیار شما قرار می دهد که باید آنها را با دقت اجرا نمایید تا بتوانید در از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی ، موفق عمل کنید. یکی از این توصیه ها رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن زخم ها و استفاده از پماد هایی است که برای کمک به از بین بردن جای بخیه بعد از جراحی بینی تجویز شده است.

چگونه برای از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی ، از زخم ها مراقبت کنیم؟

نکته مهم در فرایند مراقبت از برش های ایجاد شده در طول جراحی ، تمیز نگه داشتن آنها و جلوگیری از دچار شدن آن ناحیه به عفونت می باشد. بخیه های داخلی بینی اغلب از نوع جذبی هستند به این معنی که بعد از مدت زمان کوتاهی به طور خودبخود از بین می روند. پزشک برای مراقبت از جای زخم بر جای مانده از برش های بخیه زده شده ، پماد هایی از قبیل پر اکسید هیدروژن و پماد های آنتی بیوتیک را تجویز می کند که طبق دستور پزشک ، مسئول استعمال آنها بر روی برش ها و جای بخیه ها هستید.

پزشک به شما معمولاً توصیه می کند که این پماد ها را بعد از تمیز کردن برش ها ، با استفاده از یک گوش پاک کن  تمیز ، روزی دو بار بر روی برش ها قرار دهید. در حین اجرای این مرحله ، مراقب باشید بخیه های خارجی شما مرطوب نشوند. محیط مرطوب ، محیط مطلوب باکتری ها برای جا خوش کردن و مبتلا کردن ناحیه به عفونت می باشد.

در طول فرایند از بین بردن جای بخیه بعد از عمل جراحی بینی ، چه علائمی هشدار دهنده هستند؟

اگر در طول فرایند مراقبت از زخم ها و برش ها برای از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی با علائمی روبرو شدید که برایتان غیر عادی به نظر رسیدند ، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید تا با اقدام به موقع از آسیب دیدگی نتیجه جراحی جلوگیری به عمل آورد. برخی از این علائم هشدار دهنده شامل موارد زیر می باشد:

  • عدم توقف خونریزی از ناحیه درمان
  • قرمز و ملتهب شدن برش ها
  • بالا رفت دمای بدن و تب
  • احساس بوی عفونت از ناحیه برش ها

ماساژ دادن برش ها برای از بین بردن جای بخیه بعد از جراحی بینی

طبیعی است که بعد از ایجاد یک برش عمیق در پوست و بخیه خوردن آن اثری از آن بر جای می ماند و بافتی با عنوان بافت اسکار در ناحیه شکل می گیرد. بافت اسکار ، نتیجه واکنش طبیعی بدن در تلاش برای ترمیم برش ایجاد شده است که موجب خلق یک سطح ناهموار در ناحیه برش می گردد. حال اینکه گفته می شود ماساژ دادن می تواند در کاهش یافتن جای اسکار موثر واقع شود. اکنون می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که آیا برای از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی ، ماساژ دادن جای بخیه کارساز است یا خیر.

جراحی دماغ یک فرایند جراحی مینیاتوری است که به دلیل ظرافت آن ، قطعاً نمی توان آنگونه که با برش در سایر نواحی بدن رفتار می شود با این بخش نیز همانگونه برخورد نمود. بینی در طول دوره بهبود ، بسیار حساس و آسیب پذیر است آنچنان که پزشک توصیه می کند حتی میزان حرف زدن و خندیدن خود را کاهش دهید تا حرکات لب و دهان شما ، باعث وارد آمدن فشار به ناحیه درمان نشود. این تنها یکی از نکات مراقبت از بینی می باشد. می توان حدس زد که ماساژ دادن بینی برای از بین بردن جای بخیه بعد از رینوپلاستی در طول دوره ریکاوری و بهبود ، چندان منطقی به نظر نمی رسد. پس بهترین راهکار این است که قبل از هر اقدامی ، با پرشک جراح خود در این باره جهت اجرای فرایند ماساژ بخیه در زمان مناسب ، مشورت کنید.

پمادهای توصیه شده توسط جراح بینی برای از بین بردن جای بخیه عمل بینی و نحوه استفاده از آنها

بعد از تکمیل فرایند جراحی ، وارد فاز مراقبت های بعد از عمل می شوید و ماموریت شما برای مراقبت از بینی تا مرحله رسیدن به نتیجه ای رضایت بخش ، آغاز می شود. بهتین جراح بینی تهران در بخش مراقبت از برش ها ، پمادهایی را جهت استعمال در ناحیه برش با هدف کمک به از بین بردن جای بخیه بعد از عمل تجویز می کند. این پمادها بر حسب محل استعمال یعنی در داخل یا خارج بینی ، با یکدیگر متفاوت هستند.

پمادهای تتراسایکلین و جنتامایسین ، پمادهایی هستند که اغلب برای استعمال در داخل بینی و کمک به پیشگیری از بروز التهاب و عفونت مورد استفاده قرار می گیرند. پماد زینک اکساید نیز یکی از پمادهایی است که جهت استعمال خارجی بر روی برش ایجاد شده بین دو سوراخ بینی در عمل باز توصیه می شود و در رفع التهاب و کمک در از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی ، موثر واقع می شود. پزشک دستورات لازم را در خصوص تعداد دفعات مصرف و نیز نحوه استعمال این پمادها به طور کامل ، در اختیار بیمار خود قرار می دهد.

در طول فرایند مراقبت از زخم ها برای از بین بردن جای بخیه بعد از جراحی بینی ، نخست محل برش را با استفاده از یک گوش پاک کن تمیز آغشته به محلول توصیه شده توسط پزشک تمیز کنید. سپس با استفاده از گوش پاک کن دیگری ، لایه ای از پماد را بر روی برش قرار دهید. حتماً مطمئن شوید که کل برش ، به پماد آغشته شده است. این پماد بایدبه مدت 24 ساعت بر روی برش بماند. اگر به هر دلیل ، پماد از روی محل برش پاک شد ، مجدداً طبق دستور ، مقدار دیگری را بر روی برش قرار دهید. پزشک یک دوره مصرف بهینه را که طبق تشخیص او می تواند بیشترین اثر را در از بین بردن جای بخیه عمل بینی به همراه داشته باشد ، توصیه می کند.

چه مدت طول می کشد تا جای بخیه بعد از عمل از بین برود؟

بدن افراد مختلف دارای ویژگی های متفاوت با یکدیگر بوده و همه بیماران به درمان های انجام شده برای از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی ، واکنش یکسانی نشان نمی دهند. در برخی افراد از بین رفتن جای بخیه بعد از عمل بینی با سرعت بیشتر و در برخی افراد ، با سرعت کمتری پیش می رود. بنابراین نمی توان پاسخ قطعی به سوال زمان مورد نیاز برای از بین بردن جای بخیه بعد از عمل داد. فاکتورهایی از قبیل سبک زندگی ،کیفیت تغذیه ، اجتناب از استعمال سیگار و مشروبات الکلی و رعایت بهداشت و سلامت پوست ، از مواردی هستند که بر روی سرعت و کیفیت از بین بردن جای بخیه عمل بینی تاثیر گذار می باشند.